Bratuškova državljanom čestitala ob dnevu samostojnosti in enotnosti

Predsednica vlade Alenka Bratušek je v poslanici ob dnevu samostojnosti in enotnosti čestitala državljankam in državljanom ter si zaželela uspešno nadaljevanje poti, ki smo jo potrdili na plebiscitu pred 23 leti. Tako kot takrat je bila suverenost naše države tudi letos pomembno vprašanje, je spomnila in dodala, da smo na pravi poti.

Gospodarska in finančna kriza sta po njenih besedah tako za našo kakor tudi za druge države odprli pomembna vprašanja o tem, po kakšni poti si želimo hoditi v prihodnosti. Si želimo države z nizkimi davki, zasebnimi šolami in zasebnimi zdravstvenimi ustanovami, ali države, kjer nekoliko višji davki prinašajo socialno varnost, kakovostno javno šolstvo in dostopno zdravstveno oskrbo?

"Sama sem z vsakim dnem, ko spremljam obraze krize, še trdneje prepričana, da potrebujemo močno socialno in solidarno državo," je na ta vprašanja odgovorila v poslanici.

Ob tem je Bratuškova zagotovila, da so cilji, ki smo si jih zadali kot družba, realni in dosegljivi. Slovenija bo država, kjer ima solidarnost prednost pred egoizmom in kjer je sodelovanje bolj cenjeno od lastnih interesov, je poudarila.

"Kljub temu, da danes še ne moremo reči, da smo na cilju, lahko rečem, da smo zopet na pravi poti. Sodelovanje in enotnost nas bosta zagotovo pripeljala do skupnega cilja, to pa je suverena, solidarna in pravična družba," je še zapisala predsednica vlade.

Dan samostojnosti in enotnosti

Plebiscit, na katerem smo se Slovenci odločili, da se želimo odcepiti od Jugoslavije in živeti v samostojni državi, je potekal 23. decembra 1990. Da je uspel, je bilo znano isti dan nekaj po 22. uri, ko so volilne komisije preštele okoli 60 odstotkov oddanih glasov.

Končni izidi so pokazali, da se je glasovanja udeležilo 93,2 odstotka volivcev, od katerih jih je 95 odstotkov (ali 88,5 odstotka vseh volivcev) glasovalo za osamosvojitev. Rezultate plebiscita je skupščina razglasila tri dni pozneje, 26. decembra 1990.

Na petkovi osrednji državni slovesnosti je predsednik DZ Janko Veber poudaril, da moramo v Sloveniji vzpostaviti nov, pozitiven odnos do lastne države in vrniti izgubljeno vero v predstavniško demokracijo. Prepričan je tudi, da zmoremo in da smo sposobni - sami in brez tuje pomoči - nadaljevati zgodbo o uspehu.

Podpredsednica DZ Renata Brunskole pa je na slavnosti seji DZ poudarila, da danes niso časi, da bi si pod noge metali polena, pač pa moramo vsi skupaj iskati rešitve ter misliti predvsem na prihodnost ljudi in države.

Posamezne proslave ob prazniku bodo potekale tudi danes v nekaterih občinah, škofje pa bodo ponekod darovali maše za domovino. Koprski škof Jurij Bizjak bo imel mašo za domovino v Hrastovljah, zvečer pa še v Postojni. V Vipavi pa bo mašo za domovino daroval upokojeni škof Metod Pirih.