V Šikolah pri Pragerskem bo danes razširjen sestanek protestnega odbora Sindikata kmetov Slovenije (SKS), na katerem se bodo predstavniki kmetov in kmetijskih organizacij dogovorili o izvedbi protesta, ki ga nameravajo izpeljati v primeru, da ministrstvo za finance (MF) v popravljenem predlogu zakona o obdavčitvi nepremičnin ne bo upoštevalo njihovih zahtev – da iz obdavčitve izvzamejo kmetijska zemljišča in gozdove, vse kmetijske objekte s pripadajočimi zemljišči in nezazidana stavbna zemljišča, ki so še vedno namenjena kmetijski rabi.

Predprotestna vaja

Po neuradnih informacijah naj bi se posamezni kmetje že na današnji sestanek pripeljali s traktorji in jih tako ogreli za pravi protest, ki naj bi bil v kratkem, če bo MF vztrajalo pri sprva predlagani obdavčitvi – kmetijskih in gozdnih zemljišč ter kmetijskih stavb, ki so namenjene opravljanju kmetijske dejavnosti (hlevi, silosi, kozolci, lope...), po 0,5-odstotni stopnji glede na njihovo ocenjeno vrednost, za nezazidana stavbna zemljišča pa naj bi bila obdavčitev 1,5-odstotna.

Kmečki sindikat je dal vladi rok do 15. julija, da se sestane z njimi in pojasni, kaj namerava narediti, a se to (še) ni zgodilo. Sestanek s kmetijskimi organizacijami je po grožnji s protestom sklicala premierka Alenka Bratušek in bo to sredo, dan prej pa sestanek na finančnem ministrstvu, na katerega predstavnike kmetov vabi državna sekretarka Mateja Vraničar, medtem ko ministra ne bo.

»Prej ali slej sestanek tudi s Čuferjem«

Predsednik SKS Roman Žveglič napoveduje, da bo njihova delegacija šla na oba sestanka, se pa v zvezi z jutrišnjim sprašuje, ali bodo imeli tisti, ki jih bodo sprejeli na finančnem ministrstvu, mandat, da iz predlaganega zakona izločijo obdavčitev kmetijskih in gozdnih zemljišč, kmetijskih objektov in nezazidanih stavbnih zemljišč, na katerih se še vedno kmetuje. »Če tega mandata nimajo, se ne bomo pogovarjali,« zagotavlja Žveglič in priznava, da je malce razočaran, ker jih ne bo sprejel prvi finančnik v državi. »Toda prepričan sem, da bo prišlo tudi do sestanka z ministrom Urošem Čuferjem,« je dodal.

Ministrstvo za finance je na predlagani zakon o obdavčitvi nepremičnin v javni razpravi prejelo več kot 260 pripomb. Največ se jih nanaša prav na obdavčitev kmetijskih zemljišč in stavb, prav tako na obdavčitev cerkvenih objektov, namenjenih verskim obredom, na delitev pobranega davka med občine in državo (občine se ne strinjajo, da ga bo polovico dobila država), na domnevno zelo slabe podatke o nepremičninah in njihovi vrednosti... Na finančnem ministrstvu so v zvezi z zahtevami kmetov že dali vedeti, da bi se morala v primeru popolnega izvzetja določenih vrst nepremičnin iz obdavčitve obdavčitev drugih vrst nepremičnin sorazmerno povečati, da bi vlada zbrala toliko davka, kot ga načrtuje. A ker kmetijske organizacije vztrajajo pri popolnem izvzetju kmetijskih zemljišč in gozdov iz obdavčitve, bo usoda morebitnega kmečkega punta najverjetneje znana že po jutrišnjem sestanku na MF.

Nasprotujejo vsakršni obdavčitvi zemljišč in gozdov

»Za kmete ne pride v poštev nobena obdavčitev zemljišč in gozdov, saj smo obdavčeni že prek katastrskega dohodka in prek ukrepov kmetijske politike, za nameček nismo niti suvereni lastniki svojih zemljišč in gozdov, saj je divjad, ki jih uničuje, last države, vsi državljani pa imajo prost dostop v gozdove, kjer lahko v rekreativne namene neovirano nabirajo gozdne plodove,« pojasnjuje Žveglič.

In koliko kmetov bo na cestah, če se bodo v kratkem odločili za protestni shod? Žveglič odgovarja, da je glede na številne klice in stike, ki jih ima, zanimanje zanj zelo veliko. V protestne aktivnosti se bodo poleg sindikata vključile tudi druge kmetijske organizacije, denimo Govedorejsko poslovno združenje in Zveza lastnikov gozdov Slovenije, Žveglič pa ne pričakuje, da bi sodelovali tudi Zadružna zveza Slovenije in Kmetijsko-gozdarska zbornice Slovenije, saj iz novinarskih konferenc, ki jih ti organizaciji sklicujeta skupaj s kmetijskim ministrstvom, sklepa, da sta preveč servilni do vlade.