V petek je posledice ujme odpravljalo 2663 gasilcev iz 311 enot, 339 pripadnikov Civilne zaščite, 433 pripadnikov Slovenske vojske, okoli 500 aktivistov Rdečega križa in Karitas ter drugih organizacij, 1672 delavcev komunalnih, energetskih in drugih podjetij ter 152 ostalih oseb. Skupaj je nastalo škodo hitelo odpravljati 5259 ljudi iz sistema zaščite in reševanja. Pomagalo je tudi 191 tujih reševalcev, največ iz Avstrije, Nemčije, Poljske in Češke, ki skrbijo predvsem za upravljanje z agregati.

Kot rečeno, se število odjemalcev brez električne energije zmanjšuje, največ potreb po agregatih pa je še vedno na območju Elektra Primorska. V petek je bilo v pogonu 958 agregatov, od tega največ manjših z zmogljivostjo do deset kilovatov in 120 močnejših z zmogljivostjo več kot 100 kilovatov. Da bi zagotovili potrebe po električni energiji, bi potrebovali še 280 agregatov, predvsem manjših za gospodinjstva, sporočajo z Uprave RS za zaščito in reševanje.

Slovenija iz Bruslja prejela 61 agregatov

Od drugih držav je Slovenija po zaprosilu za pomoč prek bruseljskega centra za nujni odziv in bilateralno doslej prejela 61 zmogljivejših agregatov, v okviru čezmejnega sodelovanja lokalnih skupnosti ali regij pa tudi večje število manjših. Na upravi za zaščito in reševanje danes in v nedeljo pričakujejo še sedem zmogljivejših agregatov iz Nemčije in Češke.Nepravilna uporaba agregata je žal v petek botrovala smrti. V Pivki so zvečer našli osebo, ki je umrla zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Pivški in postojnski gasilci so izmerili koncentracijo plinov in ugotovili prisotnost ogljikovega monoksida, ki je bil posledica uporabe agregata. Gre za drugo smrtno žrtev v času vremenske ujme. V sredo je na Pohorju ob sanaciji pretrganega daljnovoda umrl 20-letni delavec, ki mu je zaradi električnega udara zastalo srce.

Na Agenciji RS za okolje sicer opozarjajo, da se lahko zaradi dežja in taljenja snega ter ledu površina ojezerjenih kraških polj še poveča. Ponekod lahko težave povzročijo tudi vejevje in podrta drevesa na območjih vodotokov. Poleg tega v severovzhodni Sloveniji in v višjih legah Koroške ter Notranjske danes zvečer pričakujejo jugozahodni veter, ki bo dosegal hitrosti od 70 do 90 kilometrov na uro.

Nekatere ceste še vedno zaprte

Padavine, ki so se ponoči od zahoda razširile po Sloveniji, bodo danes dopoldne večinoma ponehale. Čez dan se bodo rahle padavine pojavljale le še v hribovitih krajih zahodne Slovenije, nova pošiljka dežja pa prihaja v noči na nedeljo in bo zajela vso državo. Na zahodu države bo v deževju, ki se je začelo v petek zvečer, padlo med 20 do 40 milimetrov dežja. Padavin bo več predvsem v zgornjem Posočju, v drugih delih države pa jih bo precej manj.

Zaradi podrtega drevja, električnih drogov in poledice so še vedno zaprte številne ceste. Na Prometno-informacijskem centru za državne ceste opozarjajo na kose ledu in snega, ki bodo v teh dneh še padali z objektov in tudi z neočiščenih vozil. V primeru popolne zapore na glavni ali regionalni cesti, kjer ni drugega obvoza, lahko vozniki kot obvozno cesto uporabljajo avtocesto tudi brez vinjete. Vendar le med najbližjima priključkoma.

Prav tako je preko tokratnega vikenda izjemoma, ne glede na praznik in nedeljo, dovoljen promet za vsa tovorna vozila.

Na območju Elektra Ljubljane motena oskrba 14 tisoč odjemalcev

Na območju Elektra Ljubljana je ponoči prišlo do dodatnih okvar na že popravljenem omrežju. Trenutno je tako brez napetosti 557 transformatorskih postaj in je oskrba z električno energijo motena pri 14.000 odjemalcih. Na Notranjskem je zaradi izpada 110-kilovoltnega omrežja brez električne energije večina odjemalcev Elektra Ljubljana.

Kot sporočajo iz podjetja, je ekipam na terenu uspelo delno popraviti 110-kilovoltno omrežje do Vrhnike. Kjer je mogoče, skušajo odjemalce prenapajati prek srednjenapetostnega omrežja, ki pa je preobremenjeno. Napetostne razmere so zato slabše, zaradi preobremenitev pa lahko pride tudi do izpadov daljnovodov.

Oskrba z električno energijo je motena na območjih Vrhnike, Cerknice, Logatca, Žirov, Kamnika, Domžal, Litije, Grosuplja, Zagradca, Kočevja, Ribnice in Dobrepolja, pojasnjujejo v podjetju.

Danes pričakujejo vzpostavitev 110-kilovoltnega napajanja do Logatca, nato pa bo na vrsti Cerknica. Posledice ujme še vedno povzročajo veliko novih okvar distribucijskega omrežja. Zaradi padcev drevja na ceste je ekipam otežen dostop do mesta okvar, kar otežuje in upočasnjuje njihovo odpravo.

Na Elektru Ljubljana sicer vse odjemalce znova opozarjajo, naj se ne dotikajo vodnikov in naj z napravami ravnajo, kot da so pod napetostjo.

Na območju Elektra Maribor vzpostavili oskrbo na srednjenapetostnem omrežju

Na območju Elektra Maribor, ki z elektriko oskrbuje več kot 214.000 odjemalcev na severovzhodu Slovenije, so v petek zvečer znova v celoti vzpostavili oskrbo na srednjenapetostnem omrežju. Manjše ponovne izpade napajanja, kot sta jutranja na območju Lendave in Draže vasi, odpravljajo sproti, so sporočili iz Elektra Maribor.

Kot so še dodali v mariborskem elektrodistributerju, zdaj intenzivno nadaljujejo sanacijo še bolj razsežnega nizkonapetostnega omrežja. Odjemalce, ki so še vedno brez napetosti, ob tem prosijo, da jim to sporočijo na brezplačno telefonsko številko 080 21 05.

Sicer pa še vedno velja opozorilo ljudem, naj se ne približujejo poškodovanim daljnovodom in naj sami ne skušajo odstranjevati dreves, ki so padla na vodnike, saj so ti še vedno lahko pod napetostjo. Prav tako naj ne skušajo odstranjevati poškodovanih žic, kablov ali drogov.

Na Gorenjskem nove padavine doslej niso povzročile težav

Kljub bojazni na Gorenjskem nove padavine doslej niso povzročile težav. Intervencijske službe danes nadaljujejo aktivnosti na najbolj prizadetih območjih Poljanske doline in doline Kokre, Civilna zaščita pa je pristojne na vseh območjih pozvala k opazovanju z vejevjem zasičenih vodotokov, saj obstaja nevarnost hudourniških poplav.

Na Gorenjskem se je stanje po ujmi že precej umirilo, novih težav minulo noč po podatkih regijske Civilne zaščite in kranjskega centra za obveščanje ni bilo.

Intervencijske službe danes nadaljujejo aktivnosti med drugim na območju doline Kokre in Poljanske doline. Za prevoze med Preddvorom in Jezerskim trenutno skrbi šest oklepnikov Slovenske vojske in še eno oklepno reševalno vozilo, danes pa, kot je za STA povedal poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet, pričakujejo tudi vojaški avtobus, ki lahko prevaža več ljudi. Prebivalcem bodo tako omogočili več stikov tudi s sorodniki.

V Poljansko dolino, kjer so razmere najhujše na območju Sovodnja, danes prihaja gasilcem in elektro službam na pomoč 65 vojakov Slovenske vojske. Pomagali bodo tudi pri čiščenju vodotokov, ki ob napovedanih dodatnih padavinah, snežnih in deževnih, prinašajo nevarnost poplavljanja.

Največja nevarnost reka Kokra

Kot je pojasnil Hudohmet, so v petek organizirali opazovanje vodotokov. Vse občine na Gorenjskem in intervencijske službe so opozorili, da morajo okrepiti opazovanje in pripraviti načrte morebitnih intervencij. Vodotoki so namreč po žledolomu in snegolomu polni drevja in vej ter potrebni čiščenja. Službe morajo biti še posebej pozorne na najbolj kritičnih delih in pri mostovih.

Največjo nevarnost predstavlja reka Kokra, kjer se lahko zbere veliko vode, dostop do struge pa je na strmih pobočjih otežen. Nevarni so tudi hudourniški pritoki Poljanske Sore in hudourniki na območju zgornje Gorenjske.

Na območju Elektra Gorenjska je po zadnjih podatkih oskrba z električno energijo motena pri približno 600 odjemalcih, ki pa so priključeni na agregate, so STA povedali v podjetju.

Predvsem v Julijskih Alpah je velika nevarnost snežnih plazov, zato je Agencija RS za okolje za severozahod države razglasila oranžni alarm. Na Kredarici je v zadnjih 12 urah po podatkih zapadlo 25 centimetrov novega snega, skupno pa je snežna odeja tam debela že skoraj štiri metre. Na Voglu je v zadnjih 24 urah zapadlo 20 centimetrov novega snega, snežna odeja pa je tam debela 280 centimetrov.

Kot je še povedal Hudohmet, nekaj gorenjskih prostovoljnih gasilcev danes odhaja na pomoč kolegom v Loško dolino.

Led in žled poškodovala gozdove tudi v Zgornji Savinjski in Šaleški dolini

Zaradi ledu in žleda so zelo poškodovani tudi gozdovi v Zgornji Savinjski in Šaleški dolini. Vodja nazarske enote zavoda za gozdove Anton Breznik ocenjuje, da je na 15.000 hektarjih podrtih vsaj 70.000 kubičnih metrov dreves. Škoda je velika, vendar bo po mnenju Breznika manjša kot drugod po Sloveniji, saj so večinoma poškodovani listavci.

Listavci pa so bolj razpršeni, tako da ni prišlo do masovnih poškodb, zaradi katerih bi morali narediti velike goloseke. Ker je osnovna struktura ostala primerna, si bodo gozdovi hitreje opomogli, ocenjuje Breznik.

Pojasnil je še, da je treba pred sanacijo najprej urediti gozdne ceste, saj so zdaj večinoma neprevozne. Dokler se žled ne stopi, pa še vedno velja opozorilo, da naj ljudje ne hodijo v gozdove, saj je to smrtno nevarno, je sklenil.

Na Severnoprimorskem bodo gasilci čistili trase daljnovodov, na Notranjskem ceste

Razmere na Severnoprimorskem se počasi normalizirajo. Prostovoljni gasilci bodo danes nadaljevali delo in predvsem pomagali delavcem elektro podjetij pri čiščenju tras pod daljnovodi, saj je to nujno potrebno pri ponovni vzpostavitvi električnega omrežja.

Občinski štab Civilne zaščite (CZ) Mestne občine Nova Gorica je v petkovih popoldanskih urah zaključil svoje delo. Glavnina intervencij je opravljena, večina prebivalcev je preskrbljena z električnim tokom iz agregatov, ceste so očiščene, je za STA povedal poveljnik regijskega štaba CZ za Severno Primorsko Samo Kosmač.

Na terenu ostaja dežurna ekipa, ki bo oskrbovala starejše občane.

Tudi iz drugih občinskih štabov CZ poročajo, da naj bi se glavnina intervencij zaključila v začetku prihodnjega tedna. Na terenu bodo ostale le ekipe, ki bi po potrebi vzdrževale električne agregate in opravljale nujne intervencije.

Brez elektrike na Postojnskem še 980 odjemalcev

Na Postojnskem se trudijo, da bi prebivalcem zagotovili električno energijo. Brez električne energije naj bi bilo na tem območju še okoli 980 odjemalcev. Danes bodo zato prebivalcem še naprej dostavljali agregate, ki jih v ta namen dobijo tudi iz tujine.

Prav tako bodo danes intenzivno nadaljevali s čiščenjem cest in tras pod daljnovodi. Po besedah tiskovne predstavnice občinskega štaba CZ Postojna Dragane Čolić pri tem sodelujejo predstavniki Slovenske vojske, gasilskih društev in komunalnih družb. V začetku naslednjega tedna pričakujejo, da bodo mesto in okoliške vasi očiščene. Ob tem lastnike zemljišč, ki mejijo na javne površine, prosijo, da pristopijo k varnemu odstranjevanju polomljenih vej.

V štabu CZ v Postojni prav tako opozarjajo, naj ljudje agregate uporabljajo varno. Včeraj je namreč v Pivki zaradi nepravilne rabe agregata umrla ena oseba, več pa je bilo tudi zastrupitev z ogljikovim monoksidom zaradi uporabe agregata.