»Očitno je danes konec politične krize. Vesela sem, da nam je uspelo najti skupni imenovalec v dobro države in državljanov. Konec je groženj, izsiljevanj in žalitev, nastopil je čas sodelovanja,« je po podpisu koalicijske pogodbe dejala mandatarka Alenka Bratušek in dodala, da imajo kandidate za vsa ministrstva, več o imenih pa bo znano danes. A še kakšno uro pred podpisom pogodbe stvari niso bile tako kristalno jasne. Svet Državljanske liste (DL) se je namreč precej dolgo odločal o sodelovanju v novi vladi, nato pa se je večina članov sveta DL vendarle odločila za vstop v koalicijo. Za je glasovalo 13 svetnikov, proti jih je bilo šest, trije so se vzdržali.

Finančni minister v Janševi vladi Janez Šušteršič se je po odločitvi, da se stranka seli v vlado, odločil za odstop s položaja podpredsednika stranke, njen član pa za zdaj ostaja. Tako kot poslanka Katarina Hočevar in štajerski del regijskih koordinatorjev stranke je tudi Šušteršič po pričakovanju glasoval proti vstopu DL v vlado. Tako se je odločil zaradi statusa prvaka PS Zorana Jankovića, saj ga njegova pogojna odstopna izjava s predsedniškega položaja ni prepričala. Poudaril je, da si ne želi, da bi bila DL, ker se je odločila za koalicijsko sodelovanje, tista, ki bi Zoranu Jankoviću pomagala, »da iz političnega trupla še kdaj postane feniks«. Šušteršiča moti, ker nihče v pogajanjih ni znal povedati, kako bo ta vlada reševala problem slabih terjatev bank, nihče si tudi ni upal napovedati kakšne resne privatizacije. In kaj meni o imenih za finančnega ministra, ki so zakrožila včeraj? »Eno od njih je Andrej Vizjak, ki se še ni odločil. Drugo je gospa, katere imena se ni smelo povedati, a naj bi imela mednarodne reference. Tretje pa neki gospod uradnik, ki ni primeren. Verjetno bo jutri še kakšno ime,« je bil ciničen Šušteršič. O Gregorju Virantu je dejal: »Ponoči bo še premislil, katerega od resorjev bo prevzel, drugi pa bo pripadel osebi, ki je tako prijazna, da čaka na to njegovo početje.«

To je vlada, ki nima dorečene ekonomske politike, je prepričan Šušteršič, zato se zelo boji, da bo morala v kratkem zaprositi za mednarodno finančno pomoč. »V času, ko bo DL v vladi, v katero ne verjamem, ne morem opravljati funkcije podpredsednika DL,« je pojasnil bivši finančni minister, svojo nedavno trditev, da bo prašiček (državna blagajna) kmalu prazen, pa je sinoči še dodatno začinil z napovedjo, da je pripravljen kandidatom za novega finančnega ministra, kdor koli to bo, »povedati vse o prašičkih in drugih domačih živalih«.

Takšen razplet se je nakazoval že kmalu po začetku seje, saj je prvak Gregor Virant na podlagi pogajalskih dosežkov DL predlagal, naj stranka sodeluje v novi vladi. Po glasovanju je Virant poudaril, da so se za sodelovanje v vladi odločili zato, ker so prepričani, da je treba začeti delati. »Dva meseca se ukvarjamo s politično krizo, čas je, da se začne delati. Naša odločitev izhaja iz zaupanja v mandatarko,« je pojasnil predsednik DL in dodal, da nezaupanje najbolj razjeda državo, kajti: »Stranke ne zaupajo drugim strankam, državljani ne zaupajo državi. Mi želimo izhajati iz zaupanja in v pogajalskem procesu se je zgradilo zaupanje do predsednice vlade Alenke Bratušek.«

Mandatarka bo danes v državni zbor prinesla seznam kandidatov za ministre, ki jih bo imela njena vlada 13 (skupaj z ministrom brez resorja, pristojnim za Slovence v zamejstvu in po svetu). Predvidoma v ponedeljek in torek jih bodo zaslišali člani pristojnih delovnih teles v državnem zboru, in če bo vse potekalo brez težav, bi bila lahko izredna seja državnega zbora, na kateri bo ta glasoval o novi vladi, najprej v sredo, 20. marca.

O datumu in uri te seje naj bi jutri odločal kolegij predsednika državnega zbora, se pa novi koaliciji mudi z izredno sejo, saj želi čim prej prevzeti vajeti in tako preprečiti novo sejo Janševe vlade, ki kljub temu da opravlja le tekoče posle, izvaja prave kadrovske akrobacije. V ozadju je tudi vprašanje prestiža, pod katero vlado – pod staro ali novo – naj bi državni zbor ratificiral hrvaško pristopno pogodbo z EU. Potem ko se je sinoči za sodelovanje v koaliciji odločila tudi Državljanska lista (DL), bodo vlado sestavljale štiri parlamentarne stranke, ki imajo v državnem zboru 49 od 90 poslanskih glasov. Poleg tega z gotovostjo računajo še na stalno podporo dveh nepovezanih poslancev, ki sedita v »oslovski klopi«. Gre za Boruta Ambrožiča, ki so ga iz PS izključili zaradi suma plagiatorstva, in Ivana Simčiča, ki ga je iz DeSUS odneslo sporno srednješolsko spričevalo.

Vlada Alenke Bratušek bo na glasovanju v državnem zboru najverjetneje dobila tudi podporo poslancev italijanske in madžarske narodne skupnosti Roberta Batellija in Laszla Göncza. Slednji nam je dejal, da bosta za vlado glasovala le v primeru, če ne bosta 46. in 47. glas. Vztrajata namreč, da ne bosta jeziček na tehtnici. »Midva nisva strankarska predstavnika, zato o barvi vlade ne moreva odločati. Lahko pa podpreva posamezne projekte vlade in zakone, ki so pomembni z narodnostnega vidika,« pravi Göncz, ki ga skrbi politična negotovost in predvsem vsebinski razkorak v novi koaliciji, kar zadeva slabo banko in slovenski državni holding. »Ne verjamem, da bo ta vlada dolgo zdržala. Sem skeptik, toda upam, da se motim.«