Podpredsednik in poslanec SDS Zvonko Černač je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da ne razumejo zavračanja in stalnega prelaganja odločanja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo s strani PS in SD. Kot pravi, nas izkušnje iz drugih držav učijo, da so morali npr. pokojnine za 30 odstotkov znižati v tistih državah, kjer niso zmogli sami zamejiti javne porabe.

Fiskalno pravilo nas varuje pred znižanjem pokojnin in socialnih transferjev

Posledično so potrebovali zunanjo pomoč in so bili prisiljeni sprejeti bistveno strožje ukrepe, kot če bi se pravočasno samoomejili in sanirali javne finance. Eden od mehanizmov, da po tej poti ne gremo, je po mnenju Černača tudi fiskalno pravilo. »Fiskalno pravilo nas torej varuje pred znižanjem pokojnin in socialnih transferjev,« je dejal.

Bogovič: Posegi v ustavo naj temeljijo na soglasju

Predsednik SLS Franc Bogovič je v izjavi za STA pred začetkom izredne seje glavnega odbora stranke pozdravil odločitev, da se je upoštevalo njihovo stališče in referendumske zakonodaje danes ne obravnavajo v DZ. V stranki so zadovoljni tudi, ker bodo od vlade "končno dobili ukrepe, s katerimi bo treba poseči v makroekonomske številke".

Kot je pojasnil Bogovič, bodo na osnovi teh ukrepov tudi pripravljeni sodelovati pri pripravi fiskalnega pravila, s katerim se bo v ustavo zapisalo, da želimo imeti prejemke in odhodke države usklajene.

Bogovič pa ob tem še upa, da bodo tudi v torek zadeve šle v smeri, ki so jo dorekli, torej da se o vnosu fiskalnega pravila v ustavo ne bo glasovalo na torkovi izredni seji. Čas, ki so ga pridobili s preložitvijo današnje seje in odločitvijo, da se v torek ne glasuje o fiskalnem pravilu, pa je treba izkoristiti, da se ta vprašanja predstavi ljudem, meni predsednik SLS.

Po njegovih besedah bi morala politika šele nato, na osnovi soglasja in predvsem širše obveščenosti ljudi, odločati "o teh pomembnih zadevah, kot so posegi v ustavo".

Vizjak: Ne gre za nagajanje, vnos fiskalnega pravila ni stvar političnega prestiža ali trme

Poslanec SDS Andrej Vizjak pa je dejal, da ne gre za nagajanje in da vnos fiskalnega pravila v ustavo »ni stvar nekega političnega prestiža, neke trme ene ali druge opcije ali nekega nenačelnega spopada med opozicijo in koalicijo, temveč gre za izjemno pomembno sporočilo in samoomejevanje države, ko govorimo o javnih financah«.

Vizjak je prepričan, da bi bila zadolžitev Slovenije prejšnji teden cenejša, če bi pred izdajo teh obveznic zapisali fiskalno pravilo v ustavo in v kolikor bi vlada že sprejela reformni program ter program stabilnosti.

»Najprej smo ustvarili negotovost na finančnih trgih z relativno nejasnimi sporočili tudi najodgovornejših in potem šli takoj za tem prodajati obveznice. In rezultat prodaje je znan,« je dejal. Poleg vnosa fiskalnega pravila v ustavo od vlade pričakuje tudi prepričljiv program stabilnosti, ki bo lahko pomiril tiste, ki državi posojajo denar.

Möderndorfer: Na torkovi izredni seji DZ ne bo prišlo do glasovanja o fiskalnem pravilu

Po prepričanju vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja na torkovi izredni seji DZ ne bo prišlo do glasovanja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo. Če med parlamentarnimi strankami ne bo prišlo do "razumnega" dogovora, bo po besedah Möderndorferja PS predlagala sklep o vrnitvi fiskalnega pravila na ustavno komisijo. Poudaril je, da bi takojšen vpis fiskalnega pravila v ustavo z letnico uveljavitve 2015, pri katerem vztraja SDS, pomenil »protidržavni ukrep in coklo razvoja države«. Möderndorfer zato upa, da bo torkova parlamentarna razprava vendarle postregla s kompromisno rešitvijo.

Möderndorfer je napovedal, da bo PS storila vse, kar je v njeni moči, da bi prišlo do razumnega dogovora. Ob tem je omenil tudi možnost, da bi se poslanci dogovorili za prekinitev izredne seje DZ. Kot je dejal Möderndorfer, bi vztrajanje pri uveljavitvi fiskalnega pravila leta 2015 terjalo preveč drastične ukrepe.

Vodja poslanske skupine PS je izrazil upanje, da bo opozicija prisluhnila izračunom, ki jih je v zvezi s fiskalnim pravilom pripravila vlada, in bo potem pokazala več pripravljenosti za kompromisno rešitev.

Zavestna laž vsem državljanom

Če bi se Slovenija odločila za vpis fiskalnega pravila v ustavo z letnico uveljavitve 2015, bi šla »v zavestno laž« vsem državljanom, je dejal Möderndorfer. Po njegovih besedah bi takšno ravnanje klicalo po izrednih razmerah v državi. Ob tem je očital prvaku SDS Janezu Janši, da "še vedno ostaja na okopih".

Möderndorfer je tudi izrazil pričakovanje, da bo DZ odločal o ustavnih spremembah referendumske ureditve na majski redni seji, ter da bo do takrat "pod streho" tudi problematika fiskalnega pravila.

Če bo SDS vztrajala pri svojem, bo SD podprla vrnitev fiskalnega pravila na ustavno komisijo

Če bo SDS vztrajala pri torkovi seji o fiskalnem pravilu in uveljavitvi pravila z letom 2015, bo SD podprla sklep, da se zadeva vrne na ustavno komisijo, je pred današnjo sejo poslanske skupine SD dejal njen vodja Matjaž Han. Po njegovem mnenju je fiskalno pravilo z vpisano letnico 2015 »nesprejemljivo in nerealno«.

Han je dejal, da za potrditev sklepa o vrnitvi fiskalnega pravila na ustavno komisijo zadostuje navadna večina. Ob tem je opozicijski SDS očital nepotrebno izsiljevanje, ki je, tako Han, »skrajno neresno in nevarno za državo«. Po Hanovih besedah se Slovenija ne bo mogla izogniti ukrepom, »ki bodo na dolgi rok boleli, za fiskalno pravilo pa se moramo dogovoriti po človeški plati«.

Han ni zavrnil možnosti vpisa fiskalnega pravila v ustavo, pri čemer pa bi se letnica uveljavitve zapisala v izvedbeni akt. Dodal je še, bo morala politika vendarle »stopiti dva koraka nazaj in se dogovoriti, kaj je dobro za Slovenijo«.

NSi vztraja pri vpisu fiskalnega pravila v ustavo z letom 2015

NSi vztraja pri vpisu fiskalnega pravila v ustavo z letom 2015, pri tem pa predlaga, da bi vlada v prihodnjih letih, če bi bilo to potrebno, samo izvedbo uravnoteženja proračuna urejala z zakonom, je v današnji izjavi za medije poudarila predsednica NSi Ljudmila Novak. V NSi sicer nasprotujejo vrnitvi fiskalnega pravila na ustavno komisijo.

»Letnica 2015 za vpis je bila že sprejeta na ustavni komisiji, zato bi kršili poslovnik, v kolikor bi jo spreminjali,« je dejala Novakova. Po njenem mnenju bi bilo zato najbolje, da se ta letnica tudi sprejme. »Če bi se izkazalo, da to ni uresničljivo, bi bilo to še vedno mogoče spremeniti z izvedbenim zakonom,« je prepričana.

V NSi zato po njenih besedah ne bodo podprli vrnitev fiskalnega pravila nazaj na ustavno komisijo, saj to ne bi bilo v skladu s poslovnikom DZ. »NSi v takem primeru ne bo sodelovala v ustavni komisiji,« je poudarila Novakova.

V primeru nesprejetja nam grozi dodatno povečanje finančne luknje

Po njenem mnenju bi bilo sprejetje fiskalnega pravila dobra rešitev za Slovenijo, nato pa bi se morala tako vlada kot opozicijske stranke potruditi, da Slovenija ta cilj tudi doseže. »Nenazadnje nas k temu zavezuje tudi mednarodna pogodba, ki smo jo sprejeli lani. Dobro je za vse nas, da vendarle naredimo reformne ukrepe, ki nas bodo čimbolj približali k uravnoteženju javnih financ,« je poudarila.

Opozorila je, da se bo v nasprotnem primeru finančna luknja še povečevala, ukrepi pa bi bili še bolj drastični. O morebitni preložitvi seje DZ bo sicer odločala SDS, ki je to točko dnevnega reda tudi predlagala. Novakova pa je zagotovila, da bo NSi v vsakem primeru na njej sodelovala in je ne bo obstruirala, pri tem pa bodo izrazila tudi svoje stališče.