Sedanji sistem ne pelje nikamor

"Mislim, da nam je že vsem kar jasno, da sedanji sistem, tak, kot je, ne pelje nikamor. Praktično pomeni negacijo ustavnih predstav, kot jih imamo. Se pravi, da se moramo za začetek vrniti. To pomeni, da moramo priti do parlamenta in do poslanca, ki je razmeroma neodvisen," pravi Bučar.

Ne strinja pa se s tem, da bi uzakonili ljudsko pravico do odpoklica poslanca. "Čim gremo v to, da se strinjamo z odpoklicem, lahko zabredemo v grozne težave. Poslance v parlamentarnih demokracijah odpokličejo na rednih volitvah," je opozoril.

Zdajšnji čas ga spominja na leto 1941

"Tudi leta 1941 je bil narod podobno razdeljen kot danes in tudi tedaj so bili zunanji in notranji razlogi podobni," pravi. "Danes okupatorja res ni, je pa pred nami neke vrste stiska, ki od nas terja, da se postavimo na lastne noge in se odločimo, kaj bomo naredili. Zaradi tega smo ponovno pred isto zgodovinsko dilemo. Ta stiska je naš sovražnik, okupator, ki sicer ne nosi uniforme, je tukaj, mi pa se za zdaj obnašamo popolnoma enako kot pred 70 leti," meni.

Kritično stališče do odločitve ustavnega sodišča

Bučar je ponovil kritično stališče do odločitve ustavnega sodišča o referendumih o holdingu in o slabi banki. "Če ustavno sodišče, najvišji varuh ustavnosti, sprejme odločitev, ki je izrazito politična in za katero nima nobene podlage v ustavi, je to lahko samo pot v popolno brezpravje," je poudaril.

Argumentacijo glede posledic, ki bi jih lahko imela referenduma, so "povsem očitno pobrali od politike", je dejal. "To je za neko ustavno sodišče nevzdržen položaj," pravi.

Težave že od leta 1990

Nehali smo biti vladavina prava, namenjeni pa nismo nikamor, pravi. "Ta problem ni od danes, ampak je šele dozorel kot gnojni tvor, ki se je sedaj razpočil. Rasti je začel že leta 1990, v zadnjem obdobju pa se je pokazal kot problem tajkunizacije. Dejansko je bila tajkunizacija že posledica krize političnega sistema," pojasnjuje. "S tajkuni je želela politična elita rešiti svoj lastni problem, ki je v tem, da obstoječa politična struktura preprosto nima legitimnosti," je dodal.

V povprečju gre ljudem še zmeraj dobro, meni. "Vprašanje pa je, ali lahko gremo tako naprej. In večina je tudi tokrat presodila, da tako naprej ne bo šlo. Še posebej, če bomo kot država morali kar naprej vse prodajati," Bučar razmišlja ob vprašanju protestov. Meni, da bi te proteste vladajoči morali vzeti zelo resno in natančno ovrednotiti vzroke.