Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je ob robu današnje seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) v Ljubljani za STA povedala, da je čez leto vedno osciliranje v številu brezposelnih.

»Veseli smo, da se znižuje, a na žalost še ni občutka, da bi lahko verjeli, da se bo trend nadaljeval in da bomo imeli na koncu nižjo stopnjo brezposelnosti, kot je pričakovana,« je dodala.

Z aktivno politiko zaposlovanja po njenih besedah povečujejo moč javnih del in skušajo na ta način tudi znižati brezposelnost. Letos so za ta namen prerazporedili dodatna sredstva, saj v prvih treh mesecih za subvencije za zaposlovanje starejših in mladih ni bilo povpraševanja delodajalcev.

Znižanja brezposelnosti so zanemarljiva

Na javna dela bodo prerazporedili tudi morebitna druga neporabljena sredstva evropskega socialnega sklada, s katerimi upravljajo druga ministrstva, je povedala ministrica.

»Znižanja so, če jih pogledate po obsegu, tako majhna, da ne bi upal govoriti o trendu,« je novico za STA podobno kot Kopač Mrakova komentiral tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. Tudi on je znižanje pripisal sezonskim vplivom in ga ne vidi kot napovedi izboljševanja na področju zaposlovanja.

Znižanje ne odraža dejanskega stanja

S tem se je ob robu seje ESS strinjal tudi izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko. Kot je izpostavil za STA, znižanje ne odraža dejanskega stanja. Ni podatka o tem, kolikšno je dejansko število ljudi brez dela, saj mnogi niso prijavljeni na zavodu za zaposlovanje oz. so bili iz evidenc iz takšnih in drugačnih razlogov izbrisani, je dodal.

Na vprašanje, kako bi lahko na brezposelnost v prihodnje vplivali predlagani ukrepi za spopad s krizo, je Smole odgovoril, da se tega ne da predvideti.

Ukrepi so po njegovih besedah še premalo konkretni. Razmerje med tistimi, ki so namenjeni pospeševanju konkurenčnosti gospodarstva in s tem zaposlovanju, in tistimi, ki gospodarstvo dodatno obremenjujejo, ni točno jasno, je dejal in dodal, da se tako ne ve, kakšni bodo negativni vplivi slednjih.

Slovencem bo treba zagotoviti kupno moč

Zorko pa je opozoril, da varčevalni ukrepi v smeri zniževanja socialne varnosti niso prava pot. Gospodarski razvoj, z njim pa delovna mesta, bo odvisen od potrošnje, zato bo treba Slovencem zagotoviti kupno moč, je sklenil.

V Sloveniji je bilo konec aprila registriranih 121.332 brezposelnih, kar je 1,1 odstotka manj kot marca in 11,2 odstotka več kot aprila lani. Brezposelnost se je tako aprila tretji mesec zapored zmanjšala, je danes objavil Zavod RS za zaposlovanje.