Do petka se bo zvrstilo 24 točk dnevnega reda, prvi dan je namenjen poslanskim vprašanjem premierki in ministrskemu zboru.

Z državnim denarjem pomagati le tistim, ki imajo možnost preživetja

Horvata je zanimalo, kako Bratuškova sprejema zahteve slovenskega gospodarstva, zapisane v dokumentu z naslovom Kisik za gospodarstvo, ter katere konkretne ukrepe in v kakšni časovni dinamiki bo vlada sprejela za oživitev gospodarstva.

Predsednica vlade je poudarila, da je vlada v dveh mesecih tehnično pripravila slabo banko na to, da bi se prenosi slabih terjatev lahko začeli. Poudarila je, da trenutno čakamo na rezultate stresnih testov. »Prav sanacija bančnega sistema in da bodo banke spet začele kreditirati gospodarstvo, bo najbolj pomagalo slovenskemu gospodarstvu. Pomembno je tudi razdolževanje podjetij, dva zakona na to temo sta pripravljena, usklajujemo jih z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) in Evropsko centralno banko (ECB). Strinjamo se, da je treba z državnim denarjem pomagati le tistim, ki imajo možnost preživetja,« je poudarila Bratuškova.

Kmalu sestanek z opozicijo

Ob tem je pojasnila, da bo vlada letos evalvirala učinke pokojninske in reforme trga dela. »Če rezultati ne bodo, kot ste jih napovedali v vaši vladi, se bo treba pogajati na novo,« je opozorila in dodala, da se pripravlja tudi zdravstvena reforma, ki bi morala biti v doglednem času na poslanskih mizah.

Poslanec Horvat je premierki priporočil, da bi k reševanju krize v Sloveniji iskreno povabila tudi opozicijo. Bratuškova je dejala, da načrtuje sestanek z opozicijo še pred predstavitvijo rebalansa proračuna.

Predlog novele zakona o finančnih zavarovanjih

Poslanci so še pred vprašanji dnevni red seje DZ razširili s točko o predlogu novele zakona o finančnih zavarovanjih.

Poslanci so se na pobudo SDS izrekli tudi o odločitvi kolegija predsednika DZ, da se novela zakona o javnih skladih obravnava po skrajšanem postopku. Večina je glasovala proti skrajšanem postopku, zato danes začne teči rok za vložitev zahteve za uvedbo rednega postopka obravnave novele.

Pokojninska blagajna je absolutno stabilna

Pokojninska blagajna je »absolutno stabilna«, je poudarila premierka. Ob tem je v odgovoru na vprašanje poslanca SDS Marka Pogačnika ponovno dejala, da vlada ne načrtuje dodatnih posegov v pokojnine. Premierka je tudi zanikala, da bi predlagani zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH) ogrozil pokojninsko blagajno.

Poslanec Pogačnik je v svojem vprašanju, ki ga je naslovil na Bratuškovo, ocenil, da je stanje pokojninske blagajne »kritično«. Še posebej je izrazil zaskrbljenost zaradi predlaganega zakona o SDH, ki naj bi pokojninski blagajni odtegnil sredstva iz naslova Kapitalske družbe (Kad). Po njegovih besedah stanje še poslabšujeta proračunska politika vlade in stanje v gospodarstvu.

Zagotovili dodatnih 140 milijonov evrov

Premierka je zanikala možnost, da bi rešitve, ki jih prinaša predlagani zakon o SDH, kakorkoli načele stabilnost pokojninske blagajne. Po njenih besedah namreč zakon predvideva, da se v primeru pripojitve vse pravice in obveznosti Kada, tudi tiste, ki so povezane s pokojninsko blagajno, prenesejo na SDH.

Ob tem je Bratuškova spomnila, da je njena vlada že zagotovila dodatnih 140 milijonov evrov, da bi ohranila stabilnost financiranja pokojninske blagajne. Po njenih besedah je s tem pokrila finančno luknjo v blagajni, za katero je odgovorna prejšnja vlada. Premierka je tudi opozorila, da je zakon o SDH še vedno v fazi usklajevanja in so še možne spremembe predloga.