Prvak DeSUS Karl Erjavec je pogajanja z mandatarko Alenko Bratušek ocenil za uspešna. Kot je pojasnil, tudi glede zahtev DeSUS ni ovir, zato je veliko možnosti, da bo sodeloval v novi koaliciji. To je bilo zadnje ločeno usklajevanje s potencialnimi partnericami, zdaj se bodo začela skupna pogajanja, je povedal vodja poslancev PS Jani Möderndorfer.

Treba je še doreči stvari na področju zdravstva in v zvezi s slabo banko

Erjavec je po pogajanjih v izjavi novinarjem spomnil na zahteve DeSUS zlasti kar zadeva pokojnin in javnega zdravstva.

Pojasnil je, da še ne gredo proti čistopisu koalicijske pogodbe, ker so nekatere zadeve še dodali, ob tem pa napoveduje nove sestanke za torek. Ti bodo potekali brez predsednikov strank, saj gre za ekspertne zadeve. Po Erjavčevih besedah je treba določene stvari bolj natančno doreči na področju zdravstva.

Minister za zdravje v vladi Janeza Janše, ki opravlja tekoče posle, in član pogajalske ekipe DeSUS za sestavo nove vlade Tomaž Gantar je na vprašanje, ali se pogovarjajo tudi o predlogu za delno privatizacijo zdravstva, odgovoril le z besedami, da ni na mizi še nobenega predloga. Pojasnil je, da se bodo v torek pogovarjali o vsebini in odločali o tem, kaj je za koga sprejemljivo. Zato je danes prehitro o čemer koli govoriti, je dejal in dodal, da pa je njegovo stališče o tem znano.

Pri DeSUS opozarjajo tudi na odprta vprašanja v zvezi s slabo banko. Za DeSUS je sicer primeren kompromis, ki »očitno bo med SD in DL v zvezi s tem«.

Če so v DL in SD »dobri politiki«, se bodo po Erjavčevih besedah znali dogovoriti tudi glede teh vprašanj, med drugim slabe banke. »Če pa niso, bodo šli na predčasne volitve in bodo ljudje povedali, kakšni politiki so bili,« je dodal.

»Vse bo narejeno v roku«

Glede kadrov v novi vladi se danes niso posebej pogovarjali, a prvak DeSUS meni, da tudi pri tem ne bo težav. Izvršni odbor stranke, ki bo odločal o vstopu v vlado, bo po njegovih besedah verjetno v ponedeljek, svet stranke pa prihodnji torek.

Bratuškova izjav po pogajanjih ni dajala. Möderndorfer pa je v izjavi novinarjem spomnil, da so danes končani koalicijski razgovori s posameznimi strankami oz. potencialnimi koalicijskimi partnericami. Zdaj se bodo začela skupna usklajevanja. Časa je po njegovem mnenju še dovolj, ob čemer zagotavlja, da »bo vse narejeno v roku«.

DeSUS ne bo šel na nižje standarde

Pred današnjim sestankom z mandatarko je sicer Erjavec ponovil sicer že znane pogoje DeSUS za vstop v novo vlado. DeSUS med drugim zahteva usklajevanje pokojnin v primeru rasti plač, pri čemer po Erjavčevem mnenju verjetno »ne bodo šli na nižje standarde«, kot so jih dorekli v vladi Janeza Janše.

Prav tako zahtevajo spremembe v zvezi z zakonom za uravnoteženje javnih financ v delu, ki zadeva pokojnine. O teh spremembah so potencialne partnerice po Erjavčevih ocenah že usklajene oziroma jim nobena od potencialnih partneric ne nasprotuje.

V DL za zdaj o pogajanjih molčijo

PS, SD, DL in DeSUS so se sicer očitno že uskladile tudi glede novele zakona o vladi, ki ga danes obravnava matični odbor DZ. Gre za organizacijske spremembe v vladi, ki zadevajo tudi število ministrstev in pristojnosti posameznih resorjev.

Mandatarka Alenka Bratušek se je sicer že minuli teden sestala z vodji vseh potencialnih koalicijskih partneric, ločeno pa tudi s pogajalskima skupinama DL in SD.

V DL za zdaj o pogajanjih molčijo, prvak SD Igor Lukšič pa je po pogajanjih pojasnil, da so se uskladili glede ključnih prioritet vlade, ki bi bile pravzaprav osnutek za koalicijsko pogodbo. Po njegovih besedah so se dogovorili, da ne bodo pisali »kakšnih obširnih besedil, temveč samo prioritete« glede tistih točk, ki jih potencialne partnerice lahko skupaj izpeljejo v dobro Slovenije.

Jutri nadaljevanje pogajanj

Pogajanja za sestavo nove vlade naj bi se nadaljevala v torek, tokrat o vsebinskih vprašanjih, brez predsednikov strank. Med drugim naj bi se pogajali o programu vlade na področju zdravstva, o slabi banki in Slovenskem državnem holdingu, pogajanj o zadnjih dveh projektih pa se bo udeležil tudi Šušteršič.

Kot je Šušteršič povedal za STA, bo sogovornikom pojasnil, zakaj se morata omenjena projekta nadaljevati. Prisluhnil bo tudi idejam potencialnih koalicijskih partneric, pozneje pa se bodo organi DL odločali, kakšna bodo stališča stranke in kaj je zanje sprejemljivo.

Za Branislja sta tako slaba banka kot državni holding dejstvo, zato si ne zna predstavljati, "da bi zdaj te zakone razveljavili z nekimi drugimi rešitvami, ki bi verjetno ponovno bile stvar nekih polemik". "Te rešitve trenutno imamo, zato jim dajmo priložnost, da se kažejo. In mislim, da bomo na koncu lahko rekli, da je to bila prava pot," je dejal za STA.

Slaba banka in državni holding sta namreč dva projekta, o katerih se stališča morebitnih novih koalicijskih partneric - zlasti SD in DL - zelo razhajajo. SD in DL bosta zato pri tem vprašanju morali najti kompromis. V SD so naklonjeni predvsem rešitvi z dokapitalizacijami, ob tem, da banke same oblikujejo enote za upravljanje s slabimi terjatvami oz. interne slabe banke.

Tudi poslanec DL Bojan Starman je skeptičen do določenih programskih uskladitev v novi vladi. V današnji izjavi novinarjem ob robu seje DZ je izpostavil vprašanje, kako naprej s slabo banko in državnimi podjetij, saj imajo pri tem zelo različna stališča "in jih bo težko uskladiti". "Lažje je bilo v prejšnji sestavi koalicije, kot bo verjetno v novi koaliciji, saj so zelo različni pogledi glede teh tem," je opozoril.