Kot je po dobrih treh urah sestanka pojasnila Bratuškova, so vsi skupaj veseli, da jim bo s proračunom uspelo ohraniti raven socialne države. Poslanci so sicer po njenih besedah "malo manj zadovoljni" s tem, da na ta račun trpijo nekatere druge postavke, a ti posegi so bili potrebni, če so želeli ohraniti socialne pravice in pokojnine na ravni, kot so danes.

Ob tem je poudarila, da so uspeli povečati sredstva za investicije, čeprav so te bolj ciljno usmerjene in se bodo financirale zlasti iz evropskih sredstev.

Proračunski primanjkljaj v letu 2014 bo sicer znašal 2,9 odstotka BDP, v letu 2015 pa 2,4 odstotka BDP, je pojasnila premierka. Javnofinančni primanjkljaj bo medtem nekoliko višji, in sicer za približno pol odstotne točke.

Bratuškova verjame, da so to koraki, ki bodo prepričali tudi finančne trge, da je vlada na pravi poti in da bo Sloveniji v kratkem omogočeno pridobivanje novih finančnih virov po nižji obrestni meri, kot je danes.

Ker se je "velikokrat govorilo in pisalo o vsem mogočem", je predsednica vlade znova jasno poudarila, da se vlada nikoli ni pogovarjala o zniževanju pokojnin, popolni ukinitvi regresa upokojencem, zniževanju minimalne plače ali dodatnih posegih v plače v javnem sektorju.

Ker je dokument na ravni predsednikov koalicijskih strank načeloma že usklajen, presenečenj pri njegovem sprejemanju ni pričakovati. Vlada ga bo v DZ predvidoma poslala v ponedeljek, pred tem ga bo v petek predstavila še socialnim partnerjem.

Kot je razvidno iz internega gradiva vlade, naj bi se v državno blagajno prihodnje leto steklo 8,63 milijarde evrov, odhodki pa so predvideni v višini 9,64 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj bo tako znašal dobro milijardo evrov, kar je 500 milijonov evrov manj, kot pa je načrtovano letos.