Nova mandatarka Alenka Bratušek je po izvolitvi dejala, da je danes za Slovenijo prelomen dan. Obljubila je, da je konec s politiko delitev, zaničevanja, žalitev in strahu. Izrazila je upanje, da v to novo zgodbo koalicijski partnerji niso šli s figo v žepu. Delala bo odgovorno, povezovalno in preudarno, kot v vseh dosedanjih službah, je dodala.

"Pred mano in nami so težke naloge, verjamem pa, da bo za mano in nami boljša Slovenija," je poudarila Bratuškova, ki ji je kot prvi po prisegi v DZ čestital dosedanji premier Janez Janša. Dodala je, da so časi za politična preigravanja preresni ter da bodo v dobro Sloveniji vsi morali stopiti korak nazaj. Verjame sicer, da bodo z dobro mero odgovornosti to tudi dosegli.

Kot je povedala, morda res ni "star politični maček". "Morda sem politično naivna, a tega ne vidim kot svojo pomanjkljivost, temveč kot prednost, da imajo koalicijski partnerji za sogovornika osebo, ki z njimi ne bo preigravala in jih izigravala," je povedala.

Na vprašanje, ali se ji zdi Zoran Janković pošten politik, ni odgovorila konkretno. Dejala je le, da je PS svoje mnenje o tem povedala. Janković pravi, da bo dokazal, da to, kar mu očitajo ne drži, je dejala Bratuškova. Če pa Janković ne bi naredil tega, kar je, torej ponudil bianco odstopne izjave z mesta predsednika PS, "danes ne bi stala pred vami", je dodala Bratuškova.

Odgovorila je tudi na vprašanje, ali bo njena vlada dvignila DDV. Konsolidacija javnih financ na nekoliko drugačen način je po njenih besedah ena izmed prioritet, o katerih se bo treba s koalicijskimi partnerji dogovoriti. "Če bomo znali to vrečo zavezati brez dviga davkov, bom tega najbolj vesela," je povedala. A kot pravi, ima politika varčevanja in zgolj zategovanja bistveno slabši učinek, kot bi ga imela kombinacija zniževanja odhodkov in morda tudi začasnega dviga katerega davka.

Pogovore o sestavi nove vlade sicer začenja v četrtek. Časovnega roka za pogovore Bratuškova ne postavlja, prav tako ne natančnega števila ministrstev.

Slovenijo lahko skupaj popeljemo na mesto, kamor si želi

V nagovoru po prisegi se je zahvalila za zaupanje, kar razume kot potrditev, da "lahko Slovenijo skupaj popeljemo na mesto, kamor si želi". "Moja roka bo odprta za sodleovanje, to si želijo tudi naši ljudje," je dejala.

Razpad vlade Janeza Janše je sprožila objava poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki ugotavlja kršitve protikorupcijske zakonodaje pri premieru Janši. Ta je v današnjem nagovoru vnovič zavrnil vse očitke protikorupcijske komisije. Bratuškova pa je dejala, da bo njena prva prioriteta Slovenijo varno pripeljati do volitev. Med cilji vlade je izpostavila normalizacijo razmer in prekinitev z vzdušjem strahu v državi. Zagotovila je, da "v Sloveniji ne bo grškega scenarija".

Bratuškova je večino dobila zato, ker želijo stranke bodisi presekati politično krizo bodisi ustaviti "škodljivo" ravnanje Janševe vlade, po mnenju tretjih pa je to edina pot do predčasnih volitev. Podporo so ji odrekli v SDS in NSi, strankah, ki sta še ostali v Janševi vladi. Janša je bil z izglasovano nezaupnico razrešen z mesta predsednika vlade. Vlada pa bo tekoče posle opravljala do imenovanja nove vlade.

Pogajanja za oblikovanje nove vlade se bodo začela že v četrtek. Bratuškova mora listo ministrov predložiti v 15 dneh. V nasprotnem primeru ji lahko DZ določi rok, v katerem mora tak predlog predložiti. Če tudi po izteku tega roka premier ne predloži predloga za imenovanje članov vlade, pa DZ ugotovi, da je premieru prenehala funkcija.

Janša po izglasovanju Bratuškove za mandatarko zelo razočaran

Dosedanji premier Janez Janša je po izglasovanju konstruktivne nezaupnice njegovi vladi ob odhodu iz dvorane na vprašanje novinarjev, ali je razočaran, odgovoril: "Zelo, zelo." Z izglasovano nezaupnico Janševi vladi je mandatarka za sestavo nove vlade postala začasna vodja PS Alenka Bratušek.

Janša je sicer v svoji razpravi na današnji izredni seji zavrnil očitke iz poročila protikorupcijske komisije, bodočo koalicijo pa je tudi pozval, naj predstavi svoj program.

Poslanci so nezaupnico Janševi vladi podprli s 55 glasovi za in 33 proti. Podporo nezaupnici so pred tajnim glasovanjem napovedali v PS, SD, DL, DeSUS in večina v SLS, odrekli pa v SDS in NSi. Bratuškova je prisegla kot prva mandatarka za sestavo nove vlade v zgodovini Slovenije.