Bogovič je Bratuškovo vprašal, ali bo PS, ki jo vodi, podprla zapis fiskalnega pravila v ustavo, in če bodo pripravili paket ukrepov za slabo banko, slovenski državni holding in za zagon gospodarstva.

Ljudem morate jasno povedati, da ste zaradi podpore fiskalnega pravila podprli zmanjšanje pokojnin in plač

»Vlada je pripravila izračune, kaj pomeni uveljavitev fiskalnega pravila z letom 2015. V kolikor boste vztrajali pri tem, da se uvede fiskalno pravilo leta 2015, upam, da boste ljudem jasno povedali, da boste podprli zmanjšanje pokojnin, plač, socialnih pravic,« je opozorila.

Ob tem je pojasnila, da če bi ta vlada samo nadaljevala delo pretekle vlade, bi znašal letos proračunski primanjkljaj 1,8 milijarde evrov. »Po fiskalnem pravilu bi letos lahko primanjkljaj znašal 561 milijonov evrov. 1,2 milijarde je razhajanja. Ta znesek lahko zmanjšamo tako, da za 30 odstotkov zmanjšamo pokojnine ali za 30 odstotkov zmanjšamo plače oz. obseg javnega sektorja ali razpolovimo znižanje vseh transferjev posameznikov,« je opozorila.

Države ne bomo rešili tako, da ljudem vzamemo vse

Poudarila je, da ne želi živeti v državi, kjer bodo samo bogati lahko šolali otroke, lahko plačali za zdravje in kjer bomo ljudi z roba družbe prepustili lastni usodi. »Tako radikalni rezi bi korenito spremenili družbeni sistem v naši državi,« je še dejala in dodala, da bodo pripravili izračune in se na podlagi številk skupaj odločali, kaj mora Slovenija narediti. »Nihče nas ne sili, da mora biti to leto 2015,« je še pojasnila.

Na način, da bomo ljudem vzeli vse, ne bomo rešili države, je prepričana Bratuškova in dodala željo, da gremo postopno. Ukrepi bodo, preden bodo poslani v Bruselj, predstavljeni tako socialnim partnerjem kot poslancem, je še dodala.

Kdaj lahko pričakujemo polno in operativno delovanje slabe banke?

Mateja Tonina (NSi) medtem zanima, kdaj lahko pričakujemo polno in operativno delovanje slabe banke, »kar pomeni, kdaj lahko pričakujemo, da se bodo slabe terjatve iz bank začele prenašati na Družbo za upravljanje terjatev bank«.

»Upam, da je to zadnja vlada, katere bo prva prioriteta sanacija bank,« je odgovorila. Upa, da bodo zadevo kmalu pripeljali »tja, kamor je treba«. Cilj je mesec junij, takrat bi lahko prvo stvar rešili preko slabe banke, je poudarila Bratuškova. »Tako moja kot kritika kolegov je bila, da še sami sebi, kaj šele davkoplačevalcem na znamo pokazati, koliko bo ta sanacija stala. Tega izračuna na ministrstvu za finance ni bilo.«

Tonina je zanimalo še, zakaj Bratuškova zdaj podpira slabo banko, v opoziciji pa je ni. »Če mislite, da imamo še čas iskati drugačne rešitve, se zelo motite,« je odgovorila Bratuškova. Vlada pripravlja še druge ukrepe, tudi reševanje s poroštvi. Vse ne bo šlo samo na slabo banko, je dejala, rešitev tokratne vlade se torej razlikuje od prejšnje. »Vi ste se obešali samo na slabo banko«.

Na kakšen način bo vlada reševala podjetja?

Jože Tanko (SDS) je Bratuškovo vprašal, na kakšen način se bo zagotavljalo dosledno spoštovanje ustavnega načela enakosti pred zakonom. Pri tem vprašanju se je naslonil tudi na njeno diplomsko delo.

»Zavedam se, da smo pred ustavo in zakoni vsi enaki, bi pa bilo lepo, da bi se tega zavedali tudi vi,« mu je dejala. Ko je bil v opoziciji, je sprejemal zakone, ki so bili v nasprotju z ustavo, mu je očitala. Glede magistrskega dela je dejala, da ji očitajo štiri strani, pa še pri teh je pri delih, ki se ji očitajo, sodelovala. O tem bo odločala fakulteta, ne poslanci, je poudarila. »Če mi bo magistrski naziv odvzet, bom odstopila,« je zagotovila in Tanka vprašala, če lahko zbere toliko poguma, da se ji bo v nasprotnem primeru opravičil.

Podjetja v težavah

Matjaž Han (SD) je premierko vprašal, na kakšen način bo vlada reševala podjetja v težavah. »Vzpostaviti je treba pogoje, da bo delo vrednota. Boriti se je treba proti brezposelnosti,« je dejal.

»Vlada se bo in se že bori za vsako delovno mesto, nikakor pa to ne pomeni pomoč lastnikom,« je odgovorila Bratuškova. Minister za gospodarstvo se ukvarja prav s tem, o čemer ste govorili, za zagon gospodarstva pa je nujno potrebna sanacija bančnega sistema, pri tem je dodala, da ne misli samo na slabo banko, saj se samo s prenosom terjatev vse težave ne bodo rešile. »V tem trenutku je treba pomagati dobrim podjetjem, tistim ki bodo ostala gonilne sile gospodarstva v tej državi.«

Predlog novele zakona o SDH

Na začetku današnje redne seje DZ so poslanke in poslanci odločili, da bo državni zbor predlog novele zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki ga je v parlamentarno proceduro vložila vlada, obravnaval po nujnem postopku. Tako se je odločil že kolegij DZ, a je poslanska skupina SDS zahtevala, da o tem odloči DZ.

Kot je v obrazložitvi za zahtevo o ponovnem odločanju pojasnil poslanec Marko Pogačnik (SDS), je koalicija zavrnila predlog klasifikacije naložb SDH in predlog smernic upravljanja naložb holdinga. Hkrati je vlada oz. koalicija napovedala, da bo v kratkem prodala nekatera pomembnejša podjetja v državni lasti.