Podpredsednik DL in nekdanji minister Janez Šušteršič ima glede pravnika Mira Cerarja kot možnega kandidata za mandatarja drugačno mnenje od prvaka DL Gregorja Viranta. Šušteršič namreč dvomi v Cerarjevo operativno sposobnost vodenja, Cerar pa je zanj tudi "maček v žaklju", saj ne pozna njegovega ekonomskega programa in mnenja o gospodarstvu.

Šušteršič je v izjavi za STA poudaril, da predsednik vlade potrebuje operativno sposobnost vodenja, ni mu pa znano, ali ima Cerar take izkušnje. "Zelo težko je iz profesure prestopiti že na ministrsko mesto, na mesto predsednika vlade pa še toliko težje," je dejal nekdanji minister za finance.

Šušteršiču prav tako ni znano, kaj si Cerar misli o stvareh, s katerimi se je sam ukvarjal kot minister. "Iz tega vidika je Cerar maček v žaklju," je ocenil.

V DL še niso imeli resnih pogovorov o morebitnih kandidatih za mandatarja

Po njegovem mnenju je neresno, da se kdor koli opredeljuje do Cerarja kot morebitnega kandidata za mandatarja. Prav tako poudarja, da v DL o imenih za morebitnega mandatarja še ni bilo nobenega resnega pogovora ali odločanja.

Virant je namreč danes dejal, da gre v zvezi s Cerarjem za "odličen predlog". Ob tem je izrazil tudi prepričanje, da bodo poslanci DL Cerarja podprli.

Na vprašanje, ali se v stranki torej niso uskladili, je Šušteršič odgovoril, da "to ni nič nenavadnega". Morda je po njegovih besedah nenavadno zgolj to, da ponavadi mnenje pove le predsednik, ob čemer se mu zdi prav, da se večkrat sliši, da imajo v stranki različna stališča.

Šušteršič ne govori o primernostih kandidatov

Sicer pa nekdanji minister ne govori o tem, kdo bi bil po njegovih ocenah primeren kandidat za mandatarja morebitne nove vlade. Meni namreč, da to ni pošteno do potencialnih kandidatov. Prav tako po njegovem mnenju mandatar ni ključna stvar, ampak je ključno, ali se bodo dogovorili o programu. Če se bodo, pa bodo morali najti tudi osebo, "ki bo dovolj kredibilna, da prevzame vodenje vlade".

Meni, da se ob sestavljanju nove vlade premalo govori o vsebini in je več pogovorov o imenih. Po njegovih besedah do pogovorov o vsebini sploh še ni prišlo.

Glede imenovanja ministrov v novo vlado pravi, da imajo stranke možnost predlagati dobre ljudi in možnost podpreti neodvisne ljudi. Toda vlada, ki jo bo podprl le del strank v DZ, bo po njegovem mnenju vlada teh strank. "Razmišljati o tem, da bomo imenovali neke čiste, neomadeževane ljudi, ki bodo vodili vlado, je pač napačno. Še vedno bo DZ sprejemal zakone," je ocenil.

Če nekdo razmišlja, da je treba v politiko pripeljati povsem nove ljudi, je po mnenju nekdanjega ministra tudi jasno, da so edini način za to nove volitve.

Prepričan je tudi, da bo oblikovanje nove vlade in sodelovanje DL v njej brez SLS bistveno težje. Spomnil je, da se je DL s SLS v marsičem strinjala, drugih strank, ki bi zagovarjale podoben program kot DL, pa da med potencialnimi partnericami nove vlade ni.

Cerar ima podporo vseh poslancev PS

Pravnik Miro Cerar ima, če se bo odločil, da postane mandatar za sestavo vlade, podporo vseh poslancev PS, je po sestanku poslanske skupine PS povedala Bratuškova. Kot je dejala, lahko namreč Cerar po njihovi oceni poveže tako »leve kot desne«.

Kot je povedala Bratuškova, so s Cerarjem na zvezi po elektronski pošti, upa pa, da se bodo v sredo z njim tudi sestali. Po njenem mnenju nobena od potencialnih strank, ki bi vstopila v vlado, ne bi imela težav s Cerarjem. To sklepa na podlagi pogovorov s temi strankami, s katerimi so se po njenih besedah velikokrat pogovarjali o potencialnih kandidatih za mandatarja.

Uradne razprave še niso imeli, a bi v DeSUS Cerarja verjetno podprli

V DeSUS po besedah njenega predsednika Karla Erjavca uradne razprave o tem, ali bi za novega mandatarja podprli pravnika Mira Cerarja, še niso imeli. A Erjavec meni, da bi ga podprli. Tudi vodja poslanske skupine pravi, da - kolikor pozna poslance DeSUS - kakšnih posebnih zadržkov za podporo Cerarju ne bo, če se ta odloči kandidirati.

Kot je Erjavec dejal, s Cerarjem osebno nima težav. Ker se je njegovo ime skupaj z drugimi že omenjalo, je že potipal tudi mnenje drugih v stranki in po Erjavčevem mnenju bi ga podprla tudi stranka. Bi pa pred dokončno odločitvijo o tem morali odločati še organi stranke, pojasnjuje Erjavec. Po njegovih besedah obstaja velika verjetnost, da bi do konstruktivne nezaupnice prišlo na seji državnega zbora v začetku marca.

Žerjav: Kandidatura še ni bila vložena, opredeljevanje bi bilo neprimerno

Predsednik SLS Radovan Žerjav je komentiral še možnost podpore Mira Cerarja za morebitnega mandatarja. Žerjav meni, da se je neprimerno in nedostojanstveno opredeljevati do mandatarskih kandidatur, tudi v primeru Cerarja, kjer kandidatura sploh še ni bila vložena. Podobno meni tudi glede opredeljevanja za kateregakoli drugega morebitnega mandatarja.

Po mnenju Žerjava se jim v tem trenutku do Cerarja ni treba tako ali drugače opredeljevati, saj morajo biti spoštljivi tako do Cerarja kot do katerega koli drugega kandidata. "Če bo kdor koli to sprejel, bo seveda sprejel zelo, zelo nehvaležno funkcijo v nehvaležnem času," je o morebitnem novem mandatarju ob robu seje izvršilnega odbora SLS dejal Žerjav.

Možnost Cerarjevega prevzema vlade so komentirali tudi člani izvršilnega odbora (IO) SLS. Nekdanji poslanec Josip Bajc je povedal, da so v stranki o njem govorili že pred časom, da je pa presenečen, da nekdo drug zdaj prodaja njegovo ime. Nekdanji predsednik DZ Janez Podobnik pa je ocenil, da je Cerar kredibilno ime na področju prava. »Moje mnenje je, da je najverjetneje nastopil čas, da bi eden od kredibilnih slovenskih gospodarstvenikov začasno prevzel vlado, če se bodo tako politiki odločili,« je povedal.

SDS prek twitterja: Bo predsednik vlade nekdo, brez izkušenj v vladi ali vsaj gospodarstvu?

V SDS so se na vest, da je eden od možnih mandatarjev za novo vlado Miro Cerar, za zdaj odzvali na družbenem omrežju twitter. Ob tem so se vprašali: »Strokovni sodelavec odvetniške pisarne Senica, brez najmanjših izkušenj v vladi ali vsaj gospodarstvu bo kar predsednik vlade?« V NSi zadeve ne komentirajo.

V NSi brez komentarja, SD bo komentiral po objavi kandidature

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik NSi Jernej Vrtovec, morebitnega novega mandatarja ne želijo ocenjevati ali komentirati, dokler ne bo prišlo do uradnega predloga.

V SD se glede podpore morebitni kandidaturi Mira Cerarja za mandatarja ne bodo opredeljevali, dokler ne bo uradno kandidat, je pojasnil vodja poslancev SD Janko Veber in dodal, da je predlog za mandatarja v rokah PS. V SD so odprti za pogovor s Cerarjem, a bi bilo vnaprejšnje opredeljevanje po njihovem neprimerno do "tako uglednega strokovnjaka".

Podaljševanje agonije

Začasna vodja PS Alenka Bratušek meni, da v tem trenutku ni čas za ultimate, »ne pri SLS, ne pri SD«. Zato upa, da bo pri obeh strankah prevladal razum in da bodo tudi one ugotovile, kaj je za Slovenijo najboljše. V SLS, ki ima popoldne sejo izvršilnega odbora, naj bi namreč razmišljali o tem, da bi vstopili v novo vlado le, če bo vstopil tudi SD.

»Treba je poiskati rešitev in tisti, ki pri tem nočejo ali ne morejo sodelovati, podaljšujejo agonijo tega, kar se danes dogaja,« je v izjavi novinarjem v DZ dejala Bratuškova.

V javnosti je zaokrožila tudi možnost, da bi s konstruktivno nezaupnico izbrali samo novega mandatarja, ne bi pa izvolili vlade, kar bi pripeljalo do predčasnih volitev. O tem naj bi po neuradnih informacijah razmišljali v SD oziroma njen predsednik Igor Lukšič. Bratuškova na to odgovarja: »Predlagam, da Lukšič najde človeka, ki bo fiktivni mandatar in temu naj tudi pove, da je fiktivni«.

Lukšičevo ravnanje je težko razumeti

V SD so sicer že napovedali, da bodo konstruktivno nezaupnico v vsakem primeru podprli, vprašanje pa je, ali bodo podprli tudi vlado, ki bi jo sestavil nov mandatar. Lukšič pa je že večkrat povedal, da se zavzema za predčasne volitve in da se z Bratuškovo o projektni vladi ne bo pogovarjal.

Bratuškova pravi, da je Lukšičevo ravnanje težko razumeti, saj do predčasnih volitev lahko v tem trenutku pridejo samo preko nove, na primer projektne vlade. V tem sklopu bi se namreč dogovorili tudi za predčasne volitve.

Ne glede na Lukšičeve izjave se strinja, da so v tem trenutku ključna mnenja poslancev. Bratuškova je sicer še vedno optimistična glede oblikovanja nove vlade, vendar pa o morebitnih imenih za mandatarja ne govori.

Lukšič: PS do tega trenutka ni storila še nič

S predsednikom stranke SD

po besedah Bratuškove danes še niso bili v stiku, se pa bosta po njenih navedbah predvidoma sestala v sredo. Na Lukšičeve navedbe, da PS do tega trenutka ni storila še nič in da je kot stranka, ki je na volitvah zmagala, na potezi, Bratuškova odgovarja, da so v PS storili več kot samo en korak, da so začeli pogovore z ostalimi strankami in povedali, da želijo, da novi mandatar poveže čim širšo koalicijo, tudi SLS in SD.

Glede interpelacije zoper ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka, ki jo je napovedal Lukšič, Bratuškova pravi, da imajo tudi v PS več težav s tem ministrom, a bi po njihovi oceni interpelacija vsakega posameznega ministra trajala predolgo. Absolutno hitrejša rešitev je po njenem mnenju konstruktivna nezaupnica, zato upa, da bodo čim hitreje našli rešitev.

Za DL edina možnost konstruktivna nezaupnica in oblikovanje nove vlade

Za DL so primarna izbira predčasne volitve, vendar pa je že jasno, da do njih ne moremo priti, ker se predsednik vlade ni odločil za zaupnico, je v izjavi pojasnil Virant. Zato je po njegovih besedah edina možnost, da predlagajo konstruktivno nezaupnico in oblikujejo novo vlado. Pri tem je za DL pomembno zlasti to, »da se ključni projekti za izhod Slovenije iz krize peljejo naprej«.

Razmišljanje SLS, da bi bilo dobro, da ima nova vlada čim širšo podporo, se zdi Virantu razumno. Vlada, ki bi imela praktično ustavno večino, bi namreč po njegovih besedah veliko lažje delala. Predsednik DL je spomnil, da je trojček - DL, SLS in DeSUS - že decembra leta 2011 predlagal, da se oblikuje vlada ustavne večine s »tretjim mandatarjem«. »To se bo zgodilo. Naša ideja bo sedaj ugledala luč sveta,« je dodal.

Pojasnil je še, da se s Cerarjem glede morebitne kandidature za mandatarja še ni formalno pogovarjal.

Na sestanek s trojčkom upa v kratkem

Kdaj se bodo sestali s trojčkom, DL, DeSUS in SLS, še ne ve. Upa pa, da v kratkem.

Ena od ovir za oblikovanje nove vlade, v kateri bi sodelovala PS, za potencialne partnerice ostaja Zoran Janković, ki je zamrznil status predsednika stranke, ne pa tudi odstopil.

Janković je v ponedeljek povedal, da ga zahteve trojčka ne zanimajo. Bratuškova pa je v odzivu na te izjave ponovila le njeno oceno, da na koncu Janković ne bo ovira za sestavo nove vlade. Glede možnosti, da bi ga stranka sama odstavila, pa meni, da ne bo treba razmišljati o tako radikalnih korakih.