»V zadnjih letih je v slovenskem političnem in gospodarskem prostoru prisotnih čedalje več žensk in zato se na prvi pogled zdi, da z upoštevanjem enakosti spolov nimamo težav in da so ženske prisotne v zadovoljivi meri tudi v teh sferah. Vendar je resnica nekoliko drugačna,« je v uvodu v konferenco poudarila predsednica vlade Alenka Bratušek.

Uravnotežena zastopanost na položajih odločanja v politiki in gospodarstvu

Opozorila je, da ključni izzivi ostajajo na področjih uravnotežene zastopanosti na položajih odločanja v politiki in gospodarstvu, segregacije izobraževanja in zaposlovanja ter enakovredne porazdelitve časa za skrb za dom in družino med ženskami in moškimi. »Upoštevanje razlik med spoloma in hkrati zagotavljanje njune enakosti mora biti vključeno v oblikovanje vseh politik in ukrepov,« je dejala.

Ob tem je izpostavila, da je to še posebej pomembno v času gospodarske krize, saj protikrizni ukrepi lahko najbolj prizadenejo prav ženske in vodijo v ponovno privatizacijo skrbstvenih storitev in tradicionalizacijo spolnih vlog. »Tega si ne želimo, saj stremimo k družbi enakih možnosti za uresničevanje potencialov in potreb,« je poudarila.

Ne moremo si privoščiti neizkoriščenega potenciala žensk

Hkrati je izpostavila, da si tudi ne moremo privoščiti neizkoriščenega potenciala žensk. Študije namreč dokazujejo, da enakost pozitivno vpliva na procese poslovnega in političnega odločanja.

»Že zdavnaj je prišel čas, da ženske izstopimo iz ozadja in pokažemo, da smo tudi me sposobne hoditi v prvih vrstah,« je pozvala Bratuškova in dodala, da je čas bližajočih se evropskih in lokalnih volitev prva priložnost za korak v smeri večje zastopanosti žensk v političnem prostoru. »Ne pozabimo, da je prihodnost ženskega spola,« je izpostavila.

Usklajevanje javnega in zasebnega življenja

Kot je pojasnila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, se Slovenija po stopnji enakosti spolov predvsem na račun visoke stopnje izobraženosti in zaposlenosti žensk že uvršča v zgornjo polovico evropskih držav. Težava pa je predvsem v usklajevanju javnega in zasebnega življenja.

»Na tem področju moramo vsi skupaj narediti več in država mora ponuditi določene ukrepe, ki bi ženskam in moškim pomagali pri usklajevanju obveznosti doma in v službi,« je dejala ministrica. Izpostavila je tudi potrebno po spremembi splošne percepcije v družbi, saj so ena največjih težav spolni stereotipi in tradicionalno prepričanje, da je edino mama dovolj dobra za vzgojo otrok.

Ne smejo nas omejevati stereotipi

»Korist enakosti spolov je prevelika, da bi nas pri tem omejevali stereotipi,« je izpostavila veleposlanica Norveške Tove Skarstein, ki prav tako sodeluje na dvodnevni konferenci na Brdu pri Kranju, saj gre za otvoritveni dogodek projekta Uravnotežimo odnose moči med spoloma, ki ga izvaja ministrstvo, sofinancira pa se iz programa norveškega finančnega mehanizma.

Zaključki konference bodo tudi osnova nove resolucije nacionalnega programa za enakost žensk in moških, ki jo v Sloveniji po besedah ministrice želijo sprejeti letos.