Torkove izjave Bratuškove na posvetu slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju je Daul v sporočilu za javnost ocenil kot obžalovanja vredne in poudaril, da »ne more sprejeti prezirljivih izjav premierke Bratuškove proti osebi takšnega formata, ki svobodno izraža svoja politična stališča«.

Daul: Peterle bi bil odličen kandidat

»Presenečen sem bil, da Bratuškova in njena vlada nista podprli kandidature Lojzeta Peterleta - vidnega člana Evropskega parlamenta, nekdanjega premiera in nekdanjega ministra za zunanje zadeve - za mesto generalnega sekretarja Sveta Evrope,« je zapisal Francoz Daul.

»Verjamem, da bi bil gospod Peterle odličen kandidat, saj ima vse potrebne kvalifikacije za to mesto ter uživa široko podporo v državah članicah in institucijah. Poleg tega bi bil še posebej vesel, če bi končno videl nekoga visokega političnega kalibra iz Srednje ali Vzhodne Evrope v bitki za ta položaj,« je še nadaljeval.

Težko bi podprli nekoga, ki trdi, da so razmere v državi drugačne od dejanskih

Bratuškova je sicer v okviru posveta slovenske diplomacije kandidaturo Peterleta ocenila kot neresno in nenavadno. Kot je pojasnila, se je rok za kandidaturo iztekel v nedeljo, 15. decembra, Peterle pa je formalno kandidaturo vladi poslal le dva dni pred tem. Z njo je o tem prvič govoril kak teden prej po telefonu, je povedala.

Hkrati je menila, da bi vlada le težko podprla človeka, ki se podpisuje pod razne peticije ali resolucije določenih političnih grupacij, ki trdijo, da so razmere v slovenski državi drugačne od dejanskih.

Te besede so letele na resolucijo, ki jo je EPP - največja politična skupina v Evropi, katere članice so iz Slovenije SDS, SLS in NSi - soglasno sprejela novembra in v kateri je izrazila globoko zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji ter med drugim izrazila zaskrbljenost zaradi obsodbe prvaka SDS Janeza Janše v zadevi Patria.

V času njegove vlade nastal izbris 25.000 ljudi

Danes pa je Bratuškova na družbenem omrežju facebook v zvezi s Peterletovo kandidaturo še zapisala, da po njenem mnenju ni primeren kandidat za generalnega sekretarja SE, »saj je v času njegove vlade nastal izbris 25.000 ljudi, kar je največja kršitev človekovih pravic v samostojni Sloveniji«.

Peterle se je v torek na svojem profilu na facebooku odzval z besedami, da gre pri nepodpori vlade za političen revanšizem in diskreditacijo, ker misli drugače. »Pravzaprav nisem ničesar podpisal, sem pa javno vprašal, kaj v resoluciji EPP glede Slovenije ni res,« je poudaril. Hkrati je neresnosti obtožil Bratuškovo in celo vlado ter premierki očital, da ga skuša diskreditirati pred slovenskimi diplomati.

SDS potegnil vzporednice z Ruplom

Na dogajanje v zvezi s kandidaturo Peterleta so se danes odzvali tudi v SDS in v sporočilu na svoji spletni strani potegnili vzporednice z nepodporo takratnega predsednika republike Danila Türka imenovanju Dimitrija Rupla za veleposlanika na Dunaju leta 2008. Oba sta bila člana Demosove vlade, ki je izvedla in ubranila slovensko samostojnost ter dosegla mednarodno priznanje slovenske države, a sta danes neprimerna za mednarodne funkcije, ker da »se podpisujeta pod nekakšne peticije ali resolucije političnih grupacij« ter preprosto »ne uživata zaupanja te države«, opozarjajo v SDS.

Jezik diskreditacije in likvidacije

Po njihovem prepričanju je to jezik diskreditacije in likvidacije, jezik samodržcev in ne demokratov. »Gre za jezik ljudi, ki so - tako kot na primer Danilo Türk pred 30 leti - pri svojem delu v SZDL neposredno komunicirali in sodelovali z Udbo in gre za jezik njihovih političnih naslednikov. To je jezik totalitarcev,« piše na spletni strani SDS.

Po njihovem mnenju bo Slovenija bliže evropski normalnosti, ko za mesto generalnega sekretarja ZN ne bo predlagala ljudi, ki so genocid označili za drugorazredno temo. »Glede na javno prikazane vrednote« pa bi bil Danilo Türk po njihovem mnenju »bolj primeren za mesto generalnega sekretarja Ozne, če bi ta še obstajala, kot pa ZN«.