»Nesreče se nam ne smejo dogajati, človeško življenje je na prvem mestu«

Kljub nadaljnjemu odpravljanju posledic vremenske ujme, ki je prizadela tudi del Koroške, kjer ponekod še vedno nimajo vzpostavljene dobave električne energije, ni bil namen današnjega obiska Bratuškove na Koroškem povezan s tem. Je pa Bratuškova dejala, da je na terenu vsak dan in da si ogleduje stvari, ki se trenutno izvajajo zato, da bi se razmere v Sloveniji stabilizirale.

Močno povečana poplavna ogroženost, številne ceste še vedno zaprte

Upa, da bo intervencijskim službam v pomoč vreme, čeprav nekatere napovedi niso najboljše, vnovič pa je pozvala vse na terenu, naj najprej poskrbijo za lastno varnost. »Nesreče se nam ne smejo dogajati, človeško življenje je na prvem mestu,« je dejala Bratuškova, ki je sicer v slovenjgraški bolnišnici hotela obiskati gasilca, ki se je poškodoval pri odpravljanju posledic ujme, a je bil že v četrtek odpuščen iz bolnišnice.

SDS: Ukrepe je treba sprejeti takoj

Poslanci SDS so v sporočilu za javnost zapisali, da je vremenska ujma opomnila vse nas, kaj v življenju je res pomembno. Ob tem so izrekli priznanje in zahvalo gasilcem, vojakom in vsem drugim, ki so nesebično priskočili na pomoč s svojim delom ali finančnimi prispevki. Tudi sami so prispevali nekaj sredstev Slovenski Karitas, za katere verjamejo, da bodo prišli v prave roke.

»Izjemni napori vseh posameznikov, ki sodelujejo na terenu, ne morejo prikriti dejstva, da so bili dosedanji ukrepi vlade nezadostni, prepozni in neceloviti. Ob taki razsežnosti naravne nesreče, bi pričakovali, da bo vlada ukrepala takoj in na sistemski ravni sprejela ukrepe, s katerimi bi zagotovila dovolj sredstev za reševanje najtežjih primerov,« pravijo v SDS.

Tudi za to plačujemo davke!

V državnem proračunu so zagotovljena sredstva za pomoč pri naravnih nesrečah, če je treba, lahko vlada sredstva zagotovi tudi s prerazporeditvijo znotraj proračuna. »Zato je nerazumljivo, da ljudje sami iščejo agregate in druge osnovne dobrine, ki bi jim omogočile znosne življenjske razmere. Ljudje potrebujejo organizirano pomoč države takoj! Tudi zato plačujemo davke,« so opozorili.

V poslanski skupini SDS od vlade zahtevajo, naj v DZ takoj predloži interventni zakon, s katerim bo zagotovila finančna sredstva in druge oblike pomoči najbolj prizadetim. Hkrati vlado pozivajo, naj DZ seznani z razmerami po posameznih področjih države in aktivnostmi, ki jih je doslej že izvedla v zvezi s sanacijo nastale škode.

Gašpar Gašpar Mišič bo za pomoč namenil mesečno plačo

Na pozive organizacij, ki zbirajo sredstva za pomoči potrebne, se je med drugim odzval predsednik uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič, ki je menedžerje in politike pozval, naj se mu pridružijo. Odločil se je, da bo mesečno plačo namenil za pomoč družinam ter gasilcem in drugim reševalnim službam. »Kdor hitro da, dvakrat da,« je poudaril Gašpar Mišič, ki sta se mu v humanitarni gesti pridružila delavski direktor v Luki Koper Matjaž Stare ter koprski župan Boris Popovič, so sporočili iz Luke Koper.

Na pomoč tudi obrtnikom

Pomoč za prizadete v ledeni ujmi zbirata Rdeči križ Slovenije in Slovenska karitas. Ustanova za humanitarno pomoč obrtnikom, ki deluje v okviru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, pa je napovedala, da bo s finančnimi sredstvi pomagala najbolj prizadetim obrtnikom in podjetnikom.

Nekaj potez v smeri pomoči je potegnila tudi vlada, ki je v četrtek znižala trošarine za dizelsko gorivo. Za to se je odločila zaradi povečane rabe kmetijske in gozdarske mehanizacije ter večjih agregatov za odpravo škode, nastale zaradi žleda.

Oražem: V teh dneh že prva usposabljanja za delo v gozdu po ujmi

Zavod za gozdove Slovenije je v luči sanacije po vremenski ujmi že opravil več usposabljanj za delo v gozdu za gasilce in vojake, ki so na terenu, pripravlja pa tudi prve tečaje za lastnike gozdov. Kot je pojasnil prvi mož zavoda Damjan Oražem, bodo skušali organizirati čim več usposabljanj, a razmere v gozdu so še vedno smrtno nevarne.

"Z moštvom, ki ga imamo, bomo skušali zagotoviti čim več tečajev za delo v nevarnih razmerah. To ni delo za začetnike. Opozoriti želimo na konkretne težave, s katerimi se srečujejo pri sanaciji takega žledoloma, na napetost v drevju, na podiranje drevja eno čez drugo, kako se sploh lotiti dela," je v pogovoru za STA opozoril Oražem.

O datumih in lokacijah bodo obveščali sproti, objavljeni bodo na spletni strani zavoda za gozdove, vse informacije pa lahko lastniki gozdov dobijo tudi pri revirnih gozdarjih. "Bojim se, da bo povpraševanje bistveno večje, kot smo ga skupaj z okrepitvami zmožni nuditi," je bil realen Oražem.

NSi predlaga razpis javnih del za odpravljanje posledic ujme

Država naj za odpravljanje posledic ledene ujme razpiše javna dela, na katera bi se lahko prijavili kmetje, občine in podjetja, ki so utrpeli največjo škodo, predlaga predsednica NSi Ljudmila Novak. Stroka po njenih besedah opozarja, da bi bilo poškodovana drevesa treba pospraviti do aprila, sicer se bo razširil lubadar in škoda bo še veliko večja.

Novakova je na novinarski konferenci opozorila, da v NSi pogrešajo obsežnejšo informacijo v zvezi s posledicami ujme in tudi v zvezi z rešitvami, ki jih predlaga vlada.

Sami pa menijo, da bi bil razpis javnih del v tem trenutku zelo primeren ukrep, sploh ob številu brezposelnih v Sloveniji. Za prihodnje primere morebitnih hudih naravnih nesreč Novakova predlaga tudi nabavo dodatnih agregatov.