Prva odločitev Karla Erjavcapo prevzemu začasnega vodenja zdravstvenega ministrstva je bila, da Simona Vrhunca vladi ne bo predlagal za generalnega direktorja UKC Ljubljana. Kot razlog navaja, da se Vrhunec v dosedanjem vodenju UKC korupciji v zdravstvu ni dovolj uspešno zoperstavil. »UKC Ljubljana predstavlja več kot tretjino slovenskega zdravstva. Kaj je dosedanje vodstvo UKC storilo v boju proti korupciji? Nič. Zato bi bilo nehigienično, da bi Vrhunec dobil še en mandat,« poudarja Erjavec. Zato je po njegovem prepričanju za učinkovit boj proti korupciji potrebno novo vodstvo UKC.

V PS želijo slišati dokaze

Največje vladne stranke PS Erjavec s temi argumenti doslej ni prepričal. Kot pravijo, je že bivši minister Tomaž Gantar izpostavljal možnost, da je Vrhunec povezan s spornim dogajanjem v zdravstvu, a jim s konkretnimi dokazi ni postregel. Če bo začasni minister to storil, v PS zagotavljajo, da Vrhunca ne bodo več podpirali. V nasprotnem primeru pa ne vidijo razlogov, da ne bi bil ponovno imenovan na čelo UKC. Če ga ne bo predlagal Erjavec, ga bo pač novi minister.

A Erjavec v takšno odločitev bodočega ministra ne verjame. Po njegovem prepričanju bi bila najboljša rešitev nov razpis. Meni pa, da ne bi bilo treba izbrati le novega generalnega direktorja, temveč zamenjati tudi pred slabima dvema tednoma postavljenega strokovnega direktorja prof. dr. Sergeja Hojkerja. »Ta ni primeren, saj je bilo rečeno, da je izbran zaradi kompatibilnosti z dosedanjim generalnim direktorjem,« ocenjuje Erjavec. Po mnenju nekaterih poznavalcev pa predsednik DeSUS Hojkerju ni naklonjen tudi zato, ker ta v njegovi stranki velja kot človek, ki je blizu ministru za zdravje v Pahorjevi vladi Borutu Miklavčiču oziroma Jankovićevemu krogu Pozitivne Slovenije. Tako nekateri naši sogovorniki v zapletu okrog imenovanja vodilnih v UKC vidijo predvsem boj vladnih strank za vpliv v največji slovenski bolnišnici.

Erjavec bo lahko začasni minister največ tri mesece, po zagotovilih v PS pa naj bi bila kandidata za nova ministra (poleg ministra za zdravje še za ministra za gospodarstvo, ni pa izključena tudi širša rekonstrukcija vlade) znana že kmalu po novem letu. Kot možni imeni za vodenje zdravstvenega resorja se še vedno pojavljata prvi mož ljubljanske Pediatrične klinike prof. dr. Rajko Kenda ter Gantarjev predhodnik Dorijan Marušič. Po naših informacijah pa naj premierka Alenka Bratušek izbiri Marušiča ne bi bila najbolj naklonjena.

Zapleta se tudi pri izbiranju predstojnikov

V UKC Ljubljana medtem izbirajo tudi 15 predstojnikov oddelkov in klinik. Nekaterim izmed njih se mandat izteče že z novim letom. Predstojnike sicer imenuje generalni direktor, predlaga pa jih strokovni direktor ob soglasju strokovnega direktorja klinike, na kateri je oddelek. Rok za prijavo na razpis za predstojniška mesta je 27. december in v bolnišnici so do nedavna predvidevali, da bodo do takrat že imeli novo vodstvo UKC s polnim mandatom. A z odloženim odločanjem vlade o Vrhuncu ali celo novim razpisom se je tudi izbiranje predstojnikov zapletlo.

»Če bo v času postopka kateremu od predstojnikov že potekel mandat, bo do zaključka postopka imenovan za vršilca dolžnosti. Kljub temu pa si ne želimo, da bi v teh izjemno težkih časih za zdravstvo predstojniki delovali kot vedeji, zato bo imenovanje potekalo tudi, če generalni direktor še ne bo imel soglasja na vladi,« pojasnjujejo v največji bolnišnici. Imenovanja bodo tako potekala na predlog posameznega strokovnega direktorja klinike, so pojasnili.