Kot smo pravilno napovedovali, se je gorenjski Gorki, trenutno eden največjih evropskih projektov v državi, znašel v primežu revizij izvajalcev, ki se potegujejo za 68 milijonov evrov poslov, pri čemer jih kar 42 milijonov prispeva Evropska unija. Revizije bi lahko projekt tako zavrle, da bi občine lahko izgubile več milijonov evropskih sredstev.

Med glavnimi akterji boja za posle projekta Gorki, ki vključuje gradnjo kanalizacijskega in vodovodnega omrežja v več občinah ter čistilne naprave v Kranju, sta Jure Krč, najbolj znan po lastništvu družb T-2 in Gratel, in Brane Žiberna, lastnik Gorenjske gradbene družbe, pod okrilje katere spadata še družbi Cestno podjetje Kranj in Gradbeno podjetje Tržič. Iskriti se je začelo z 2,6 milijona evrov vrednim razpisom za gradnjo kanalizacijskega omrežja v Šenčurju; razpisna komisija je posel dodelila Gorenjski gradbeni družbi, na odločitev pa se je pritožil Gratel.

Oba izbrana, a vseeno nezadovoljna

Zaradi revizij Gratela in Gorenjske gradbene družbe stoji tudi razpis za dolgo pričakovano obnovo kanalizacije za lep del kranjske občine, in sicer v naseljih Korica, Bitnje in Žabnica. Tam sta se za gradnjo dveh sklopov kanalizacijskega omrežja potegovali Krčevo in Žibernovo podjetje, ki sta bili za posamezni sklop tudi izbrani, a sta se pritožili, ker obe menita, da bi jim moral pripasti posel v celoti. Ta revizijska zahtevka sedaj čakata na odločitev kranjske občine, ki ju bo verjetno zavrnila, nato pa bosta romala na državno revizijsko komisijo. Vmes bodo dopusti in odločitve ni pričakovati pred jesenjo. Celoten projekt Gorki pa bi moral biti dokončan do konca leta 2015.

Gorenjska gradbena družba bi morala s češkim partnerjem OHL ŽS, ki je marca letos v Ljubljani odprl podružnico, graditi tudi skoraj 20 milijonov evrov vredno centralno čistilno napravo v Kranju, vendar se je tokrat na izbiro pritožil neizbrani ponudnik Strabag. Kranjska občina je njegov zahtevek zavrnila, zdaj pa njegovo pritožbo že rešuje državna revizijska komisija. Konec junija se je pritožil še en neizbrani ponudnik, družba Stulz-Planaqua.

Odgovorni na dopustu

Februarja letos je kranjski podžupan Bojan Homan izvajalce javno prosil, da se pri razpisih za projekt Gorki ne bi zgodila »klasična zgodba« z nagajanjem neizbranih ponudnikov. A v zakulisju kranjske politike se je šušljalo, da je veliki favorit Žiberna v Krču dobil nasprotnika, ki iz rok ne bo spustil nobenega posla, dokler ne bo izčrpal vseh pravnih možnosti. Ko smo včeraj skušali dobiti stališče Homana, ki je zadolžen za projekt, smo izvedeli, da je na dopustu. Župana Mohorja Bogataja ni uspelo najti niti odgovornim za stike z javnostjo Mestne občine Kranj, vodja projektne pisarne Brane Šimenc pa je bil tako zaseden, da včeraj ni našel časa za odgovor. Premierka in Kranjčanka Alenka Bratušek je pred mesecem dni ob obisku Kranja jasno opozorila, da ima projekt vladno podporo, če bodo na Gorenjskem pravočasno izbrali izvajalce. A razvoj dogodkov kaže na to, da se spodnji Gorenjski izmika razvojni projekt desetletja.