Po rezultatih ankete simpatizerji SDS večinoma (75 odstotkov) pričakujejo oprostitev, simpatizerji PS pa večinoma (70 odstotkov) obsodbo.

Tema tokratne Delove ankete so tudi izbrisani. Da je odškodnina, ki jo predlaga ministrstvo za notranje zadeve, prenizka, je menilo 47 odstotkov vprašanih. Kot primerno visoko je predlagano odškodnino ocenilo 27 odstotkov vprašanih, da je previsoka, pa je menilo 15 odstotkov. Na vprašanje, ali bi morali ugotoviti odgovornost za izbris, je pritrdilno odgovorilo 77 odstotkov vprašanih.

Na vprašanje, ali so ukrepi za izboljšanje stanja v pravosodju, ki jih je predstavil minister Senko Pličanič, korak v pravo smer, je pritrdilno odgovorilo 70 odstotkov anketiranih. Da smer ni prava, jih je menilo 14 odstotkov. O izredni seji DZ ta teden, na kateri bodo razpravljali o stanju v pravosodju, večina, 68 odstotkov, meni, da ne bo pripomogla k rešitvi težav v pravosodju.

Vladi s stabilizacijskim programom ni uspelo prepričati javnosti. Le tretjina, 34 odstotkov vprašanih, je menila, da bo vlada napovedane ukrepe izpeljala. Podrobnejši pregled rezultatov pokaže, da se javnost tudi pri tem vprašanju deli po političnih simpatijah, pa tudi glede na starost.

Med tistimi, ki verjamejo v uspeh vlade, izstopajo simpatizerji PS (74 odstotkov jih pravi, da bo vladi uspelo), nadpovprečno pa tudi upokojenci (41 odstotkov). Po drugi strani izstopajo simpatizerji SDS (77 odstotkov jih ne verjame, da bodo ukrepi izpeljani) in mlajši anketiranci, še posebej v starostni skupini od 26 do 35 let (72 odstotkov).

Naročnik ankete je uredništvo Dela. Telefonsko anketiranje je 29. in 30. maja na reprezentativnem vzorcu 401 odraslega državljana opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.