Minister za obrambo je kratko opisal dogajanje med poplavami in stanje po njih. Mnogi pretoki rek so presegli petdesetletne, nekje pa tudi stoletne vode. Pretok Drave je, tako Hojs, presegel meritve zadnjih 100 let. Ob tem je izpostavil, da se vlada iskreno zahvaljuje in izreka priznanje vsem interventnim skupinam in reševalcem, ki so pomagali ljudem in hkrati tudi preprečili, da v tokratni ujmi ni bilo smrtnih žrtev.

Vlada je vsem pristojnim ministrstvom naložila, da skupaj z občinami v najkrajšem možnem času pripravijo ocene škode po poplavah, ki so med 4. in 7. novembrom prizadele Slovenijo. Če bo znesek presegel 0,6 odstotka bruto domačega proizvoda, torej 209 milijonov evrov, se bo vlada odločila za prošnjo za solidarnostno pomoč EU, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal Hojs.

1,5 milijona Karitasu in Rdečemu križu

Humanitarnima organizacijama Rdeči križ Slovenije in Slovenska karitas je vlada sklenila najpozneje do ponedeljka zagotoviti po 750.000 evrov oz. skupaj 1,5 milijona evrov, da jih bosta lahko skupaj z občinskimi službami in pristojnimi centri za socialno delo razdelili najbolj potrebnim pomoči. "Pričakujem, da bosta to pomoč začeli razdeljevati v denarju, da bodo lahko kupili najnujnejše," je dejal Hojs. Ministrstvo za obrambo pa bo obema organizacijama iz svojih skladišč zagotovilo postelje, odeje in drugo blago.

Za prvo pomoč prizadetim podjetjem pa je vlada v tednu dni sklenila nameniti 4,4 milijona evrov pomoči, od tega 1,4 milijona evrov iz proračuna ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter tri milijone evrov iz proračunske rezerve.

S predhodnim praznjenjem bi morda lahko zajezili velik val

Ministrstvo za finance mora poleg tega pripraviti ukrepe, ki bodo zagotovili odpis ali obročno plačilo najbolj prizadetim davčnim zavezancem - tako fizičnim osebam kot podjetjem, poleg tega mora pripraviti tudi poročilo o postopkih, ki jih je vodila stalna avstrijsko-slovenska komisija za spremljanje razmer na reki Dravi. "S predhodnim praznjenjem vseh tistih akumulacijskih jezer na avstrijskem Koroškem bi bilo morda mogoče vsaj v določeni meri zajeziti tako velik poplavni val," je menil Hojs.

Ker je bilo precej govora, da je bilo v poplavah najbolj prizadeto območje Dupleka, je vlada ministrstvu za kmetijstvo in okolje naložila, naj pospeši aktivnosti pri projektu nasipa. Projekt, za katerega so zagotovljena kohezijska sredstva v letu 2013, naj bi bil izveden v naslednjem letu.

Količina vode verjetno presegla 100-letne poplave

Poročilo, s katerim se je seznanila vlada, vsebuje tudi vremenske in hidrološke razmere v tem obdobju. Količina vode je daleč presegala vsaj 50- če ne celo 100-letne vode, na območju Drave pa takih pretokov niso izmerili že več kot 100 let, povedal Hojs.

Ukrepanje vseh sodelujočih so na ministrstvu za obrambo ocenili kot zelo dobro. Sodelovali so tako rekoč vsi, začenši z Agencijo RS za okolje, pozneje so se vključili vsi pristojni organi tako na državni kot lokalni ravni. Da smo v razmeroma kratkem času angažirali vse sile z zahodnega v vzhodni del države, je tudi eden od pokazateljev, da so vse pristojne službe reagirale uspešno, predvsem z vidika reševanja človeških življenj, je dejal obrambni minister.

Hojs je prepričan, da bo skupna škoda presegla 209 milijonov evrov, kar je pogoj za prošnjo Slovenije za solidarnostno pomoč EU. Nekaj ocen sicer že obstaja. Tako naj bi poplave v kmetijstvu povzročile za 135 milijonov evrov škode in na državnih cestah in železnici za 32 milijonov evrov, medtem ko bo škoda na lokalnih cestah na podlagi prvih ogledov še bistveno višja. Dravske elektrarne so utrpele šest milijonov evrov škode. Kolikšna je škoda v prizadetih podjetjih, bodo na gospodarskem ministrstvu še izračunali, prav tako še ni znana škoda na šolah, bolnišnicah in drugih družbenih objektih.

Poplave so najbolj prizadele Štajersko, Koroško, Posavje in Posočje. Voda je zalila številne stavbe - poškodovanih naj bi bilo nekaj tisoč stanovanjskih in poslovnih objektov - in ceste ter sprožila vrsto plazov.