Alenka Bratušek je v začetku svojega nagovora poslankam in poslancem povedala, da je "danes dan preloma s politiko delitev, zaničevanja, žalitev in strahu. Je dan upanja, povezovanja in spoštljivosti". "Ker vlada v zadnjem letu ni ponudila obeta razvoja, državljani zahtevajo volitve. To bo prva prioriteta vlade, za katero si bom prizadevala, če mi izkažete svoje zaupanje - pripeljati varno do volitev," je napovedala. dodala je, da kandidiraa zato, da med potjo do volitev ne bi šlo slabše.

"Realne razsežnosti krize so takšne, da nihče ne more obljubiti bliskovitih izboljšav, dolgujemo pa drug drugemu temeljni družbeni optimizem," je nadaljevala Bratuškova. "S skupnimi močmi lahko zaženemo stvari, ki jih človek sam ne more. Lepše je ustvarjati z drugim in za druge kot sam in samo zase."

Normalizacija, dialog in stroka

Nekatere stvari bo treba zastaviti drugače, najprej razmerja med politiko in ljudmi, je povedala. "V letu dni, ki smo si ga dalo na voljo, marsikaterega projekta ne bomo mogli dokončati, zato nekaterih od njih ne bo smiselno začeti. Je pa moj namen doseči tri cilje - normalizacija, dialog in stroka," napoveduje Bratuškova. "Strah, ki davi Slovenijo, je iracionalen, umetno povzročen," je pojasnila v obrazložitvi 'normalizacije' in opozorila na krč, v katerem so podjetja in potrošniki. "Potrebujemo malo miru in realno oceno stanja. Videli bomo, da smo po nekaterih kazalcih res slabši od evropskega povprečja, pa tudi, da smo ponekod boljši. Ljudem ne gre saditi rožic, pa tudi strašiti jih ni treba," je poudarila.

Na dialog, temeljno vrednoto demokratičnih družb, smo v zadnjem letu pozabili, je povedala v nadaljevanju. Opozorila je na poniževalen odnos vlade do javnega sektorja. Predsednika vlade je obtožila načrtnega ustvarjanja konflikta v odnosu do javnega sektorja. Prizadevala si bo za sodelovanje s socialnimi partnerji. "Nikakor se ne bomo odpovedali dogovorni naravi iskanja rešitev," je napovedala. Tretji od njenih ciljev je pritegnitev in upoštevanje stroke. "Zdi se mi, da je v politiki največja ovira trmasto prepričanje v lasten prav," je povedala Bratuškova. Če bi bili vsi, ki vztrajajo pri brezglavi varčevalni politiki, pripravljeni priznati zmoto, bi bila marsikatera ovira premagana, je poudarila. Napovedala je, da bo treba najti lastne modele in da je vloga stroke pri tem velika.

»Vlada bi lahko izbrala drugo pot«

Pojasnila je tudi, kako sama vidi razloge, ki so privedli do konstruktivne nezaupnice. Slovenija je v slabem gospodarskem stanju, pa tudi napovedi so slabe, je opozorila in spomnila na veliko brezposelnost. Vlada bi lahko izbrala drugo pot, ne brezglavega ostrega varčevanja, je poudarila Bratuškova in spomnila, da se je proti takšnemu delovanju izrekel tudi nobelovec Stiglitz. "V trenutku, ko je postalo jasno, da ta pot ne vodi iz krize, temveč jo celo poglablja, bi bilo treba priznati napako in poseči po drugačnih ukrepih," je opozorila.

Slovenija potrebuje vlado, ki bo na prvo mesto postavila gospodarsko rast, je poudarila in dodala, da želi takšno vlado skupaj s koalicijskimi partnerji tudi oblikovati. Navedla je nekaj glavnih točk, med drugim drugačen način ravnanja z javnim sektorjem, ne pa ustvarjanje konflikta in povečanje učinkovitosti pravosodja. Kdor ne spoštuje ustanov, pred katerimi smo vsi enako odgovorni, kdor misli, da je poklican za rešitev, in da brez njega sledi le potop, si zasluži zamenjavo, je bila ostra Bratuškova.

Izjemen čas bo zahteval izjemne napore

Državljanom RS je med drugim sporočila, da bo izjemen čas zahteval izjemne podpore, vendar so nanje pripravljeni. Opozorila je na starajočo se, razslojeno in zelo jezno družbo. Najpomembnejše ideološko vprašanje tega trenutka v vsej Evropi je, kako se rešiti iz gospodarske krize, je poudarila. Izpostavila je enakopravnost vseh državljanov pri tem reševanju. "Minimalni kriterij, ki ga postavljam pred vse sogovornike, sta strpnost in sposobnost dialoga," je povedala.

Napovedala je, da bo v primeru izvolitve storila vse, kar je v njeni moči, da bo njena ekipa strokovna in kompetentna. Kot zavezo in apel koalicijskim partnerjem je izpostavila željo, da bi bilo v vladi več strokovnjakov kot politikov. Napovedala je, da bo predlagala vzpostavitev ministrstva za kulturo in civilno družbo, vrnitev tožilstva pravosodnemu ministrstvu, spojitev notranjih zadev in javne uprave. Vlada ne bo imela veliko časa ukvarjati se sama s seboj, na naše ukrepe čakajo nezadovoljni državljani in zaskrbljene evropske ustanove, je dejala in pri tem poudarila, da je jasno, komu so najprej odgovorni - državljanom. "Ne bomo delali proti ljudem, ampak z njimi. Odločitve bodo zato včasih težje, a bodo uspehi za njimi vedno skupni," je povedala.

Napovedala je rebalans proračuna

Napovedala je rebalans proračuna, ki bo popravil najusodnejše napake varčevalne politike, s čimer bi pogovore z ulic spravila nazaj za pogajalsko mizo. Med drugim je napovedala tudi konsolidacijo javnih financ in v zvezi s tem tudi začasen dvig kakšnega davka, "kar ni naša želja, temveč brez tega ne bo šlo". Izpostavila je tudi ratifikacijo sporazuma za vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Posebej pa je opozorila še na dve področji. Najprej na kadrovanje, poleg tega pa tudi na izboljšavo volilne zakonodaje. Tiste, ki so "položaje zasedli nečastno", je pozvala k častnemu dejanju - odstopu.

V zaključku svojega nagovora DZ je povedala, da ima pred seboj jasen cilj, ki je v "drobni besedici, ki težko stoji sama". "Moj moto je besedica 'so'," je pojasnila in pri tem izpostavila besede, kot so sobivanje, sodelovanje, sodržavljani, soljudje ... "Obljubljam drugačno vlado za drugačne čase, za Slovenijo 21. stoletja," je povedala.

Janša: Politična kriza se je začela z virantovanjem

Za Bratuškovo je pred poslanke in poslance stopil Janez Janša. V začetku je povedal, da lahko glavne razloge za rušenje vlade v zadnjih tednih razvrsti v dve kategoriji. Prva je strnjena okrog poročila KPK, druga pa okoli zakona o ustanovitvi slabe banke, zakona o slovenskem državnem holdingu in Zujfa, je pojasnil. Poudaril je, da se je v Sloveniji politična kriza pričela z "virantovanjem", potem ko je Gregor Virant dan po poročilu KPK zahteval njegov odstop.

V nadaljevanju je pojasnil več podrobnosti o njegovem sodelovanju s KPK. Poudaril je, da pred objavo poročila ni dobil v ogled, temveč je bilo to objavljeno kot dokončno. O očitkih razpolaganja s premoženjem neznanega izvora je Janša povedal, da ne držijo. Da je tako sam kot s sodelavci večkrat sešteval, in da ne obstaja noben izračun, ki bi podpiral to trditev, za katero je poudaril, da je "popolnoma izmišljena". V nadaljevanju je povedal, da Rok Praprotnik ne izpolnjuje pogojev za mesto namestnika predsednika KPK, "hkrati pa preiskuje, ali moja hči izpolnjuje pogoje za delovno mesto"; pokazal je fascikel s 17 članki, ki jih je Rok Praprotnik napisal o njem v času, ko je delal kot novinar. Poudaril je tudi, da bi se moral Goran Klemenčič izključiti iz postopka, ker je njegova žena Janševa odvetnica in spomnil, da je bil Klemenčič revizor pri nakupu prostorov za NPU, in da tam ni ugotovil nepravilnosti.

»Socialni dialog je bil pokopan v Pahorjevem mandatu«

Janša je nato spregovoril še o drugem sklopu očitkov. Spomnil je na slabo gospodarsko stanje v času Pahorjeve vlade. "Socialni dialog je bil pokopan v prejšnjem mandatu, mi smo ga obudili," je zatrdil Janša. Spomnil je, da je bila med njegovim mandatom usklajena pokojninska reforma in da sta trenutno že v veliki meri usklajena zakona o delovnih razmerjih in trgu dela. Dodal je, da je vlada lansko leto ponudila partnerstvo opozicijskima strankama, ki pa je bilo "z gnusom zavrnjeno".

"To, da ni bilo dobre volje, da smo vladali avtokratsko, da ni bilo ponujene roke - to se lahko zgodi le v svetu, ki je virtualen, ki ga nekdo kreira vsak dan prek laži in manipulacij, nima pa nobene zveze z realnostjo," je oster Janša. Nadaljeval je, da bi rad videl, "kako boste sestavili vlado, ki bo sestavljena iz samih strokovnjakov". Poudaril je, da so očitki, da ni gospodarske rasti, smešni in da tega pred letom dni ni nihče obljubljal. Dodal je, da je že večkrat napovedal, da bo leto 2012 leto zaustavljanja padanja in da so to v veliki meri tudi dosegli.

Kritike napovedi Bratuškove o kulturnem ministrstvu in prenosu tožilstva

Janša je kritiziral napovedi Bratuškove, da bo ministrstvo za kulturo ponovno neodvisno in prenosu tožilstva. Dejal je, da ti dve spremembi ne bosta prinesli ničesar in da nista potrebni. O ponavljanju, da Slovenija ne bo šla po grškem scenariju je dejal, da bi se s tem lahko strinjali, če bi to poslušali pred dvema letoma. "Zdaj prihajajo prve pozitivne ocene o tem, da se bo Grčija izvlekla iz krize. Vesel bi bil, če bi lahko rekel, da je tudi Slovenija v tej situaciji," je dejal. "Preden trdimo nekaj in podajamo mednarodne primerjave, je treba to poznati."

"Največji posamični dolg v slovenskih bankah je ustvaril konglomerat Merkur, ki je bil tako močan, da je na lokalnih volitvah v Kranju nastopil s svojo listo," je nadaljeval Janša in dodal, da je na tej listi kandidirala tudi Alenka Bratušek.

"Kar se tiče leporečja, ki ga je bilo danes veliko. To je mogoče prepisati od kjerkoli. Dejstvo je, da kdorkoli bo vodil ali sestavljal vlado v prihodnjih letih, bo to trdo in krvavo delal, ker bo zelo malo prostora za leporečje. Realnost je drugačna, kot to odseva vsak dan iz televizij," je dejal. "Eden najmočnejših poskusov za kreiranje realnosti je bilo ustvarjanje vtisa ves čas gospodarske krize od leta 2009 do lani, kako je s slovenskimi bankami vse v redu." Vprašal je, če mu lahko kdo našteje kakšno televizijsko oddajo, ki bi se resno ukvarjala s tem. "Ne, ustvarjena je bila virtualna realnost, kako je s tem vse v redu. Ko pa je lani prišlo do streznitve in je bil vzpostavljen instrument za to, da se stvari pričnejo reševati, pa je nastala panika."

Janša: Koncepta varčevanja za vsako ceno ne zagovarjamo

Naša vlada ni zagovornik koncepta varčevanja za vsako ceno proti nekemu drugemu konceptu gospodarske rasti, je še zagotovil. "Najprej je treba ustvariti, nato je možno trošiti," je poudaril. Vprašal se je, zakaj se nič več ne govori o tem, da je Francija alternativa temu konceptu.

Pri nastopu Bratuškove ga je zaskrbela njena napoved o novem rebalansu proračuna. Apeliral je na to, da se tega ne dela, ker se bo tako nadaljevala napaka iz časa Pahorjeve vlade. "Verjamem, da so skušnjave velike. V letošnjem letu so v proračunu planirana znatna sredstva za investicije zaradi prilivov iz evropskega proračuna. Verjamem, da marsikoga mika tudi dvig DDV-ja," je dejal in poudaril, da je Slovenija ena redkih držav, ki tega še ni uporabila, ker je lahko to tudi dvorezen meč. "Od vsega tega, kar je bilo rečeno, mislim, da mora slovenska javnost najbolj resno vzeti ravno to obljubo in apeliram na tiste, ki boste sestavljali vlado, da o tem resno razmislite," je pozval poslance.