V AAG so že pred mesecem dni pozvali slovensko vlado, naj takoj sproži ustrezne postopke za zaustavitev izgradnje terminala. Ta jim še vedno ni odgovorila, bodo pa v AAG po novem letu najverjetneje začeli zbirati podpise za pobudo za razpis referenduma o terminalih, je pojasnil predsednik AAG Vojko Bernard.

Član AAG in okoljevarstvenik Franc Malečkar je ob tem poudaril, da so po dolgih letih opozarjanj v AAG vendarle dosegli vsaj to, da so proti terminalom v Tržaškem zalivu tudi v upravi Tržaškega pristanišča. Ugotovili so, da bo po izgradnji terminalov promet v zalivu onemogočen. Malečkar meni, da to za upravo Tržaškega zaliva ni sprejemljivo, saj naj bi načrtovali povečanje pretovora s 30 na 40 milijonov ton.

Postavitev terminala sredi Tržaškega zaliva bi imela za posledico tudi blokiranje tako koprskega kot tržaškega pristanišča v tem delu Jadrana, saj se v skladu z mednarodnimi zahtevami v krogu dveh kilometrov ničesar okrog terminala ne sme premikati, torej niti ladje.

Italijansko ministrstvo za okolje je medtem zahtevalo še dodatno okoljsko mnenje o okoljskem vplivu terminalov in plinovoda v Tržaškem zalivu.

Evropska komisija za peticije pa naj bi 22. januarja obravnavala peticije, ki jih je AAG vložila proti izgradnji terminalov v Žavljah. Ob tem so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pozvali slovenske poslance v Evropskem parlamentu, da se te seje udeležijo.

V AAG so se odzvali tudi na pismo komisarja za okolje Janeza Potočnika. Menijo, da je iz pisma razvidno, da "komisar in njegovi uradi upravljajo s tem problemom škandalozno slabo in neučinkovito".