Stanislav Pejovnik rektor Univerze v Ljubljani

Uprli se bomo, v spremembe jih bomo prisilili zlepa ali zgrda. V letu 2012 smo imeli za več kot 25 milijonov evrov izpada prihodkov, v predlogu proračuna za 2013 bo do 40 milijonov evrov manj. Ker istočasno vpeljujemo peti letnik bolonje, bomo morali močno zmanjšati število zaposlenih ali pa prepričati vlado, da bo ugotovila, da tako ne gre naprej. Za izvedbo bolonjske reforme je potreben dodaten denar, zato si bomo prizadevali, da se ta nerealen proračun za visoko šolstvo popravi. Če se ne bo, je na naši univerzi ogroženih do 500 delovnih mest. Kljub temu še vedno ostro nasprotujemo uvedbi šolnin, vsaj dokler ne bo država imela sistema, po katerem bodo lahko študirali tudi socialno ogroženi študentje. In še nekaj, če univerza ne bo poslovala pozitivno, meni osebno po 64. členu zakona o izvrševanju proračuna grozi 10.000 evri kazni in razrešitev.

Marko Marinčič Neodvisni sindikat delavcev Univerze v Ljubljani

Določbo o razrešitvi in denarni kazni vidim kot bizarno potegavščino te vlade, eno od mnogih, saj je trenutni sistem financiranja v neskladju z ustavo. Vsekakor gre za še eno od oblik izvrševanja pritiska. Opažamo tudi veliko ubogljivost akademskih vodstev na varčevalne ukrepe. Med drugim se ne izplačuje denarja za že opravljeno delo, zmanjšuje se število rednih vpisnih mest v korist izrednih, pri čemer gre za neformalno obliko uvajanja šolnin, prihaja do vseh mogočih pritiskov na zaposlene, še posebno na tiste, ki so slabše pozicionirani, uvajajo se elektronske oblike nadzora, govori pa se tudi o različnih oblikah odpuščanja, zlasti prek ukinjanja programov.

Mitja Urbanc predsednik Študentske organizacije Slovenije

Protest je definitivno ena izmed možnosti, ki se bo zgodila v prihodnje. A pred tem bomo skušali z vlado vzpostaviti konstruktivno sodelovanje. Pripravili smo svoje predloge, med drugim predlog zakona o štipendiranju. Zdaj je vlada na vrsti, da našim argumentom prisluhne in se odloči odgovorno, kajti predvideni ukrepi bodo socialni položaj študentov še dodatno ogrozili. Poleg ukinitev študentske olajšave, dodatkov za štipendije, subvencij za reševanje prve stanovanjske problematike in omejevanja koriščenja subvencionirane študentske prehrane je tu še finančna kriza, ki je sama po sebi močno poslabšala položaj mladih, predvsem pri iskanju prve zaposlitve. Zato vlado pozivamo, naj do mladih ravna odgovorno, saj smo prihodnost države, izobrazba pa predstavlja enega najpomembnejših načinov izhoda iz krize.