Kot je po seji pojasnil glavni tajnik SVIZ Štrukelj, današnja odločitev ni bila soglasna. To po njegovem mnenju govori o »določeni razdeljenosti sindikata in o resnosti tega trenutka«. Izrazil je pričakovanje, da bo vlada na njihova predpogoja odgovorila »takoj in z jasno besedo«.

Za pogajanja, če si vodilni predstavniki države znižajo plače

Nadaljnja pogajanja z vlado dopuščajo, kot predpogoj pa zahtevajo, da si člani vlade znižajo plače. To se jim zdi primerno, ker je vodstvo države najbolj dogovorno za njeno stanje, njihova gesta pa bi imela tudi simbolni pomen, saj bi pokazali, da morajo odgovorni prispevati nekaj več. Ljudje namreč po Štrukljevih besedah vidijo, da se nečemu odrekajo, ne vidijo pa, ali ima to sploh še kakšen smisel, medtem ko na drugi strani za položaj nihče ne prevzema odgovornosti. Podobno bi sicer morali ravnati tudi ostali veji oblasti, poleg poslancev, funkcionarjev, ministrov in sodnikov pa bi podobno lahko pričakovali tudi od vodstva državne banke.

Drugi pogoj je, da se ob vsakem možnem znižanju pogovarjajo tudi o časovnih omejitvah le-tega. Štrukelj pravi, da so v sindikatu pripravljeni na kompromise, a so možnosti za to vsak dan manjše, saj je članstvo, po njegovih besedah, na robu potrpežljivosti. Dodal je še, da je do zadnje stavke prišlo, ker se bivši premier Janša sploh ni želel pogajati, česar zdaj pri SVIZ ne opažajo. Prav tako je opozoril, da se na današnji seji o možnosti takojšnje stavke niso konkretneje pogovarjali, je pa ena tretjina stavko podpirala.

Zmotilo jih je izplačevanje regresa v državnih podjetjih s težavami

Tekom razprave je bilo izpostavljeno veliko razburjenje med člani, ki jih moti predvsem poslovanja javnih podjetij, ki so kljub slabemu stanju izplačala regres.

Štrukelj je na tiskovni konferenci povedal, da so vladne predloge v celoti zavrnili. Predlogi v zvezi z dodatkom na delovno dobo jih motijo, ker bi se neselektivno kaznovalo starejše osebje z nižjimi plačami, dolgoročno pa bi najbolj kaznovala tudi mlade, ker bi se jim tako že v izhodišču znižale pokojnine.

Predlog o preložitvi napredovanj bi po mnenju SVIZ najbolj prizadel mlade strokovnjake v šolstvu, pri dodatkih zdravstva in policije pa se pridružujejo zahtevam policijskih sindikatov ter se strinjajo z njihovo argumentacijo. Ob tem v sindikatu še pozivajo poslance, naj iz obravnave umaknejo vnos fiskalnega pravila v ustavo, saj bo le to omogočilo resna pogajanja sindikatov javnega sektorja z vlado.

SVIZ še vedno v stavkovnem razmerju z vlado

Štrukelj je še pred sejo SVIZ spomnil, da je Sviz - tako kot številni drugi sindikati javnega sektorja - formalno še vedno v stavkovnem razmerju z vlado, zato mora država z njimi najprej skleniti stavkovni sporazum. Če ne bodo našli ustrezne rešitve, pa ne izključuje možnosti ponovne stavke.

Članom Sviza je sicer po njegovih besedah jasno, da bo »nekaj treba dati«, a hkrati tudi ne verjamejo več, da so oblasti v Sloveniji sposobne "nekega racionalnega dogovora, ki bi bil pravičen in bi posegel tudi v tiste dele, o katerih nihče ne govori,« je dodal Štrukelj. Ob tem se je vprašal, kaj je z denimo davki na dobiček podjetij, ki je bil lani znižan, sivo ekonomijo in davčnim dolgom. "Zdi se, da se tisti, ki so ljudi pokradli, še vedno sprehajajo mirno po tej deželi in se jim nič ne zgodi,« je menil Štrukelj.

Splošno stavko napovedujejo tudi v Sindikatu policistov Slovenije

V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so v ponedeljek sklenili, da začnejo priprave na izvedbo splošne stavke, je potrdila predstavnica sindikata za odnose z javnostmi Monika Golob. Kot je pojasnila, ne morejo pristati na linearno znižanje plač, o čemer se vlada pogovarja s sindikati javnega sektorja. Svoje zahteve naj bi predstavili v sredo.

Golobova je za STA izpostavila, da vsa njihova opozorila vladi in ministru za notranje zadeve in javno upravo Gregorju Virantu glede linearnega znižanja plač v zadnjih dneh očitno niso zalegla.

»S sindikati javnega sektorja se še vedno pogovarjajo o linearnem znižanju plač vseh javnih uslužbencev, na kar pa v policiji ne moremo pristati. V policiji smo že varčevali, smo že racionalizirali, ukinjali policijske uprave, upokojevali in primanjkljaj znižali na zgolj 0,2 odstotka,« je spomnila Golobova.

Golobova: Država je očitno zgolj še sama sebi namen

Država ima po njenem mnenju sicer mehanizme, s katerimi bi lahko delovala pravično, "ampak očitno je država res zgolj še sama sebi namen". Kot je dodala, "si očitno nekdo v tej državi želi slabo policijo". Tega pa v sindikatu ne bodo dovolili: "Zaradi kadrovske podhranjenosti in izjemne preobremenjenosti policistov v tej državi ne bomo dali niti centa več.«

Stavkovni odbor drugega policijskega sindikata PSS je medtem v ponedeljek sklenil, da stavkovne ukrepe med 26. aprilom in 5. majem zaostri na območju celotne države. Tako so se odločili na podlagi poteka dosedanjih pogajanj v okviru vladne pogajalske skupine in koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja.

Minister Virant je napovedana zaostritev stavkovnih ukrepov PSS že označil za nepotrebno kazanje mišic v okviru pogajanj zaradi predlaganih vladnih ukrepov. Virant je napoved PSS obžaloval, hkrati pa povedal, da do zadnjega dne računa na "razum in dobro voljo" na obeh straneh za ustrezen dogovor.