Z marčevsko dodelitvijo koncesij trem zasebnim visokošolskim zavodom je bil po prepričanju nove vlade »kršen zakon v škodo javnega interesa«. Od državnega pravobranilstva zato zahtevajo, »da kot zastopnik javnega interesa« pred upravnim sodiščem »vloži tožbo za odpravo« koncesij, ki so bile podeljene v času, ko je vlada Janeza Janše opravljala le še tekoče posle.

Koncesije za študijsko leto 2014/2015, podeljene na podlagi kriterijev, prilagojenih točno trem zavodom, so pred slabim mesecem dni tako dobile ljubljanska fakulteta za medije za prvo- in drugostopenjski bolonjski program mediji in novinarstvo, celjska visoka šola za gospodarstvo za prvostopenjski bolonjski program sodobno proizvodno inženirstvo ter novogoriška fakulteta za znanosti o okolju za drugo bolonjsko stopnjo, program okolje.

Več kot le tekoči posli

Janševa vlada je sklep o podelitvi koncesij potrdila dan po izglasovani nezaupnici, po prepričanju ministrstva za izobraževanje, znanost in šport Jerneja Pikala (Socialni demokrati) pa je proces dodelitve koncesij presegal okvir tekočih poslov vlade. »Iz namena koncesij izhaja, da se te podeljuje le v primerih, ko proračunska sredstva dovoljujejo širjenje mreže visokošolskih zavodov,« menijo na Pikalovem ministrstvu.

Ob tem se sklicujejo na eno Pikalovih temeljnih zavez ob prevzemu resorja, da naj država financira študij na zasebnih visokošolskih ustanovah le za programe, ki se ne izvajajo na javnih »konkurenčnih« inštitucijah. Kot so dodali v obrazložitvi, je iz razvida visokošolskih zavodov mogoče ugotoviti, da se programi z vseh treh študijskih področij že izvajajo na javnih visokošolskih zavodih.

Skopi komentarji prejemnikov

»Ne vem, za kakšno odločitev gre, visokošolske politike ne spremljam več in se ukvarjam izključno z znanostjo,« nam je včeraj sporočil nekdanji vodja direktorata za visoko šolstvo in znanost na takratnem »superministrstvu« Borut Rončević. Ljubljanska fakulteta za medije namreč sodi, kot smo že poročali, v visokošolske ustanove znotraj Rončevićevega kroga.

Na podobno skop odziv smo včeraj naleteli pri predstavnikih preostalih dveh prejemnikov koncesije. Na celjski visoki gospodarski šoli vztrajajo, da jim je bila koncesija podeljena upravičeno, saj da je bil (deficitarni) študijski program razvit na podlagi potreb širšega regijskega prostora in ob močni podpori gospodarstva. Rektor zasebne Univerze v Novi Gorici, katere članica je fakulteta za znanosti o okolju, Danilo Zavrtanik, pa včeraj zaradi službene poti za komentar ni bil dosegljiv.