Vprašanje o kadrovski podhranjenosti davčne uprave, predvsem na področju inšpekcije, je po objavi seznama davčnih dolžnikov in vse slabšega finančnega položaja Slovenije spet aktualno. Kot opozarjajo nekateri poznavalci davčnega sistema, bi za učinkovit boj zoper davčne utaje in goljufije potrebovali najmanj 600 davčnih inšpektorjev, vendar njihovo število iz leta v leto upada, število inšpekcijskih nadzorov na inšpektorja pa se povečuje. Če jih je bilo leta 1996 456, leta 2000 pa 440, kar je takrat znašalo 18 odstotkov vseh zaposlenih na upravi, je trenutno na Dursu zaposlenih »le še« 248 aktivnih inšpektorjev. Ob tem je treba dodati, da se jih bo letos predvidoma upokojilo še šest. Da so razmere resne, kaže tudi starostna struktura inšpektorjev – povprečna starost znaša okoli 50 let – in doba za usposabljanje visoko kvalificiranega kadra, ki naj bi trajala okoli pet let. Davčni inšpektor, ki je usposobljen za najbolj zahtevne postopke, naj bi v povprečju prispeval dodatnih 450.000 evrov davčnih prihodkov na leto.

Po včerajšnjem srečanju s člani predsedstva Gospodarske zbornice Slovenije, Združenja Manager in Združenja delodajalcev Slovenije smo želeli od predsednice vlade Alenke Bratušek izvedeti, kako namerava vlada izterjati »aktivni« davčni dolg in ali namerava kadrovsko okrepiti Durs, vendar smo ostali brez odgovorov, saj na novinarska vprašanja ni odgovarjala. Je pa bil po srečanju bolj zgovoren predsednik GZS Samo Hribar Milič. »Davčni inšpektorat je treba okrepiti. Vse stroške, ki bi nastali z dodatnimi zaposlitvami, se da ob taki situaciji utemeljiti in podpreti. Tudi v obdobju, ko v javnem sektorju zmanjšujemo število zaposlenih, saj bi s takšnim ukrepom povečali izterjavo dolgov in zagotovili večjo vladavino prava,« je prepričan prvi mož GZS.

Medtem ko je minister za javno upravo Gregor Virant napovedal, da bo vlada poskušala okrepiti pooblastila davčne uprave, da bo lahko izterjala več davkov, je Bratuškova v nedavnem intervjuju za Televizijo Slovenija povedala, da objava davčnih neplačnikov ne bo bistveno pospešila izterjatve ali plačevanja davkov, ob tem pa je dodala, da bi moral Durs pravočasno ugotoviti nepravilnosti, še pred stečajem večine podjetij. Durs je sicer v začetku leta 2010 v svojem poročilu o pobiranju dajatev in boju proti davčnim utajam med drugim opozoril, da je ob povečanem obsegu nalog in ob povečanem številu davčnih zavezancev v preteklih letih zmanjševal število zaposlenih v skladu z odločitvami vlade in da bi potrebovali 723 inšpektorjev, »torej več kot dvakrat toliko, kot jih zdaj imamo«. Ob tem je treba še dodati, da se je število aktivnih davčnih inšpektorjev samo med letoma 2010 in 2012 znižalo za kar 69.