Včeraj so se na sestanku, ki ga je na magistratu sklical Zoran Janković, zbrali nekateri vodilni predstavniki Pozitivne Slovenije: vodja poslancev PS Jani Mödrndorfer ter podpredsedniki stranke Maša Kociper, Melita Župevc in Robert Golob. Predsedujoča stranki in premierka Alenka Bratušek na sestanek ni bila povabljena. Ob tem so se v največji vladni stranki pojavila nekatera razmišljanja, ali ni Janković sklical sestanka zato, da zbrane obvesti glede odločitve o svoji nadaljnji politični poti. Po teh navedbah naj bi bil namreč ustanovitelj in nekdanji predsednik stranke z delovanjem vlade oziroma predvsem s tem, da sam pri njenih (kadrovskih) odločitvah nima pomembnejše vloge, zelo nezadovoljen. Zaradi občutka odrinjenosti naj bi tako celo napovedoval, da bo izstopil iz stranke, pa tudi, da bo ponovno prevzel njeno vodenje.

Redkobesedni udeleženci sestanka

Podpredsedniki PS in vodja poslanske skupine so bili po včerajšnjem sestanku zelo redkobesedni. Slišali smo lahko le, da so na pogovoru ugotovili, da vlada dela dobro in da jo podpirajo. O razlogih, zakaj je do sestanka sploh prišlo in po kakšnem ključu so bili nanj vabljeni, pa niso želeli govoriti. Nam je pa Zoran Janković dejal, da je bil namen sestanka obravnava rebalansa republiškega in mestnega proračuna, zato je nanj povabil nekatere poslance PS, ki so tudi mestni svetniki oziroma so kandidirali v Ljubljani, Roberta Goloba pa zaradi vprašanj, povezanih s plinom. Alenke Bratušek na pogovor ni povabil, saj je vladi pred dnevi predlagal sestanek o odprtih vprašanjih med mestom in državo, in pričakuje, da bo do njega prišlo.

Da bi želel večji vpliv na delovanje vlade oziroma da poskuša vplivati na njene kadrovske odločitve, je Janković včeraj zanikal in dodal, da sedanja vlada in njena predsednica delata dobro. Kot njene izjemne dosežke je navedel uspešno prodajo obveznic, v Bruslju dogovorjeni moratorij in spremembe referendumske ureditve. Zdaj pa je po njegovem prepričanju ključna naloga ministrske ekipe zagotavljanje delovnih mest.

Janković možnosti kandidature ni zanikal

Navedb, da je v pogovorih s predstavniki stranke napovedoval tako izstop iz PS kot (skorajšnjo) vrnitev na njeno čelo, Janković včeraj ni želel komentirati. Vendar pa možnosti ponovne kandidature za predsednika Pozitivne Slovenije ni zanikal. »Na kongresu januarja letos sem pred osemsto delegati povedal, da se umikam in da se bom na naslednjem kongresu odločil, kaj bom naredil. O svoji odločitvi bom govoril, ko jo bom sprejel.« Se bo pa, kot pravi, odločil racionalno in tudi v skladu s svojimi občutki. »Tako kot vedno.«

Alenka Bratušek naj bi po naših informacijah že napovedala, da v primeru, če bi Janković želel ponovno prevzeti vodenje stranke, temu ne bo nasprotovala oziroma zadeve ne bo zaostrovala in se bo sama odločila za umik. Večina naših sogovornikov iz največje vladne stranke pa je prepričana, da Jankovićeva vrnitev za stranko vsekakor ne bi bila dobra, saj bi koalicijski partnerji nedvomno zapustili vlado in ta ne bi več mogla delovati. Opozarjajo tudi, da je bilo poročilo protikorupcijske komisije za bivšega predsednika obremenjujoče in da ta tudi v javnosti ne uživa več visoke podpore. Zato bi po vsej verjetnosti večina v stranki ponovnemu Jankovićevemu vodenju nasprotovala, bi pa lahko njegova tovrstna odločitev razdelila Pozitivno Slovenijo. Nekateri poslanci naj bi se namreč zavedali, da so v državni zbor prišli zgolj po zaslugi Zorana Jankovića, zato bi njegovi odločitvi težko nasprotovali.