Zahtevo vložila skupina poslancev v mandatnem obdobju 2011-2014

Kot so danes sporočili z ustavnega sodišča, je zahtevo vložila skupina poslancev v mandatnem obdobju 2011-2014, ki se je izteklo 1. avgusta, ko se je po predčasnih parlamentarnih volitvah konstituiral nov državni zbor. Z dnem konstituiranja je skupina poslancev prejšnjega sklica izgubila zakonsko podeljeno sposobnost, biti predlagatelj postopka pred ustavnim sodiščem.

Zahtevo za oceno ustavnosti je skupina 36 poslancev vložila februarja lani, torej v času prejšnjega sklica državnega zbora. Pod zahtevo so se poleg takratnih celotnih poslanskih skupin SDS in NSi, podpisali tudi takratni poslanci Franc Pukšič (SLS), Bojan Starman (DL), poslanec narodne skupnosti Roberto Battelli in vsi trije nepovezani poslanci.

Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije posamezniku ne omogoča pravice do učinkovitega pravnega sredstva pred dokončno odločitvijo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), prav tako pa je tudi premalo določen pri vsebini in definiciji pojmov, je ob vložitvi zahteve pojasnil takratni in tudi sedanji vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Predlagatelji so zakonu med drugim očitali neskladje z ustavo

Predlagatelji so zakonu med drugim očitali neskladje z ustavo v določbah, ki urejajo področja pravne in socialne države, uresničevanja in omejevanja pravic, varstva človekove osebnosti in dostojanstva, enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva in do pravnega sredstva.

V SDS so sicer zahtevo za oceno ustavnosti zakona o integriteti in preprečevanju korupcije napovedali že kmalu po objavi poročila KPK o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, ki je poleg predsednika SDS Janeza Janše obremenilo tudi takratnega predsednika PS Zorana Jankovića. Poročilo je KPK objavila januarja 2013.