Premierka Alenka Bratušek je zavrnila pozive k odstopu, ki so se nanjo iz opozicijskih vrst zgrnili po padcu zakona o davku na nepremičnine pred ustavnim sodiščem. "Če bi to, da Alenka Bratušek odstopi, rešilo problem, ne bi imela popolnoma nobenega problema tudi odstopiti. A na žalost to ne rešuje stvari," je poudarila v pogovoru za Radio Triglav.

Bratuškova je poudarila, da je ustavno sodišče razveljavilo že kar nekaj odločitev vlad, a zaradi tega ni še nihče odstopil. Kot je poudarila, bo sedaj treba poiskati rešitve za to, da bodo javne finance "urejene tako kot v tem letu, odkar vodim vlado".

Premierka poudarja, da je "vesela in ponosna", da je Slovenija še vedno suverena država ter da so pokazali celotni Evropi, finančnim trgom in konec koncev tudi slovenski opoziciji, da je Slovenija svoje težave sposobna rešiti sama.

Kot je izpostavila, je bila gospodarska aktivnost v času, ko je sama prevzemala vlado, "katastrofalno negativna", obresti na slovenske obveznice pa so se gibale okoli sedmih odstotkov. V zadnjem četrtletju minulega leta pa je gospodarska aktivnost dosegla skoraj dva odstotka, obresti na obveznice pa so bile danes pri 3,6 odstotka. "Tako da mislim, da smo na to, kar smo naredili, lahko ponosni," je poudarila.

Ustavno sodišče je odločilo, kot je odločilo, je dodala premierka in poudarila, da je "odločbe ustavnega sodišča in vseh drugih sodišč treba spoštovati". Ob tem pa je pojasnila, da bo vlada sedaj poiskala drugačne rešitve - takšne, da bodo kar najmanj prizadele ljudi.

Premierka je dodala, da je imela njena vlada, preden se je odločila za nepremičninski davek, na mizi veliko rešitev oziroma predlogov. "Zdaj jih bomo še enkrat dali na mizo," je napovedala, obžalovala pa, da je bilo izgubljenega več kot pol leta.

"Lahko verjamete, da če bi vedeli, da je vprašljiv sam sistem množičnega vrednotenja nepremičnin, če bi imeli kakršenkoli indic, da je to vprašanje, se nedvomno ne bi odločili, kot smo se," je poudarila. Se pa vlada po njenih besedah sploh ni ukvarjala s tem, ali sistem, ki je bil uveden leta 2006, stoji ali pade. "In danes je na žalost padel," je še dodala premierka.

Premierka o bolečih rešitvah, opozicija: z razveljavitvijo davka padla vlada Bratuškove

Novico o odločitvi ustavnega sodišča je poslancem sporočil Jožef Horvat (NSi), ki je ob tem opozoril, da je vlada dobila popravni izpit.

»Vladni avion se je očitno zaletel v zid«

Gre za popolno nezaupnico vladi Alenke Bratušek, se je strinjal Branko Grims (SDS). Alenka Jeraj (SDS) je menila, da je čas, da se vprašamo, »kaj res delamo«. Kot je pristavila, se je vlada za nepremičninsko zakonodajo odločila le za to, da bi zapolnila proračun, ne pa zato, da bi uredila zadeve. Ob tem je izrazila obžalovanje, da ni poslušala opozoril opozicije in stroke. »Vladni avion se je očitno zaletel v steno,« je dodala.

Prvak SDS Janez Janša je na twitterju zapisal, da je ustavno sodišče z razveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine posledično razveljavilo proračun za leto 2014, na katerega je premierka vezala zaupnico. Vodja poslancev SDS Jože Tanko pa je pojasnil, da je zdaj edini pričakovani korak odstop premierke.

(Foto: Luka Cjuha)

Na vprašanje, kako bodo v največji opozicijski stranki postopali, če Bratuškova ne odstopi, pa Tanko danes še ni želel konkretno odgovarjati. Kot je dejal, bo treba počakati »vsaj toliko, da Bratuškova in koalicijski partnerji resno premislijo situacijo, v kateri so se znašli«. Imajo pa, je pristavil, na voljo več inštrumentov, kot sta ustavna obtožba in interpelacija vlade.

Z razveljavitvijo padla tudi vlada Bratuškove

Ustavno sodišče je po mnenju predsednika SLS Franca Bogoviča državljane zaščitilo pred »brutalnimi posegi vlade«, z razveljavitvijo zakona pa da je padla tudi vlada Alenke Bratušek. »Vesel sem, da je ustavno sodišče, zadnji branik zakonitosti v Sloveniji, izdalo takšno odločbo, ki je državljane Republike Slovenije zaščitilo pred brutalnimi posegi vlade na to področje,« je v izjavi po razglasitvi sodbe dejal Bogovič.

»Po mojem globokem prepričanju je danes z razveljavitvijo padla tudi vlada Alenke Bratušek,« je dejal Bogovič, eden od pobudnikov peticije proti davku.

Po mnenju NSi bi morala Bratuškova po novo zaupnico. Predsednica NSi Ljudmila Novak je opozorila, da je ta zakon »podoben rešetu, saj ima polno lukenj«. Obžalovala je, da vsa opozorila niso zalegla in da je vlada je rinila z glavo skozi zid.

(Foto: Jaka Gasar)

Koalicija: Odločitev ustavnega sodišča ne pomeni nezaupnice; prebrodili bomo tudi to težavo

Odločitev ustavnega sodišča za razveljavitev zakona o davku na nepremičnine ne pomeni nikakršne nezaupnice, kot to nekateri tolmačijo, poudarjajo vodje poslancev koalicije. Zagotavljajo, da ta razveljavitev ne bo ogrozila izvrševanja proračuna in tudi ne socialne države. Vlada bo pripravila primerne ukrepe in prebrodili bomo tudi to težavo, menijo.

Kot je na skupni novinarski konferenci vodij koalicijskih poslancev poudaril vodja poslancev PS Jani Möderndorfer, nihče, še najmanj pa aktualna vlada, ni mogel predvideti, da je leta 2006 sprejet zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ustavno sporen. Se pa po njegovih besedah zavedajo, da gre za izpad iz proračuna, zato od vlade pričakujejo, da bo v najkrajšem možnem času pojasnila, kako bo ta del izpada nadomeščen.

"Zunaj še vedno sije sonce in Slovenija ni propadla zaradi odločbe ustavnega sodišča," pa je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han in poudaril, da odločbo v stranki spoštujejo. Tudi če je nepremičninski davek res padel, to še ne pomeni, da je padla socialna država. Han je prepričan, da si morata koalicija in vlada vzeti vsaj nekaj dni časa za premislek, kako naprej, a da bodo zagotovo našli rešitev, da ljudje zaradi odločitve ustavnega sodišča ne bodo živeli slabše.

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj verjame, da imajo v proračunu zadosti rezerve, saj da "ne govorimo o nekem velikem denarju, ampak o par odstotkih državnega proračuna". V političnem smislu pa odločitev ustavnega sodišča po njegovi oceni pomeni tudi priložnost in izziv, da se vladna koalicija usede in dogovori o prihodnjih ukrepih.

Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je poudaril, da v stranki spoštujejo odločitve ustavnega sodišča, da pa ne odpirajo ravno šampanjca, ker nepremičninski zakon ni uspel, čeprav so imeli v preteklosti "kar nekaj pomislekov" glede tega davka.

(Foto: Luka Cjuha)

Nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč

Tokratna odločitev temelji na šestih zahtevah, ki so jih vložili predstavniki občin in nekatere posamezne občine, skupina poslancev in državni svet. Izpodbijali so dele zakona, ki naj bi med drugim kršili ustavna določila glede zasebne lastnine, enakosti pred zakonom, pravnega varstva ter lokalne samouprave in avtonomije lokalnih skupnosti.

Ustavno sodišče je odločilo, da pristojni organi za leto 2014 odmerijo nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč in pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest od 1. aprila dalje v celoletni višini, je povedal Mozetič. Obveznost plačevanja davka na premoženje nastopi s 1. aprilom.

Ustavno sodišče je presodilo, da je v neskladju z ustavo tudi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, kolikor se nanaša na množično vrednotenje zaradi obdavčenja nepremičnin.

Resne posledice za javne finance

Naknadno je zahtevo za presojo ustavnosti dela zakona minuli teden vložila še varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Meni namreč, da je določba, ki za zavezance določa neprofitne najemnike v denacionaliziranih stanovanjih, v neskladju z načelom enakosti.

Odločitev ustavnega sodišča bi imela lahko resne posledice za javne finance. Nepremičninski davek je bil eden ključnih javnofinančnih ukrepov v tem letu. Vlada si je od davka sprva obetala okoli 400 milijonov evrov, približno 200 milijonov evrov za proračun in 200 milijonov evrov za občine. Po nekaterih spremembah v zadnjem času je bila zadnja ocena skupnega izkupička od davka okoli 330 milijonov evrov.

Mozetič: Vlada in zakonodajalec se lahko odločita, kaj obdavčiti

Kot je v izjavi po razglasitvi sodbe dejal predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič, to ne pomeni, da davka na nepremičnine ni ustavno dopustno uveljaviti. Vlada in zakonodajalec se lahko odločita, kaj obdavčiti. Glede na ugotovitve ustavnega sodišča pa je sedanji zakon nedomišljen, nedodelan, nedorečen, je povedal Mozetič in dodaja, da so nadaljnji koraki stvar zakonodajalca.

Je pa Mozetič poudaril, da mora biti zakon toliko jasen in določen, da lahko davčni zavezanec iz samega zakona ve, kaj ga čaka oz. kakšna bremena mu je država naložila, ne pa da se to prepušča podzakonskih aktom. Zakon so ustavni sodniki razveljavili v celoti, ker so pri ključnih zadevah ugotovili, da so neustavne. K odločitvi je sedem od devetih ustavnih sodnikov podalo ločena pritrdilna mnenja.

(Alenka Bratušek. Foto: Luka Cjuha)

Bratuškova: Vlada ima smolo, da mora reševati probleme iz preteklosti

Vlada ima smolo, da mora reševati probleme iz preteklosti, je v odzivu na razveljavitev zakona o davku na nepremičnine dejala premierka Alenka Bratušek. Pojasnila je, da so verjeli, da je leta 2006 sprejeti model množičnega vrednotenja ustrezen. Vlada nekaj možnih rešitev ima, bodo pa te za državljane bolj boleče in manj pravične, je poudarila.

Bratuškova je na novinarski konferenci ob robu obiska vlade na Gorenjskem poudarila, da še ni videla sodbe ustavnega sodišča. Kakršna koli že je, pa jo je po njenih besedah treba spoštovati in spoštovala jo bo tudi vlada.

Premierka je ob tem spomnila, da je bil zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin sprejet že leta 2006, in to z namenom uvedbe davka na nepremičnine. Kot je poudarila, je vlada verjela, da je bila metodologija zakona takšna, da je lahko vrednost nepremičnin osnova za izračun davka.

Rešujejo probleme, ki so se zgodili v preteklosti

"Očitno ima naša vlada to smolo, da mora neprestano reševati probleme, ki so se zgodili v preteklosti," je dejala predsednica vlade. Če bi vedeli, da je problem v modelu množičnega vrednotenja, bi bile namreč tudi odločitve aktualne vlade lahko drugačne, je pojasnila.

Postopki v zvezi z uvajanjem nepremičninskega davka so državljane do danes stali že 20 milijonov evrov. "Ne vem, kako bodo bomo ljudem razložili, da smo 20 milijonov evrov vložili v nekaj popolnoma napačnega," je dejala.

Nove rešitve bodo "bistveno bolj boleče za naše državljanke in državljane"

Vlada ima sicer v načrtu nekaj rešitev, vendar pa bodo te po napovedi premierke "bistveno bolj boleče za naše državljanke in državljane" in manj pravične, kot bi bil davek na nepremičnine. Te načrte bodo najprej preučili v krogu koalicije oz. vlade, nato pa jih bodo predstavili javnosti, je dejala.

Premierka se je ob tem ponovno opravičila državljanom za nevšečnosti ob urejanju podatkov za njihove nepremičnine. Kljub temu pa prosi, naj evidence uredijo do konca. Geodetska uprava bo postopke namreč peljala naprej in Bratuškova je prepričana, da bo davek na nepremičnine prej ali slej uveden tudi v Sloveniji.

(Mateja Vraničar. Foto: Bojan Velikonja)

Vraničarjeva: Dodatno zadolževanje ne pride v poštev

Vlada še ne ve, kako bo nadomestila izpad prihodkov od davka na nepremičnine. Vsekakor pa dodatno zadolževanje ne pride v poštev, če želimo ohraniti cilje, da do leta 2015 izidemo iz presežnega primanjkljaja in uravnotežimo proračun do leta 2017, je povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar.

Vlada si je od davka na nepremičnine obetala 176 milijonov evrov proračunskih prihodkov oz. z v četrtek sprejetimi spremembami zakona 50 milijonov evrov manj. Zdaj bo morala najti vire drugod, je po današnji javni razglasitvi odločitve ustavnih sodnikov, da zakon o davku na nepremičnine razveljavijo, povedala Vraničarjeva.