Za včerajšnje prvo srečanje z novimi lastniki mariborskega časnika je med zaposlenimi na Večeru vladalo izjemno zanimanje. Po naših informacijah se predstavitve, ki sta jo pripravila Uroš Hakl in Sašo Todorović (Dober večer), niso udeležili zgolj dopustniki.

Finančnih virov še nista razkrila

Kot nam je uspelo izvedeti, sta Hakl in Todorović nakup mariborskega časnika označila za svoj življenjski projekt, v katerem se vidita kot dolgoročna lastnika. Za nakup sta zagotovila lastna sredstva in dolžniški kapital. Kje sta najela kredit, zaposlenim na mariborskem časniku nista povedala. Bosta pa finančne vire v večji meri razkrila, ko se iztečejo pogodbeni roki z Delom. Transakcija, ki naj bi znašala nekaj več kot milijon evrov, naj bi bila zaključena sredi prihodnjega meseca.

Hakl je med drugim pojasnil, da je v svoji dosedanji karieri, med drugim je bil zaposlen na agenciji Pristop, nekaj prihranil, omenil je tudi dobro poslovanje družinskega podjetja. Kot smo že poročali v Dnevniku, je Hakl polovični lastnik družinskega podjetja Hakl & Hakl. To nima zaposlenih, ukvarja pa se z računalniškim programiranjem. Lani je ob skoraj 253.000 evrov prihodkov ustvarilo 8600 evrov čistega dobička. Precej več potencialnih finančnih virov bi lahko Hakl našel v svoji (širši) družini. Podjetje Hakl IT, ki ga vodi njegov oče Boris Hakl, na leto ustvari okoli dva milijona evrov prihodkov, od tega tretjino z javnimi zavodi oziroma lekarnami. Ob tem velja dodati, da se lastniške povezave prepletajo tudi z najbogatejšim Pomurcem Stankom Polaničem, stricem novega lastnika Večera.

Zaveza, da ne bosta posegala v uredniško politiko

Zaposlene na Večeru je včeraj predvsem zanimalo, na kakšen način bosta nova lastnika posegla v plačno maso. Hakl in Todorović sta namreč že pred tedni v pogovorih s predstavniki zaposlenih napovedala, da bosta poslovanje podjetja urejala z odpuščanjem, govora je bilo o presežku v višini 53 zaposlenih. Ali se bosta držala svojih ocen, včeraj nista potrdila, sta pa povedala, da je uprava na tem področju do zdaj nekaj že postorila, vendar ne dovolj. Novinarje je med drugim zanimala tudi domnevno sporna vloga Hakla v tako imenovani aferi pomurski zakon. Nekdanji direktor Pristopovega oddelka za korporativno komuniciranje in svetovanje je poudaril, da ima čisto vest in da si želi, da organi pregona čim prej zaključijo predkazenski postopek.

Ker je Hakl še vedno zabeležen v registru lobistov, ki ga vodijo na KPK, sta nova lastnika osrednjega štajerskega medija pripravljena podpisati tudi zavezo, da ne bosta posegala v uredniško avtonomijo, z direktorjem Večera Juretom Strucem in odgovorno urednico Katjo Šeruga pa sta pripravljena sodelovati. Sama sicer ostajata zaposlena v svoji družbi Dober večer, na Večeru bosta vodila oglaševanje in marketing (Hakl) ter poslovodstvo (Todorović). Do konca leta se bosta tudi odločila glede razvojnih smernic Večera: ali naj se časnik osredotoči na štajersko regijo ali naj svojo vlogo okrepi na nacionalni ravni.