Ekonomist Jože Mencinger je zavrnil pet klasičnih argumentov za privatizacijo - da smo jo obljubili EU, da je država zadolžena, da bodo podjetja dobila strateške partnerje in da se bo se tem povečala njihova učinkovitost, da je privatizacijo s sklepom podprl DZ in da je le tako mogoče preprečiti vmešavanje politike v gospodarstvo. "Trdim, da nobeden od teh argumentov za privatizacijo oz. razprodajo ne drži," je povedal.

Kot pravi, Evropska komisija nima pravice sprejemati takšnih obljub, dvomi pa tudi, da je bila komisija pri zahtevah tako eksplicitna. Mencinger prav tako ne vidi ekonomske nuje za privatizacijo - donosi na slovenske obveznice so padli na približno dva odstotka, država je lani pobrala več davkov kot leto prej, ima pa tudi presežek na tekočem računu plačilne bilance. "Ta način prodaje oz. razprodaje se mi zdi zgrešen. Ne gre ne za pošteno, ne koristno, ne prostovoljno prodajo," je dejal.

Kovač: Privatizacijski proces že obstaja

Ekonomist Bogomir Kovač je izpostavil, da privatizacijski proces, ali si to želimo ali ne, že obstaja. Kot primer za to je med drugim navedel prodajo podjetij s strani Družbe za upravljanje terjatev bank. "To je preprosto dejstvo, vprašanje pa je, ali je optimalno," je dejal in naletel na neodobravanje poslušalcev. "To je tvoje dejstvo, ne naše," je bilo slišati iz publike.

Kovač sicer meni, da država ne potrebuje pospeška privatizacije v obliki spiska podjetij, ker privatizacija dejansko že poteka. Meni, da s privatizacijo ne bomo rešili problema korporativnega upravljanja v Sloveniji, kritičen pa je tudi do tega, da ni nikjer jasno zapisano, zakaj je bilo 15 podjetij na seznamu izbranih za privatizacijo.

Semolič: Kupnina ne upravičuje izgube delovnih mest

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je navedel tri razloge proti privatizaciji. Kot pravi, ne vidi argumentov za prodajo podjetij, ki prinašajo dobičke, s privatizacijo nastaja škoda, ker poteka razprodaja dobrih industrijskih podjetij, kupnina, kakršnakoli že je, pa po njegovem mnenju ne upravičuje izgube številnih delovnih mest.

"Takšna privatizacija, kot jo doživljamo zdaj, je ekonomsko in socialno škodljiva. Je nacionalno škodljiva," je povedal. Tudi on je zavrnil argumente, da bomo izgubili verodostojnost, če ne bomo izpolnili obljub Bruslju. "Kdo bo izgubil verodostojnost? Tisti politiki, ki so pred volitvami obljubljali, da ne bodo privatizirali nekaterih podjetij," je še dejal Semolič, ki je požel velik aplavz.

Mesec: Prodaja ne bo pokrila zadolženosti Slovenije

Poslanec ZL Luka Mesec je poudaril, da bomo v primeru prodaje 15 podjetij s seznama za privatizacijo v proračunu zbrali milijardo evrov. "Slovenija je zadolžena za 28 milijard evrov. Če prodamo vse državno premoženje, vključno s celotno infrastrukturo, železnicami, avtocestami in Luko Koper, bomo po optimističnem scenariju morda zbrali deset milijard evrov, ampak nam še vedno ostane 18 milijard evrov. Kaj bomo prodajali po tem?" se je vprašal Mesec, ki je s svojim govorom prav tako sprožil velik aplavz in skandiranje "Luka, Luka, Luka".

Hribar Milič edini za privatizacijo

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič, eden redkih, morda celo edini zagovornik privatizacije na javni tribuni, se je v prispodobi vprašal, kdaj gre kmet na trg prodajat svoje krave. "Ko ima velike dolgove, ko nima več krme in dajejo krave premalo mleka ali zato, ker ima načrt, da bo z izkupičkom od teh krav naredil nov posel?" se je vprašal.

V tej luči tudi sam nasprotuje razprodaji, ker na omenjena tri vprašanja v trenutnem programu privatizacije ne vidi pravih odgovorov. "Mislim, da gre res za razprodajo," je dejal in opozoril, da prodajamo na silo, pod časovnim pritiskom in brez načrta. "Sem pa za privatizacijo," je dodal. Stigmatizacijo tujega premoženja v Sloveniji je označil kot neupravičeno, saj so podjetja v tuji lasti v Sloveniji bolj dobičkonosna.

Na javni tribuni okoli 200 ljudi

Javne tribune z naslovom Ne razprodaja, temveč bolj razumno upravljanje se je udeležilo okoli 200 ljudi, med njimi številni predstavniki sindikatov, akademske sfere, civilne družbe, pa tudi politike, med njimi državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja.

Vzdušje na javni tribuni je bilo na trenutke precej naelektreno. Ko je z govorom začel Hribar Milič, so nekateri udeleženci začeli skandirati: "Banda. Spokaj se, Milič. Gledamo te že 24 let. Delavcem bi ukinil praznike."

Med udeleženci je bilo videti tudi napise "Privatizacija se nadaljuje - gotov je" s sliko premierja Mira Cerarja, eden od napisov pa se je glasil "Proti razprodaji". Večkrat je bilo slišati tudi ploskanje, npr. ob primerjavi privatizacije s plenjenjem in krinko za sodobno kolonizacijo.