Somalijska deklica, štirinajstletna F., ki je na begu pred vojno ostala sama sredi Afrike, ima zaveznika v slovenski vladi. Ta je namreč na včerajšnji seji odločila, da bi lahko deklici, ki ima odraslo sestro v Mariboru, Slovenija iz humanitarnih razlogov podelila pravico do začasnega prebivanja. Če bodo na ministrstvu za notranje zadeve izpeljali ustrezne postopke, si bosta po skoraj dveh letih prošenj, ki so jih doslej slovenske institucije zavračale, lahko sestri vendarle padli v objem. Deklica trenutno živi pri tujih ljudeh v Etiopiji.

Begunci v stiski tudi zaradi sorodnikov

Oče in brat sta izgubila življenje, matere pa zaradi hude bolezni ni več ob otroku in zanj ne skrbi več. Ker nima svojcev, je po mnenju poznavalcev razmer v Etiopiji izpostavljena nevarnostim, kot je trgovina z ljudmi ali zasužnjenje. Po naših podatkih deklica kot begunka v Etiopiji nima možnosti obiskati niti zdravnika.

Edina, ki ima z njo stik in ji tudi pošilja denar za preživetje, je sestra, begunka Farax I. A., ki je v Slovenijo prišla živet leta 2010. Takrat je Slovenija v okviru posebnega evropskega programa prevzela skupino afriških beguncev, ki so sicer v EU vstopili na Malti, sredozemski otoški državi, ki je z begunci preobremenjena.

»Vlada ugotavlja obstoj interesa Republike Slovenije za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje za obdobje pet let državljanki Somalije,« so včeraj sporočili z vlade. »Hkrati je vlada ministrstvu za notranje zadeve naložila, da začne postopek za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje v skladu z 51. členom zakona o tujcih.« Ta člen oblastem omogoča sprejem tujih državljanov iz humanitarnih razlogov. Na podoben način je po naših informacijah Slovenija že pomagala več drugim beguncem, denimo nekemu somalijskemu dečku, ki je prav tako ostal sam, in lani tudi begunski družini iz Sirije.

Predlog za rešitev primera je vladi podal zunanji minister Karl Erjavec. »Zadovoljen sem, ker je vlada izkazala razumevanje za ta problem,« je povedal Erjavec. »Izpolnjeni so vsi humanitarni pogoji, da se to izpelje. Ministrstvo za zunanje zadeve bo priskrbelo vse potrebne izjave in dokumente, da bo lahko ministrstvo za notranje zadeve začelo uradni postopek.«

Parlament pomaga z zakonodajo

»Po skoraj dveh letih čakanja smo utrujeni in veseli, da se je vlada odločila za sprejem,« je včeraj po telefonu iz Maribora povedala Farax I. A. »S sestro se slišiva vsak teden po telefonu in vedno me sprašuje, ali ji bom pomagala. Težko ji razložim, zakaj ne more priti k meni. Upam, da se bo na koncu vse rešilo.« Z dekličinim primerom sta seznanjena tudi regionalna pisarna urada Združenih narodov za begunce (UNHCR) v Budimpešti ter UNHCR v Etiopiji. Ti zadnji so že opravili pogovor z deklico in so pripravljeni sodelovati s Slovenijo pri reševanju njenega položaja. O primeru je minuli teden odločalo ustavno sodišče, ki bo odločitev sporočilo prihodnji teden. Poslanske skupine v parlamentu pa so se medtem že odločile, da bodo tujsko zakonodajo po hitrem postopku prilagodili tako, da bo v izjemnih primerih beguncem omogočena združitev s sestrami in brati. O upravičenosti vsakega posameznega primera pa bo vedno odločalo ministrstvo za notranje zadeve.