Večkrat ostro obsodila korupcijo

Njeno predstavitev je kot ustrezno ocenilo osem članov odbora, kot neustrezno pa eden.

Trop Skaza je med zaslišanjem pred parlamentarnim odborom za zdravstvo večkrat ostro obsodila korupcijo. Glede nekaterih očitkov, da je tudi sama v konfliktu interesov, pa je pojasnila, da ne glede na njeno morebitno ministrovanje več ne bo prokuristka v podjetju, katerega večinski lastnik je njen soprog. Dejala je, da ne pozna lastnika podjetja Mollier Romana Šumaka.

Na vprašanje, kaj bo storila, če jo bo po telefonu poklical Janez Zemljarič, pa je odgovorila: "Njegove številke ne poznam. Ali telefona ne bom dvignila, če pa ga bom, bom rekla hvala lepa, če bodo kakšne zahteve."

Njeno delo ni vezano s predpisovanjem zdravil

Potrdila je, da je v svoji karieri opravila več strokovnih predavanj, ki so jih včasih delno omogočila tudi farmacevtska podjetja. Pri tem pa je opozorila, da njeno delo ni vezano s predpisovanjem zdravil.

Na vprašanje, ali bo dala soglasje k imenovanju generalnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, pa je dejala, da se bo o tem odločila, ko bo imela mandat.

Sicer pa je poudarila, da bi morali v svete zdravstvenih zavodov biti imenovani strokovni ljudje, ne pa takšni, ki se ne spoznajo na delovanje zdravstvenih zavodov. "Treba je začeti s higieno in vzpostavitvijo novih, odgovornih odnosov," je poudarila.

Opozorila na pomanjkanje zdravnikov

Pomembna se ji zdi tudi preglednost pri obračunavanju zdravstvenih storitev. Za vsako zdravstveno storitev se morajo izstaviti računi. Nazadnje pa bi se po njenem mnenju morala uveljaviti paradigma, da denar sledi bolniku, kar pa je možno edino s pospešeno informatizacijo zdravstva.

Opozorila je tudi na pomanjkanje zdravnikov zlasti na primarnem zdravstvenem nivoju ter na visoko število mladih zdravnikov, ki so na zavodu za zaposlovanje. Izpostavila je tudi specifično vlogo podeželskih ambulant, ki jih je treba v strokovnih normativih drugače vrednotiti, kar pomeni več sredstev za te ambulante. "Če do tega ne pride, se bo osnovno zdravstveno varstvo oziroma zdravstvena oskrba na podeželju sesula," je opozorila. Meni tudi, da je višina sredstev za laboratorij, ki pripada na posameznega družinskega zdravnika, znatno prenizka.

Spregovorila je tudi o morebitni konkurenci na področju zbiranja zdravstvenih zavarovanj. Po njenem mnenju je za tako malo nacijo, kot je Slovenija, pametno, da imamo le eno zavarovalnico za obvezno zdravstveno zavarovanje. Sicer pa meni, da je skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije preživeta oblika vodenja in da je treba pogledati nove modele.