Podržaj je danes pojasnil, da je Janša kot podlago za odhajanje na delo predložil program dela državnega zbora za leti 2014 in 2015 ter nato še pisno vlogo, v kateri je izrazil pričakovanje, da mu bo zavod omogočil opravljanje poslanske funkcije v celoti, vključno z odhodi v tujino. To seveda ne zadostuje, je nadaljeval Podržaj, saj so namenski izhodi natančno načrtovani in je treba navesti, kam se gre in zakaj ter opredeliti časovni okvir trajanja izhoda, torej bi moral Janša vlogo konkretizirati.

Pravila so za vse enaka

Janšo so zato pozvali, naj dopolni vlogo, a je ta po besedah Podržaja očitno menil, da to ni potrebno, ker naj bi bila poslanska funkcija izvzeta iz siceršnjih postopkov odobravanja namenskih izhodov. A po mnenju uprave in vodstva zapora ni tako, zato je prišlo do tega "povsem nepotrebnega zapleta".

Pravila so namreč enaka za vse, zato je v tem primeru kvečjemu šlo za izenačevanje statusa, ne pa za diskriminacijo, kakor trdi Janša. Diskriminacija bi bila, če bi dopustili tako prakso, je še prepričan Podržaj.

O odhodih v tujino odloča minister za pravosodje

Janša je v pismu tudi poudaril, da se ga diskriminira v primerjavi z ostalimi zaporniki, ki vsak dan odhajajo na delo brez vlog. A kot pravi Podržaj, Janša enači dve različni situaciji, in sicer namenske izhode, ki se jih poslužuje poslanec, ter pogodbe, ki se sklenejo med zavodom in zunanjim delodajalcem, kjer zapornik dela. Ker je podlaga za izhode pogodba, zaporniku ni treba vsak dan na novo vlagati prošnje za izhod.

Podržaj je še dodal, da je Janša v preteklosti v vseh vlogah sproti navedel vse potrebne informacije in prav tako za vsak izhod posebej. Poudaril je tudi, da je Janša obsojenec na prestajanju kazni, uprava pa mora ob vsakem zapornikovem izhodu vedeti, kje zapornik je.

Ker je Janša v prošnji omenil, da mu morajo omogočiti opravljanje dela v celoti, vključno z odhodi v tujino, je razložil, da o odhodu zapornikov v tujino odloča minister za pravosodje, taki odhodi pa ne smejo trajati dlje kot 53 ur. V preteklosti so imeli že take primere, denimo udeležbo na pogrebu.

Janša se je na Podržajeve besede že odzval na Twitterju in jih označil za manipulacijo. "Ustno dovoljenje za odhod na sejo, ki se je začela ob 11. uri, je prišlo ob 11.20. Vlogo sem dal že v ponedeljek," je zapisal.

Tanko Brglezu očital, da ni storil vsega, kar bi moral

Tanko je ocenil za nedopustno, da mora Janša vodstvu zapora vnaprej natančno opisati svoj delavnik poslanca, česar drugim zapornikom, ki hodijo na delo, ni treba. Dejal je, da vodstvo zapora očitno diskriminira Janšo in mu otežuje opravljanje poslanske funkcije.

Predsednika DZ Milana Brgleza je zato Tanko pozval, naj v primeru Janše zagotovi spoštovanje ustave, zakona o poslancih in poslovnika DZ. Po njegovih besedah je predsednik DZ zastopnik vseh poslancev in mora skrbeti za njihove pravice. Tanko je Brglezu očital, da v tem primeru ni storil vsega, kar bi moral, čeprav je vedel, da so Janši onemogočili prihod na odbor DZ za zunanjo politiko.

Tanko tudi od predsednika vlade Mira Cerarja pričakuje, da bo storil vse, kar je v njegovi pristojnosti. Po njegovih besedah ni dovolj, da Cerar zgolj govori o spoštovanju pravne države, ampak bi moral za njeno delovanje tudi kaj storiti.

Na predsednika DZ se je s pismom obrnil tudi Janša

Na predsednika DZ se je danes s pismom obrnil tudi Janša. Kot je v njem pojasnil, je v ponedeljek na podlagi odločbe ustavnega sodišča, s katero mu je sodišče začasno vrnilo poslanski mandat, vodstvu zapora predložil vlogo za zagotavljanje minimalnih pogojev opravljanja poslanske funkcije v skladu z ustavo, zakonom o poslancih in poslovnikom DZ.

Janša je v pismu navedel, da mu je vodstvo zapora v torek na podlagi njegove vloge brez problemov izdalo rutinsko dovolilnico, kot jo prejmejo tudi zaporniki, ki vsakodnevno odhajajo na delo v različna podjetja. Dovolilnica mu je omogočila udeležbo na seji poslanske skupne SDS.

Janša naj za vsak dan vnaprej opiše, kakšno bo njegovo poslansko delo

Danes pa je vodstvo zapora Janšo obvestilo, da ta praksa zanj ne velja in da naj za vsak dan vnaprej opiše, kakšno bo njegovo poslansko delo. Janša je v pismu Brglezu opozoril, da so mu to sporočili tik preden bi moral ne sejo delovnega telesa.

"Takšna zahteva je absurdna in diskriminatorna ne samo glede na status poslanca, ampak tudi v primerjavi z ostalimi zaporniki, ki vsak dan odhajajo na delo brez takšnih vlog. Praktično je tudi nemogoče vnaprej predvideti vse aktivnosti, ki jih zahteva poslansko delo na določen dan," je zapisal Janša.

Dodal je, da se noben državni organ nima pravice vtikati v vsebinsko delo poslanca. Janša je zato Brgleza pozval, naj nemudoma zagotovi spoštovanje ustave in zakona o poslancih. Odgovorne osebe v pristojnem državnem organu, ki odločajo o tej zadevi, so Lidija Pezdir Ristić, Bojan Majcen, Jože Podržaj in minister za pravosodje Goran Klemenčič, je še pripisal Janša.

DZ ne more posegati v pristojnosti uprave zapora

"Potreboval sem kar nekaj časa, da sem razumel, kakšen je bil režim in protokol vaših izhodov zaradi opravljanja vaše poslanske funkcije doslej. Uporabljen je bil institut namenskih izhodov (drugi zaporniki, ki imajo sklenjeno pogodbo med upravo zapora in delodajalcem, imajo redne in ne namenskih izhodov na tej podlagi), ki je ob vaši konkretni prošnji z navedbo denimo 'delo v poslanski skupini' zadovoljil upravo zapora, da ga je lahko uporabila," je v odgovoru Janši uvodoma zapisal Brglez.

Tako predsednik DZ Janši v konkretnem primeru predlaga, naj nadaljuje z dosedanjo prakso, saj da je to Janševa pravica, ki je ne more uveljavljati nihče namesto njega. Ob tem je spomnil, da tudi sam kot predsednik DZ ne more zahtevati, da se Janša udeleži seje DZ ali drugih sestankov. "Uprava zapora pa je tista, ki uporablja in s tem razlaga zakonske določbe, ki se tičejo izhodov in DZ v to ne more posegati," je še poudaril Brglez.