Pogovori pri predsedniku republike o novem mandatarju se v tem primeru, ko je prišlo na volitvah do velike podpore levim strankam, kažejo kot samo formalni, je v izjavi za medije po srečanju s Pahorjem dejal Tanko. Kot pravi, ne nasprotujejo, da Pahor za mandatarja predlaga relativnega zmagovalca volitev, saj so doslej tak postopek vedno podpirali.

Glede SDS je Tanko ponovil, da bo njihovo delovanje "pač opozicijsko". Ob tem pa poudarja, da ne bodo samo konstruktivna opozicija, ki bo podpirala dobre predloge vlade in zavračala slabe, temveč bodo predstavljali resno alternativo vladi. "Mi imamo močno strokovno zaledje, močan strokovni štab in pa seveda tudi člane, ki so sposobni predlagati, oblikovati in seveda tudi realizirati rešitve," je dejal Tanko.

Erjavec po srečanju s Cerarjem pravi, da bo najverjetneje še naprej zunanji minister

Glede kadrovskih zadev se bosta po besedah Erjavca s Cerarjem pogovarjala, ko bo znano, koliko partnerjev bo v koaliciji in bo parafirana koalicijska pogodba. Čeprav po njegovem kaže, da bo tudi v prihodnji vladi ostal na funkciji zunanjega ministra, Erjavec dodaja, da treba še počakati in se najprej dogovoriti o vsebini.

Pogovore s Cerarjem najverjetneje nadaljuje v ponedeljek, do tokrat bo po njegovem tudi že jasno, kdo bo sodeloval v koaliciji. Po njegovem se nakazuje koalicija treh strank, poleg SMC in DeSUS bi v njej bila še SD. ZaAB je tukaj po njegovem še uganka.

DeSUS Pahorju sporoča, da ima Cerar med poslanci zadostno podporo

Predsednik DeSUS Karl Erjavec in vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša sta predsedniku republike Borutu Pahorju v pogovoru o kandidatu za mandatarja zagotovila, da bodo poslanci DeSUS za mandatarja podprli predsednika SMC Mira Cerarja. To pomeni, da ima Cerar 46 glasov, s čimer so odprta vrata za oblikovanje vlade, je dejal Erjavec.

Kot je Erjavec povedal v izjavi za medije po srečanju s Pahorjem, so po oceni DeSUS odprta vrata za to, da se čim prej oblikuje vlada. Slovenijo namreč po Erjavčevih besedah ta in prihodnji mesec čakajo nekatere pomembne obveznosti, kot so evropski svet, vrh zveze Nato in generalna skupščina OZN. "Gre za forume, kjer je potrebno, da ima država tudi vlado, ki opravlja naloge s polnimi pooblastili," je dejal Erjavec, sicer tudi aktualni minister za zunanje zadeve, ki opravlja tekoče posle.

Zato po Erjavčevih besedah v DeSUS pričakujejo, da bo Cerar, ko bo dobil mandat za sestavo vlade, čim prej oblikoval vlado. V njej naj bi bila tudi stranka DeSUS.

Erjavec se je sicer danes, kot je dejal, tudi srečal s Cerarjem, razpravljala pa sta o poteku koalicijskih pogajanj in usklajevanju koalicijskega dogovora. Zahteve DeSUS so po Erjavčevih besedah "v glavnem usklajene", med njimi tudi regres za upokojence in usklajevanje višine pokojnin. Glede pokojninske reforme pa so se s Cerarjem dogovorili, da z njo ne bodo hiteli, potrebujemo pa jo do leta 2020, še pojasnjuje Erjavec.

Predstavniki zmagovalne SMC so se s predsednikom republike na posvetu o novem mandatarju sestali v ponedeljek. Kot je po srečanju pojasnil Cerar, ga namerava Pahor za mandatarja predlagati v začetku prihodnjega tedna. Danes je v predsedniško palačo prišel tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki je po posvetu dejal, da v SDS ne nasprotujejo, da Pahor za mandatarja predlaga relativnega zmagovalca volitev.

Bratuškova Cerarju zagotovila podporo poslancev ZaAB pri imenovanju za mandatarja

Predsednica ZaAB Alenka Bratušek je predsedniku SMC Miru Cerarju danes zagotovila podporo poslancev ZaAB pri imenovanju za mandatarja, ne glede na to, ali bo njihova stranka v vladi ali ne. Pri odločitvi ZaAB za vstop v vlado bodo ključni ukrepi za konsolidacijo javnih financ, ki jih Bratuškova pričakuje v drugem osnutku koalicijskega sporazuma.

Cerar je prepričljivo zmagal na volitvah, program njegove stranke je najbolj soroden s programom ZaAB, poleg tega pa Slovenija čim prej potrebuje čim bolj stabilno in močno vlado, je razloge za podporo Cerarju za mandatarja v izjavi novinarjem navedla premierka v odhodu.