Vlada Alenke Bratušek je po njegovih besedah delovala zelo samovšečno, dokončala je nekatere projekte, ki jih je začela že vlada Janeza Janše, denimo ustavni spremembi glede fiskalnega pravila in referenduma, in si jih »olastninila«.

Višanje davkov in zadolževanje

Kot pravi Tanko, je ta vlada stvari reševala na dva načina: s povečevanjem obveznosti državljanov, kot so zviševanje davkov in trošarin, ter zadolževanjem, ki poteka trikrat hitreje kot v vladi Boruta Pahorja. Vlada Alenke Bratušek je tako vsako družino obremenila s približno 1000 evri neposrednih finančnih obveznosti ter 4000 do 5000 evri javnega dolga.

Po Tankovih besedah se je v mandatu te vlade »zgodila popolna polomija«, saj ni denarja niti za najnujnejše obveznosti. Da stvari ne delujejo dobro, kažejo tudi mednarodne primerjave in poročila iz Bruslja, saj po vseh ključnih kriterijih zaostajamo za mednarodnim okoljem. Vodja poslanske skupine SDS zato ugotavlja, da bo sanacija javnih financ za vlado Alenke Bratušek izredno težka in za mnoge tudi boleča.

Afera Patria za demoliranje statusa Janše in SDS

Ključen ton iztekajočemu se mandatu sta sicer po njegovih besedah dajali dve zadevi proti predsedniku SDS Janezu Janši, od katerih pa nobena nima opore v dejstvih. Prva je poročilo komisije za preprečevanje korupcije, ki se je uporabilo za zrušitev Janševe vlade, druga pa sodni proces v zadevi Patria, ki se uporablja za »demoliranje in demoniziranje dobrega imena in javnomnenjskega statusa tako Janeza Janše kot SDS«, je poudaril. Lonček pri tem so pristavili politični akterji tako na levi kot na desni strani političnega prostora, ki od »masakriranja« Janše in SDS pričakujejo politični dobiček, še dodaja Tanko.

Po njegovih besedah ni vseeno, kdo zmaga na volitvah, kakšen program ima in kdo je predsednik vlade. Komentiral je sedanje dogajanje v političnem prostoru, ko se »čez noč pojavljajo stranke brez programov, ko se marketinško zgodi neka osebnost, ki se ji da nek domnevni javnomnenjski potencial«.

To po Tankovih besedah vodi le k nadaljevanju politike, ki smo ji priča v času vlade Alenke Bratušek. Nobena izmed večjih strank, ki še nastajajo, namreč še ni predstavila programa, »edini program, ki ga sedaj srečujemo, pa so zavezništva proti Janezu Janši in SDS«.

Möderndorfer: Vlada Bratuškove je sanirala polomijo prejšnje vlade

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Zavezništva AB Jani Möderndorfer je v odzivu na izjave Jožeta Tanka glede delovanja vlade Alenke Bratušek zapisal, da je vlada Bratuškove prišla na oblast, da je sanirala polomijo prejšnje vlade. Ko je prevzela vlado, je bilo gospodarstvo na kolenih, pred vrati pa trojka, opozarja Möderndorfer.

Möderndorfer je v sporočilu za javnost zapisal, da ko je v začetku prejšnjega leta Bratuškova prevzela vlado, je bilo gospodarstvo na kolenih, pred vrati pa trojka. Danes je Slovenija po osmih četrtletjih izplavala iz recesije, navaja.

Ob tem dodaja, da Slovenija že drugi kvartal beleži pozitivno gospodarsko rast v višini skoraj dveh odstotkov, niža se brezposelnost, obrestne mere so na rekordno nizkih ravneh, povečujejo se investicije, izvoz in domača potrošnja. "Sanirali smo banke, za kar smo se morali tudi zadolžiti. A ta dolg je bil večinoma ustvarjen v letih 'gospodarskega razvrata' leta 2007 in 2008, nikakor pa ne v zadnjem letu," je zapisal.

Möderndorfer sicer razume Tanka, da "se mora po včerajšnji referendumski polomiji odzvati s preusmeritvijo pozornosti". "Dejstvo pa je, da smo včeraj po zaslugi SDS skozi okno vrgli več milijonov evrov, ki bi jih lahko bistveno bolje porabili, tudi za kašno bolnišnico ali šolo. Vendar tudi to ni nič novega, SDS je v zadnjih letih za podobne referendume porabila že desetine milijonov evrov od katerih država razen gospodarske škode nima nič," je še zapisal.