Kriminalisti so ob sumih ponarejanja receptov za draga zdravila, namenjena bolnikom z rakom, po neuradnih informacijah med drugimi pridržali zdravnike Dejana Ognjeno vika, prim. Vladimirja Jolića in Kirila Georgieva iz Splošne bolnišnice (SB) Ptuj. Šlo naj bi za del preiskave o sumih preprodaje zdravil, po nekaterih informacijah v države bivše Jugoslavije, kjer nekatere drage terapije bolnikom niso dostopne. Neuradne ocene glede vrednosti domnevnih nepravilnosti se gibljejo med nekaj deset pa do sto tisoč evrov.

Preiskava, ki se je začela že lani, naj bi se po naših informacijah sprva osredotočala na Ognjenovikovo vlogo, a naj bi pri tem odkrili tudi recepte nekaterih njegovih zdravniških kolegov. Ugotavljali naj bi, ali so bili morda njihovi podpisi ponarejeni. Na nenavadne recepte ptujskih zdravnikov so po naših informacijah policijo opozorili v eni od zasebnih lekarn (ime je znano uredništvu), preiskava pa se je zatem razširila še na podatke drugih lekarn in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Sloveni je (ZZZS), ki so sume le še okrepili. Kot so včeraj sporočili iz mariborske policijske uprave, so skupno pridržali osem osumljenih, hišnih preis kav pa je bilo 25. Preiskava, ki jo usmerja ptujsko okrožno državno tožilstvo, cilja na sume kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, za kar je zagrožena zaporna kazen od treh mesecev do petih let.

»Preiskav bi moralo biti še več«

Ognjenovik velja med pacientkami za precej priljubljenega ginekologa, kolegi pa ga opisujejo kot nadarjenega strokovnjaka. Vendarle pa včerajšnja preiskava za zaposlene v zdravstvu, s katerimi smo govorili, ni bila posebno presenečenje. Govorice o domnevnih nepravilnostih pri receptih iz ptujske bolnišnice so menda krožile že dolgo.

Vodja upravno-tehničnih dejavnosti SB Ptuj Aleksander Voda je včeraj zatrdil le, da preiskava ni povezana s poslovanjem bolnišnice, podrobneje pa je včeraj niso želeli komentirati. Da preiskave niso sprožili, a so pri njej sodelovali, pa so nam potrdili v Lekarnah Ptuj. Kot je pojasnila di rektorica Darja Potočnik Benčič, so bili sporni recepti samo v njihovem primeru vredni več tisoč evrov. »Do bili smo obvestilo o možnosti ponarejenih receptov, kar smo takoj preiskali. Menim, da bi moralo biti preiskav glede zdravil še več. Če je recept izpolnjen v skladu s pravili, lekarna sama težko kaj odkrije,« je dejala. Po njenem mnenju bi moral ZZZS bolj nadzorovati recepte za zdravila tako na ravni pacientov, ki jih prejemajo, kot zdravnikov, ki jih predpisujejo. To bi bilo na primer bolj učinkovito od sedanjega iskanja minimalnih odstopanj pri cenah zdravil v spletnem sistemu, je pristavila. »ZZZS vzpostavlja nadzor pri cenah na ravni centov, večjih nepravilnosti pa ne odkrije nihče.«

Generalni direktor ZZZS Samo Fakin nasprotno zatrjuje, da njihov nadzor ne zmore preveriti upravičenosti vseh receptov, ki jih predpišejo slovenski zdravniki. Pregledi dokumentacije so zamudni, pojasnjuje, nadzorov pa ne morejo opravljati kar vsepovprek. Tudi v tokratnem primeru so statistike pregledovali ciljano, na osnovi indicev. Prav tako po njegovem ni zatajil nadzor na ravni bolnišnice: »Zdravniki imajo veliko pooblastil – tudi to, da sami odločajo, katera zdravila bolnik potrebuje.«

Fakin: Nenavadna odstopanja vendarle pridejo na dan

Izrazite ekscese, na kakršne sumijo tudi v tem primeru, sistem sicer prej ali slej zazna, opaža Fakin. A zraven je precejšnja siva cona, ko zdravniki sicer predpisujejo več receptov kot drugi, vendarle pa ne gre za očitne oziroma dokazljive zlorabe. »Očitno pa postaja vse bolj 'normalno', da se vsepovprek goljufa, prireja podatke in neetično obnaša,« se je pridušal Fakin, ki pričakuje, da bodo imele trenutne kriminalistične preiskave preventivne učinke med zaposlenimi v zdravstvu. Kažejo namreč, da je pri goljufanju treba računati tudi na posledice.

Tokratna preiskava sumov nepravilnosti pri predpisovanju zdravil je že druga v zadnjem času. Konec maja so kriminalisti zaradi suma izdajanja receptov za psihoaktivna zdravila odvisnikom, ki so jih nato preprodajali, priprli zagorskega zdravnika Franca Grošlja. Ta je zatem sam vrnil licenco, ki mu je omogočala zdravniško delo. Tudi ob včerajšnji preiskavi so na mariborski policijski upravi pojasnili, da pri operativnih aktivnostih sodeluje kar 61 kriminalistov in policistov iz policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje in Murska Sobota.