Po mnenju predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma bi bilo treba napisati nov zakon, saj je sedanji v nasprotju z ustavo in omogoča protipravno poseganje Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v človekove pravice in temeljne svoboščine. Zakonodaja namreč komisiji omogoča samovoljo in izrekanje arbitrarnih ugotovitev, je ocenil Šturm na današnji novinarski konferenci.

KPK po sedanji zakonodaji ne bi več smela delovati kot doslej

Tako meni, da KPK do sprejema nove zakonodaje ne bi smela obravnavati konkretnih zadev, pač pa izvajati preventivne naloge. Ocenjuje namreč, da KPK po sedanji zakonodaji ne bi več smela delovati kot doslej.

Sicer pa bi bilo po njegovem mnenju treba sprejeti tudi nov zakon o kazenskem postopku. Sedanji je, kot pravi Šturm, le predelan zakon iz nekdanje SFRJ, vendar takšne ureditve nima več nobena druga nekdanja republika. Po mnenju Aleša Hojsa bi bilo treba za uspešnejši boj proti korupciji najprej umakniti državo iz gospodarstva.

Umek: postopek izbora ni potekal na demokratičen način

V Zboru za republiko sicer obžalujejo, da Pahor pri izbiri novega vodstva KPK ni upošteval njihovega predloga, da bi se podpora novim članom preverila v DZ z dvotretjinsko večino.

Andrej Umek iz zbora je namreč ocenil, da postopek izbora novih članov senata ni potekal na demokratičen način. Po njegovem mnenju bi morala izbirna komisija predsedniku republike v imenovanje za predsednika KPK predlagati vse kandidate, ki so izpolnjevali razpisne pogoje, ne pa le enega. S tem si je komisija po njegovem mnenju vzela pravico do politične odločitve, česar pa glede na način imenovanja izbirne komisije ne more imeti, saj ni bila izvoljena.

Štefanec verni naslednik Klemenčiča

V Zboru za republiko so obenem kritični do tega, da komisija Pahorju ni predstavila razlogov, zakaj jih je le Boris Štefanec prepričal, da je primeren kandidat za predsednika KPK. Ne zadošča jim niti pojasnilo izbirne komisije na sredini novinarski konferenci, da jih je Štefanec prepričal s karizmo. Kot pravi Šturm, to ne bi smel biti razlog za imenovanje kandidata na takšno funkcijo, pri čemer je opomnil, koliko slabega so izrazito karizmatične osebe naredile v prejšnjem stoletju.

Sicer pa Šturm ugotavlja, da je novi predsednik KPK Štefanec »verni naslednik« dosedanjega predsednika komisije Gorana Klemenčiča.