Mesečne stroške za študij meri raziskava Evroštudent, ki jo naroča ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, zadnjo takšno raziskavo za leto 2013 pa je za ministrstvo izvedla Študentska organizacije Slovenije. Podatki raziskave javno še niso znani in naj bi bili po pojasnilu ministrstva dostopni šele v začetku prihodnjega leta. Je pa STA uspelo pridobiti neuradne podatke. Iz njih je razvidno, da so povprečni mesečni stroški študenta v letu 2013 znašali 598 evrov. Pri tem so morali 277 evrov pokriti študentje sami (prehrana, prevoz, zavarovanje, komunikacijske storitve). 208 evrov so zanje pokrili starši, država ali drugi (nastanitev, prehrana in prevoz). Dodatnih 113 evrov so stale šolnine, vpisnine in študijsko gradivo.

Stroški leta 2010 povprečno 100 evrov mesečno nižji

Po isti raziskavi iz leta 2010 so bili povprečni stroški študenta nižji za več kot 100 evrov in so znašali nekaj manj kot 500 evrov. Pri tem so morali nekaj manj kot 300 evrov plačati študentje sami, nekaj manj kot 200 evrov pa starši, država in drugi.

Leta 2010 je denimo nastanitev za študenta, ki je bil redno vpisan na študij v Ljubljani, v povprečju mesečno znašala 168 evrov - pri tem gre za izračun povprečja tako tistih, ki so živeli v študentskih domovih, kot tistih, ki so živeli pri zasebnikih. Mesečni dnevni stroški so znašali 156 evrov, različne aktivnosti 54 evrov, prevoz 80 evrov, stroški za zdravstvo 16 evrov, za komunikacijo 32 evrov, za nego otroka 10 evrov, drugi redni stroški 42 evrov, prispevki univerzi pet evrov, stroški za študijsko gradivo 85 evrov, vsi preostali stroški pa še 50 evrov. Če je študent študiral izredno, je dodatno plačal še stroške za šolnino, in sicer v povprečju v višini okoli 240 evrov.

Podobne stroške so imeli po omenjeni raziskavi študentje v Mariboru, medtem ko so bili stroški študenta v Kopru in v Novem mestu višji, v Novi Gorici pa nižji.

Povprečna štipendija v višini 220 evrov

Po podatkih statističnega urada je leta 2013 štipendijo, ki jim pomaga pri pokrivanju stroškov, prejemala nekaj več kot četrtina študentov, pri čemer je povprečna višina štipendije znašala 220 evrov.

Eden od študentov iz Novega mesta, ki se je lani vpisal v prvi letnik ene izmed ljubljanskih fakultet, je za STA pojasnil, da so njegovi mesečni stroški v lanskem študijskem letu znašali okoli 305 evrov. Pri tem je 130 evrov odštel za prehrano, 63 evrov za prebivanje v študentskem domu, 13 evrov za fitnes v študentskem domu, 24 evrov za subvencionirano vozovnico za vlak in mestni promet, 30 evrov za študijsko literaturo, fotokopiranje, zvezke in podobno, 25 evrov za gostinske storitve in druženje s prijatelji, 20 evrov pa za naročnino za telefon. Ko je v začetku lanskega študijskega leta živel še pri zasebniku, je za najemnino skupaj s stroški odštel med 150 in 200 evri.

Dodiplomski študent državo stane tri tisoč, doktorski pa tri in pol tisoč evrov letno

Na Študentski organizaciji Univerze v Mariboru ocenjujejo, da so stroški študentov, glede na to, da jih morajo dobro polovico pokriti študenti sami, preveliki. Ob tem opozarjajo, da si tisti, ki teh stroškov ne morejo plačati, ne morejo privoščiti študija oz. izobraževanja. Ob tem izražajo prepričanje, da bi morala biti izobrazba dostopna za vse.

Stroškov s študijem pa nimajo samo študenti, pač pa tudi država. Po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport se višina javnih sredstev, ki jih država odšteje na študenta, močno razlikuje glede na program. Je pa v povprečju treba iz javnih sredstev za študenta, ki študira v dodiplomskem programu, letno zagotoviti okoli 3000 evrov. Pri doktorskem študiju pa se za posameznega doktoranda iz javnih sredstev letno povprečno nameni 3500 evrov.