Predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja po današnji odločitvi ustavnega sodišča o zakonu o nepremičninskem davku dodaja, da bi bilo na robu absurda, da bi sedaj, ko tega davka ni, metali na cesto vzgojitelje, učitelje, medicinske sestre, policiste in vojake in da bo treba najti nek drug pristop.

"Če pa je kljub temu to osnovna ideja, ki se kaže navsezadnje skozi pritiske, ki jih sedaj čutimo v pogajanjih za socialni sporazum, potem se ne more zgoditi kaj drugega, kot da bo prišlo do konflikta," je napovedal.

Trdno so namreč prepričani, da je javni sektor za izhod iz krize prispeval že veliko in da ni več nobenega prostora za zmanjševanje plač.

Pogajanja o ukrepih v javnem sektorju za leto 2015 se sicer zaenkrat kljub sprva drugačnim napovedim še niso začela. Kot je pojasnil Štrukelj, čakajo na sklenitev usklajevanj novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki vključuje dve težki spremembi: vrnitev preveč izplačanih plač javnih uslužbencev, zlasti iz začetka plačne reforme, ter kvorum za veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor.

Ustavno sodišče je danes sporočilo, da je razveljavilo zakon o davku na nepremičnine, od katerega si je vlada obetala 176 milijonov evrov proračunskih prihodkov oz. z v četrtek sprejetimi spremembami zakona 50 milijonov evrov manj. V koaliciji so že napovedali, da bo vlada pripravila primerne ukrepe za nadomestitev teh dohodkov. Premierka Alenka Bratušek je dejala, da vlada nekaj možnih rešitev ima, bodo pa te za državljane bolj boleče in manj pravične.