Včerajšnji dan za novega predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Borisa Štefaneca ni bil naporen zaradi opravljenega dela, saj je z dosedanjimi člani senata zgolj opravil primopredajo poslov, temveč zaradi poti, ki jo je moral prevoziti do novega delovnega mesta.

»Pa tudi žena se bo preselila v Ljubljano«

»S Hodoša, najbolj severovzhodne občine in kraja, sem se odpravil ob 6.30. Četudi je pot zaradi avtocestne povezave danes veliko lažja, je dolga približno 230 kilometrov. Če bi se danes popoldne vrnil domov, bi v enem dnevu prevozil 460 kilometrov. To se lahko dogaja nekaj časa,« je včeraj pojasnjeval Štefanec.

Včeraj sicer še ni vedel, ali mu kot državnemu funkcionarju pripada stanovanje, ki je na razpolago pri vladi ali državnem zboru, v Ljubljani si bo zagotovo uredil začasni dom. »Če mi pripada, bi seveda želel imeti državno stanovanje, da bo zadeva transparentna. V nasprotnem primeru bom najel zasebno stanovanje. Pa tudi žena se bo preselila k meni v Ljubljano,« je novo poglavje v svojem življenju orisal novi predsednik KPK. Ker se v komisiji, ki nima v lasti službenih stanovanj, s podobnim primerom še niso soočili, nam včeraj niso znali povedati, kako bodo uresničili Štefanečevo željo. Dodajmo, da spada predsednik KPK v 54. plačni razred (3406 evrov), njegova namestnika pa v 51. (3042 evrov).

Štefanec je bil na včerajšnji novinarski konferenci sam, saj Goran Klemenčič, Liljana Selinšek in Rok Praprotnik pred novinarje niso stopili. Sam bo do nadaljnjega tudi v senatu, kar pomeni, da bo delo KPK v vsaj 30 odstotkih za nekaj časa zastalo. »Pravnih mnenj je veliko, moje pa je jasno: do imenovanja novih članov bi moral stari senat opravljati svoje delo. Vendar spoštujem odločitev dosedanjih namestnikov,« je poudaril Štefanec, ki bi zelo rad videl, da bi bila vsaj ena od članic novega senata ženska. »Morda bi bili lahko celo obe, to bi bilo zelo v redu in prijetno,« je pripomnil predsednik KPK. Znano je, da bo zbiranje kandidatur za oba namestnika potekalo do 14. aprila.

Štefanec ni pustil luknje v življenjepisu

Zakaj je nastala luknja med letoma 1986 in 1990 v njegovem življenjepisu, ki ga je urad predsednika države posredoval medijem, Štefanec včeraj ni znal pojasniti. Še enkrat je povedal, da je bil v tistem obdobju sekretar občinskega komiteja Zveze komunistov v Murski Soboti. »Luknja ni nastala zaradi mene, ker je sam nisem pustil,« je zagotovil.

Kljub temu da na predstavitvi novega predsednika KPK ni bilo njegovega predhodnika, je bil Klemenčič včeraj vseeno v središču pozornosti. Za to je poskrbel kar sam, ker je v intervjuju za Večer povedal, da v času ministrovanja Vinka Gorenaka ni bilo možnosti, da bi z generalnim direktorjem policije Stanislavom Venigerjem navezali kakršne koli stike, saj da je v njegovem uradu obstajala tiha prepoved komunikacije z njimi. Veniger je včeraj odločno zanikal njegove trditve. »Na sestanku (decembra 2012, op. p.) je bilo ugotovljeno korektno sodelovanje, predvsem med kriminalistično policijo in komisijo pri obravnavi konkretnih zadev in na področju usposabljanj,« so v odzivu med drugim zapisali na policiji.

Ob tem velja spomniti, da se je nedavno zaiskrilo tudi med predsednikom računskega sodišča Tomažem Veselom in Klemenčičem. Odstopljeni senat je namreč v svojem javnem pismu Veselu očital odklonilen odziv glede predloga, da bi računsko sodišče dobilo pristojnost revizije nad TEŠ 6 in skupaj z drugimi neodvisnimi organi opravilo revizijo.