"Naša ustava je zgrajena na načelu delitve oblasti. Ni mogoče pristajati na to, da si izvršilna oblast podreja zakonodajno oblast, skrajno nemogoče pa je, da si poskuša izvršilna oblast podrejati še sodno vejo oblasti," je dejal Kučan.

"Strahoten pritisk na pravosodje in sodnike, ki se dogaja v Sloveniji, nima nobene zveze z demokratično državo in družbo," je poudaril.

Po njegovem opozorilu ima pravosodje v sebi varovalke. "Sodniki niso nezmotljivi in če naredijo napako, so določeni postopki, kjer se te napake lahko ugotovijo in odpravijo," je pojasnil. "Za to niso potrebni pritiski, grožnje in izredne razmere," je dodal.

Odbor za preprečevanje zlorab v pravosodju je v odprtem pismu predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo pozval, naj vrhovno sodišče začne prednostno in urgentno odločati o zahtevi za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil Janša.

Odbor opozarja, da je bilo stališče treh ustavnih sodnikov, ki so se vsebinsko opredelili do vložene ustavne pritožbe, jasno in nedvoumno. "V kazenskem postopku proti vodji opozicije so bile storjene kršitve ustavno zagotovljenih človekovih pravic. Mnenju teh ustavnih sodnikov se pridružujejo tudi številni drugi pravni strokovnjaki," so zapisali.

Janša je zaporno kazen začel prestajati v petek, potem ko ga je ljubljansko okrajno sodišče junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov.