Z ljubljanskega okrajnega sodišča so včeraj, ko se je trojici pravnomočno obsojenih v zadevi Patria iztekel rok za plačilo denarnih kazni, že v dopoldanskih urah sporočili, da je odvetniška družba Matoz nakazala 37.000 evrov. Kot smo že poročali v sobotnem Dnevniku, je Janezu Janši, Tonetu Krkoviču in Ivanu Črnkoviču poleg denarnih kazni naloženo tudi plačilo stroškov kazenskega postopka in sodnih pisanj ter sodnih taks, vendar pa odločitve še niso pravnomočne, saj so se obsojenci nanje pritožili oziroma ugovorni roki še niso potekli.

Sicer pa bi zadeva Patria brez stroškov odvetniških storitev predsednika SDS lahko stala skupno nekaj več kot 44.000 evrov. Ob tem se postavlja vprašanje, kako je uspelo že nekaj časa brezposelnemu Janši poravnati zdajšnjo kazen, tudi zaradi vseh stroškov, ki jih je imel do sedaj na sodiščih. Ob tem pa se napovedujejo že novi...

Anton Rop, Vlado Miheljak, Slavko Ziherl, Boris Jež...

S kazenskega oddelka so nam včeraj sporočili, da zoper Janeza Janšo pred ljubljanskim okrajnim sodiščem, razen v zadevi Patria, ni nikoli tekel drug postopek. Prav tako niso (od leta 2005) proti predsedniku SDS vodili nobenega postopka na oddelku za prekrške. Je pa Janša, ki slovenskih sodišč ne spoštuje, jih pa upošteva, na okrajnem sodišču do sedaj vložil štiri tožbe.

Leta 2009 je zaradi navedb v kolumni »Ziherlovi dnevi«, da je »Janša pustil za seboj precejšnje opustošenje: izpraznjeno državno blagajno, zapravljene prihodke za ceste, razmetavanje državnega denarja za predvolilne golaže«, tožil takratnega Dnevnikovega kolumnista Vlada Miheljaka, vendar je kasneje tožbo umaknil in se odpovedal tožbenemu zahtevku. Po podatkih sodišča je moral Janša, ki ga je tedaj zastopala odvetnica Nina Zidar Klemenčič, poravnati pravdne stroške v višini 600 evrov. Skoraj sočasno je Janša vložil tudi tožbo zoper pokojnega Slavka Ziherla, ker je slednji v izjavi ob odstopu s položaja državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje med drugim dejal, da je prišel v politiko, ker je zaslutil, da nekdanji premier Janša s svojim načinom vladanja ogroža marsikatero liberalno oziroma kar občečloveško vrednoto. Čeprav se Ziherl za te besede ni hotel opravičiti, se je tožba zaključila s sodno poravnavo. S poravnavo se je zaključila tudi Janševa tožba zoper Antona Ropa, ki je za televizijo dejal, da se je Janša pred parlamentarnimi volitvami 2004 z Ivom Sanaderjem dogovarjal o incidentih v Piranskem zalivu.

Je pa imel prvak SDS manj sreče s tožbo proti Delu, od katerega je zaradi prispevka novinarja Borisa Ježa terjal 5000 evrov odškodnine in objavo sodbe. Okrajno sodišče je namreč nedavno v celoti zavrnilo njegovo tožbo, Delu pa bo moral, če bo sodba pravnomočna, povrniti tudi pravdne stroške v višini slabih 1000 evrov.

Ninamedia, Resnica o Patrii, Udba...

Nič kaj uspešnejši pa ni (bil) Janša niti na ljubljanskem okrožnem sodišču, kjer postajajo zanj tudi pravdni stroški vrtoglavo visoki. Sodišče je v začetku letošnjega aprila v ponovljenem sojenju v celoti zavrnilo tožbo zoper avtorja oddaje Resnica o Patrii Magnusa Berglunda in nekdanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Bojana Potočnika. Za nameček bo sam moral seči precej globoko v žep, saj ga bo poraz stal skoraj 28.000 evrov, sodna taksa pa dobrih 12.000 evrov. K temu je sicer treba prišteti še 6208 evrov, ki naj bi jih Janša že izplačal direktorju Sistemske tehnike Milanu Švajgerju (tožbo zoper njega je sodišče zavrnilo). Sodba sicer še ni pravnomočna.

Ob tem velja dodati, da je Janšo v začetku tega meseca najprej čakal predobravnavni narok v zvezi z obtožbo, ki jo je proti njemu (in njegovemu odvetniku Franciju Matozu) zaradi krive ovadbe in žaljive obdolžitve sprožila nekdanja državna tožilka, zdaj pa odvetnica Branka Zobec Hrastar, kasneje pa še sojenje na podlagi zasebne kazenske obtožbe Francija Perčiča (žaljiva obdolžitev). Da vsaj v drugem primeru Janši ne kaže najbolje, napoveduje spor med Perčičem in SDS, v katerem je sodišče aprila največji opozicijski stranki vnovič (nepravnomočno) naložilo plačilo 4000 evrov odškodnine.

Spomnimo še, da je moral Janša zaradi izjav v časniku Večer pred leti agenciji Ninamedia plačati okoli 4000 evrov odškodnine. Direktor agencije Nikola Damjanić je moral sicer vložiti predlog za izvršbo z rubežem plače, ki jo je Janša prejemal še kot poslanec DZ.

Kaj je ugotovila KPK?

Z Janševim plačevanjem sodnih stroškov se je v svojem znamenitem poročilu ukvarjala tudi protikorupcijska komisija. Ugotovila je, da so bile plačane tri sodne takse, ki so v letih od 2008 do 2011 znašale 19.852 evrov, »vendar ni znan izvor plačila«. »Komisija je namreč ugotovila, da nobena omenjena sodna taksa ni bila plačana neposredno iz znanih bančnih računov zavezanca, niti promet na omenjenih računih ne izkazuje dvigov gotovine, s katerimi bi bili ti stroški plačani prek plačilnega naloga,« piše v omenjenem poročilu. V nadaljnjem preverjanju je komisija sicer ugotovila, da je eno sodno takso (v višini 1642 evrov) plačala odvetniška pisarna, preostale pa so bile plačane neposredno prek osebnih bančnih ali poštnih nakazil, pri čemer ni bilo mogoče ugotoviti, kdo je plačila fizično izvedel oziroma kje je izvor denarja za plačilo.

V dodatnih pisnih pojasnilih je Janša komisiji med drugim predložil kopijo plačilnega naloga, ki potrjuje, da je bila ena od sodnih taks – v višini 12.225 evrov – plačana z gotovino na banki.