»Policija se danes ne boji nikogar, zato pa pred njo trepetajo vsi tisti, ki so okradli Slovence in jim ukradli Slovenijo,« je dodal Virant.

S policijo bolj zadovoljni kot z državo

Virant je v govoru menil, da smo državljani bolj zadovoljni s svojo policijo, kot pa na splošno s svojo državo. Ob tem je poudaril, da je policija ena redkih državnih institucij, ki še uživajo visoko stopnjo zaupanja. Virant meni, da bo morala naslednja vlada policiji posvetiti posebno pozornost in zagotoviti vse pogoje za njeno delo.

Virant je v času ministrovanja v policiji opazil tudi moderen pristop k upravljanju in pozitivno selekcijo pri izbiri vodstvenih kadrov. Minister je omenil tudi korekten socialni dialog znotraj ministrstva in policije. Obema sindikatoma, ki da sta sicer zelo zahtevna, se je zahvalil za korektno sodelovanje.

Dobro organizirani, a brez opreme in zadostnega kadra

Veniger pa je poudaril, da danes praznujemo več kot 20-letno zgodovine policije, ki je v vseh teh letih postala dobro organizirana institucija, a danes žal brez sodobne opreme, zadostnega kadra in v starih vozilih ter objektih. Kljub temu policija dosega številne operativne uspehe, je nadaljeval.

Poudaril je, da se tudi varnost v cestnem prometu počasi izboljšuje, a vsako izgubljeno življenje in huda telesna poškodba so preveč. V policiji zato ves čas iščejo nove rešitve za izboljšanje varnosti. Hkrati schengenska evalvacija kaže, da slovenska policija svoj del zunanje meje nadzoruje z vso potrebno skrbnostjo, slovenska policija pa vse bolj postaja vedno bolj pomemben dejavnik pri odkrivanju mednarodnega organiziranega kriminala, je dejal. »Slovenija na srečo še vedno velja za državo z visoko stopnjo varnosti, a varnost ni samoumevna in ni zastonj,« je dodal.

Spomin na padle moramo negovati

Udeleženci slovesnosti so si danes lahko ogledali tudi prikaz dela policije, med drugim je letalska enota pokazala potek reševanja s helikopterjem, svoje spretnosti so pokazali tudi vodniki službenih psov in njihovi varovanci, na prizorišče pa je prišlo tudi pet konjenikov s svojimi konji. Ljubljanska konjeniška policija namreč praznuje 40-letnico delovanja.

Slovenska policija danes v spomin na spopad policistov z JLA na mejnem prehodu Holmec leta 1991 praznuje svoj dan. Med osamosvajanjem je padlo šest policistov, in sicer Marijan Dobelšek, Željko Ernoić, Robert Hvalc, Stanislav Strašek, Franc Šoster in Bojan Štumberger.

Veniger je danes zbranim dejal, da je naša dolžnost, da spomin na padle negujemo. Z minuto molka so se poklonili njihovemu spominu, pa tudi spominu na nedavno v prometni nesreči umrla policista s Policijske uprave Murska Sobota.

Zjutraj se je delegacija ministrstva za notranje zadeve, policije in Združenja Sever položila vence k spominski plošči v avli ministrstva za notranje zadeve ter k Pomniku padlim v vojni za Slovenijo 1991 na Žalah v Ljubljani.