Lukšič je ocenil, da so zadeve v Ukrajini zapletene in da bo Slovenija skušala igrati neko vlogo pri reševanju razmer v tej državi, da pa je vprašanje, »koliko ima kondicije« za mediacijsko vlogo, ker se »do zdaj slovenska zunanja politika ni tako zelo aktivno vključevala«.

Ambicija je dobra, treba bi bilo resno delati

Treba bo marsikaj narediti, da bo pridobila »ta imidž, da smo sposobni kaj takega opraviti. Da usposobimo celotno našo diplomacijo, da bo kos takim nalogam«, je dejal.

Meni sicer, da je prav, »da Slovenija zavzema aktivnejšo pozicijo v mednarodnih odnosih in da si gradi kredibilnost«.

Zaenkrat pa Slovenija še ni sposobna prevzeti te mediacijske vloge. »Smer bi utegnila biti prava, ambicija je dobra, bi pa bilo treba na tem resno delati, da to ne bo samo eden od domislekov tega ali enega trenutnega ministra,« je dodal.

Slovenija morda prehitro (javno) ponudila pomoč

Na novinarsko vprašanje, ali je morda Slovenija prehitro ponudila svojo pomoč, je Lukšič dejal, da bi »morda bilo bolje zadevo držati izven kroga javnosti do tiste točke, kjer bi preverili, kako je s stvarjo«. »Potem bi verjetno zadeva imela več upov na zmago,« je dejal.

Erjavec je v začetku meseca predlagal, da bi Slovenija sodelovala v neke vrste kontaktni skupini EU za dialog z Rusijo in Ukrajino oziroma da bi imela mediacijsko vlogo v dialogu z Moskvo kot država z zelo dobrimi odnosi z Rusijo. V tem kontekstu bi po oceni Erjavca lahko odigrala pozitivno vlogo v prizadevanjih za zmanjšanje napetosti in iskanje politične rešitve.

Slovenija na strani dialoga, ne sankcij

»Dobro je, da je naš minister poudaril princip dialoga in pogajanj,« je glede podane pobude zunanjega ministra Erjavca dejal nekdanji predsednik države Danilo Türk. V EU je namreč po besedah nekdanjega predsednika »močno zastopan instinkt sankcij«. »Sankcije pa niso politika. So ukrep, ki ponavadi ne da rezultatov, zato se mi zdi, da je dobro, da je Slovenija jasno in razločljivo na strani dialoga in ne na strani instinkta sankcij,« je povedal.