Iz Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja so sporočili, da zahteva za vračilo temelji na ugotovitvah revizorjev Evropske komisije, ki so od 2007 do 2009 izvajali revizije sistema navzkrižne skladnosti v Sloveniji.

Petodstotna pavšalna korekcija

Ta predstavlja izpolnjevanje minimalnih predpisanih zahtev in standardov s področja varovanja okolja, varovanja zdravja ljudi in živali, ugodnega počutja živali ter dobrih kmetijskih in okoljskih pogojev.

V primeru neizpolnjevanja zahtev in standardov navzkrižne skladnosti se kmetom zniža plačila za vse ukrepe kmetijske politike, za katere je zavezanec vložil zahtevke za izplačilo v okviru zbirne vloge, za določen odstotek.

Komisija je pomanjkljivosti ugotovila na področju sankcioniranja v primeru kršitev navzkrižne skladnosti in na področju ustreznosti nadzora nekaterih zahtev in standardov. Zato so bruseljski uradniki predlagali petodstotno pavšalno korekcijo za izplačila zahtevkov zbirnih vlog za leta 2005 do 2009.

Slovenija je neskladja že odpravila

Slovenija je sicer vse neskladnosti z evropskimi predpisi na področju navzkrižne skladnosti v zadnjih letih že odpravila, zagotavljajo na agenciji.

Slovenija se s stališčem Evropske komisije in s predlogom finančne korekcije, s katerim so jo v Bruslju prvič seznanili leta 2012, ni strinjala, zato je zadevo v premislek predložila spravnemu organu. Ta je opravil ločeni zaslišanji s predstavniki komisij in Slovenije ter poskušal uskladiti stališča obeh strani.

Slovenija je po pojasnilih agencije v tem spravnem postopku nekaj očitkov komisije uspešno izpodbila, a na koncu mora vseeno plačati omenjenih 2,13 milijona evrov.

Zmanjšanje izplačila sredstev

Sloveniji se bo v višini finančne korekcije zmanjšalo izplačila sredstev iz evropskega proračuna za letos, kar pa po zagotovilih agencije ne bo vplivalo na višino dodeljenih plačil kmetom v prihodnosti, saj se bo razliko pokrilo iz nacionalnega proračuna. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti prejemnikom sredstev tudi ne bo treba vračati že prejetega denarja.

Evropska komisija je danes v tako imenovanem postopku potrditve obračunov sicer zahtevala, da 11 članic vrne 318 milijonov evrov neupravičeno porabljenih sredstev za skupno kmetijsko politiko EU.

Francija mora vrniti 255 milijonov evrov

Največ, skupno skoraj 255 milijonov evrov, mora vrniti Francija. Med državami, ki morajo vračati denar, so še Nemčija, Danska, Španija, Finska, Velika Britanija, Grčija, Italija, Portugalska, Romunija.

Članice so v skladu s pravili izvajanja skupne kmetijske politike odgovorne za izplačevanje sredstev in preverjanje izdatkov, a komisija mora zagotoviti, da so države sredstva pravilno porabile.

Bruseljski uradniki v ta namen vsako leto opravijo več kot 100 revizij, s katerimi preverijo, ali sta nadzor članic in njihovo odzivanje na pomanjkljivosti zadostna. Če ugotovijo, da posamezna država sredstev EU ne upravlja in ne nadzoruje dovolj dobro, lahko od članice zahtevajo, da sredstva vrne.