Slovenija je doslej vlogo kontaktnega veleposlaništva opravljala v Avstriji in Makedoniji ter jo trenutno uspešno zaključuje v Črni gori. A kot so sporočili po seji vlade, je vodenje takšnega veleposlaništva v Švici bistveno drugačno od naših predhodnih izkušenj.

Švica je namreč pomembna zahodna partnerka Nata, močno prisotna v njegovi operaciji Kfor na Kosovu, sodeluje tudi v tamkajšnji misiji EU Althea. Večina dejavnosti kontaktnega veleposlaništva se tako opravi neposredno v Bruslju.

Kot še piše v sporočilu za javnost po seji vlade, bo slovensko veleposlaništvo v Bernu aktivno sodelovalo s švicarsko vlado, predvsem ministrstvoma za zunanje zadeve in za obrambo, diplomatskimi predstavništvi držav članic Nata, mediji ter fakultetami. Vloga kontaktnega veleposlaništva bo tudi priložnost za krepitev bilateralnega sodelovanja med Slovenijo in Švico.

Kot so še pojasnili na vladi, kontaktna veleposlaništva niso formalna veleposlaništva Nata, ampak nacionalna veleposlaništva posameznih držav članic zavezništva. So nekakšni posredniki, ki Natu omogočajo predstavitev svojih politik partnerski državi.

Koncept nastanka kontaktnih veleposlaništev je povezan s preoblikovanjem zveze Nato ter z željo po boljšem poznavanju njenih nalog in dejavnosti v novem varnostnem okolju v partnerskih državah, ki sodelujejo znotraj Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), Partnerstva za mir (PfP) ter članicah Sredozemskega dialoga (MD) in Istanbulske pobude o sodelovanju (ICI).