V popolnem nasprotju s pravnim redom

"V SV se letno ne razporeja delovnega časa in določa referenčnih obdobij, kakor da za pripadnike SV delovna zakonodaja ne velja," so zapisali v sindikatu. Čas pripravljenosti v službi se pripadnikom SV po obrambnem zakonu pri ugotavljanju njihovih dopustnih obremenitev na dan, teden in štirimesečno obdobje tudi ne šteje v redni delovni čas. To je v popolnem nasprotju s pravnim redom EU oziroma evropsko direktivo o delovnem času, navajajo.

V zahtevo, ki so jo naslovili na obrambnega ministra, so tako vključili tudi seznanitev pripadnikov SV in sindikata z letnim razporedom dela in določenim referenčnim obdobjem.

Pripadniki SV imajo tudi do 1000 in več kompenzacijskih ur

Po podatkih sindikata doslej za SV sploh niso določali referenčnega obdobja, v katerem se lahko prerazporeja polni delovni čas, niti niso izdelovali letnega razporeda dela. "Posledično imajo pripadniki SV tudi do 1000 in več kompenzacijskih ur, ki bi se ob izteku vsakokratnega referenčnega obdobja morale izravnati na ničlo s plačilom nadurnega dela," opozarjajo.

Ker pa se referenčna obdobja za zaposlene v SV ne določajo, so lahko pripadniki SV nezakonito obremenjeni preko zakonskih omejitev. Pripadniki sami namreč niti v sindikatu ne morejo spremljati obremenitev zaposlenih, saj v SV letno ne razporejajo delovnega časa in določajo referenčnih obdobij, so pojasnili v sindikatu.

Če v osmih dneh ne bodo prejeli letnega razporeda delovnega časa in določenega referenčnega obdobja, bodo na inšpektorat za delo podali prijavo kršitev delovne zakonodaje, proti odgovornim pa bodo zaradi kršenja pravic delavcev ustrezno ukrepali. Zakonski rok za obveščanje pripadnikov SV in sindikata se je s koncem leta 2014 namreč iztekel, so opozorili.