Žan Janša, sin predsednika SDS Janeza Janše, je dobil novo zaposlitev. In to kar v Bruslju, kjer je postal asistent evropske poslanke iz vrst slovenskih demokratov Patricije Šulin. Tako sta zdaj v evropskem parlamentu zaposlena skupaj s partnerico Majo Mikanec, ki je asistentka pri evropski poslanki iz vrst SDS Romani Tomc.

A če Mikančeva svoje zaposlitve ne skriva in je navedena na portalu evropskega parlamenta oziroma na spletnih straneh Tomčeve, imena Žana Janše na javno dostopnih spletnih mestih ni mogoče najti. Kot pravijo naši bruseljski viri, naj bi to zahteval Žan Janša sam, in sicer z obrazložitvijo, da je sin političnega zapornika, zaradi česar bi lahko bila ogrožena sam in tudi evropski parlament. Tako je ime Janševega sina objavljeno zgolj v internem imeniku zaposlenih v evropskem parlamentu.

Anonimnost je redka

Vprašanja o Janševi zaposlitvi smo včeraj posredovali Patriciji Šulin, vendar odgovorov nismo prejeli. Že dan prej smo vse slovenske poslance v Bruslju zaprosili za imena njihovih asistentov, a nam zgolj parlamentarci iz vrst SDS (poleg Šulinove in Tomčeve še Milan Zver) podatkov niso posredovali.

»Načeloma naj bi bili tako lokalni kot asistenti v Bruslju zabeleženi v javno dostopni bazi na strani evropskega parlamenta. Se pa lahko asistent, če bi lahko bila ogrožena njegova varnost, odloči tudi za anonimnost. Vendar je to redko,« nam je dejal eden od poznavalcev bruseljskega dogajanja. In dodal, da je praviloma asistentom v interesu, da jih zainteresirana javnost najde na spletu. Več naših sogovornikov pa meni, da pravi razlog za anonimnost ni Janševa ogroženost, temveč poskus prikrivanja njegove zaposlitve po liniji stranke, ki jo vodi njegov oče.

Pri Patriciji Šulin smo poleg tega, zakaj se je njen asistent skril v anonimnost, neuspešno poskušali izvedeti tudi podatke o izobrazbi in delovnih izkušnjah Žana Janše. Po naših informacijah naj bi imel namreč zgolj srednješolsko izobrazbo, v preteklosti naj bi bil zaposlen v grosupeljski igralnici, pred odhodom v Bruselj pa menda na bencinski črpalki.

Kot pravijo naši bruseljski viri, izobrazba ni kriterij za zasedbo asistentskega mesta, vendar pa je za asistente, ki so razvrščeni v višje plačilne razrede, potrebna diploma. Bruseljske asistentske plače se gibljejo od slabih 2000 evrov pa do več kot trikrat toliko. Evropski poslanci imajo za svoje asistente na voljo 21.209 evrov na mesec.

Janša zaposlil hčer Zofije Mazej Kukovič

Če so lahko v preteklosti evropski poslanci na asistentske položaje zaposlovali tudi svoje najbližje sorodnike – tako je na primer Miha Brejc zaposlil svojo hčer, sicer soprogo nekdanjega ministra Gregorja Viranta – pa tega zdaj ne smejo več. Očitno pa so še vedno iznajdljivi. Tako je v času svoje druge vlade Janez Janša v premierskem kabinetu zaposlil hčer takratne evropske poslanke Zofije Mazej Kukovič, ta pa je v svojem kabinetu zaposlila partnerico Janševega sina Majo Mikanec.

V času druge Janševe vlade smo poročali o sporni zaposlitvi hčere prvaka SDS. Komisija za preprečevanje korupcije je namreč tedaj ugotovila, da je državno podjetje Plinovodi zaposlilo Niko Janša in Tadeja Tanka, sina vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, kljub dejstvu, da nista izpolnjevala pogojev iz sistemizacije. Po mnenju KPK je podjetje s takim ravnanjem kršilo dolžno ravnanje in jima v nasprotju s predpisi in z diskriminiranjem drugih iskalcev zaposlitve omogočilo premoženjsko in nepremoženjsko korist v obliki pridobitve zaposlitve, kar po zakonodaji ustreza opredelitvi korupcije.

Spomnimo, da je poslanska skupina SDS leta 2012 na položaj strokovnega sodelavca zaposlila sina vidnega člana slovenskih demokratov in generalnega sekretarja v obeh Janševih vladah Boža Predaliča Gašpra Predaliča.