Povprečna mesečna bruto plača za september je bila v primerjavi s plačo za avgust nominalno višja za 0,2 odstotka, realno pa nižja za 0,1 odstotka. Povprečna mesečna neto plača za deveti letošnji mesec pa je bila glede na avgust nominalno višja za 0,1 odstotka, realno pa nižja za 0,2 odstotka.

Povprečna mesečna plača v prvih devetih mesecih letošnjega leta je bila nominalno in realno višja od povprečne mesečne plače v istem obdobju prejšnjega leta. Povprečna mesečna bruto plača je bila nominalno višja za 1,1 odstotka, realno pa za 0,8 odstotka, medtem ko je bila povprečna mesečna neto plača nominalno višja za 0,8 odstotka, realno pa za 0,5 odstotka.

Povprečna mesečna neto plača v javnem sektorju je bila v prvih devetih mesecih letošnjega leta za 0,6 odstotka višja kot v istem obdobju prejšnjega leta, od tega v sektorju država za 0,3 odstotka. V zasebnem sektorju pa je bila višja za 1,1 odstotka.

Povprečna mesečna neto plača za september se je v primerjavi s prejšnjim mesecem znižala v treh statističnih regijah, in sicer izraziteje v spodnjeposavski (za 4,6 odstotka) in jugovzhodni Sloveniji (za 4,1 odstotka), v gorenjski statistični regiji pa v manjši meri (za 0,2 odstotka). V vseh drugih statističnih regijah se je zvišala, najopazneje v goriški (za 1,9 odstotka) in zasavski (za 1,5 odstotka).

V primerjavi povprečne mesečne neto plače v prvih devetih mesecih letošnjega leta z istim obdobjem prejšnjega leta pa je opaziti, da se je ta znižala samo v zasavski statistični regiji (za 0,2 odstotka), v vseh drugih statističnih regijah se je zvišala, še ugotavljajo na statističnem uradu.